Jak radzić sobie z lękiem przed koronawirusem? - dr Ewa Pragłowska i Joanna Gutral

preview_player
Показать описание
Świat stawia czoła epidemii koronawirusa. Z zapartym tchem śledzimy medialne doniesienia o kolejnych zachorowaniach. Wszędzie słychać instrukcje dotyczące tego, jak się ustrzec przed zarażeniem, a także kolejne wytyczne służb sanitarnych, do jakich mamy się dostosować my i nasi pracodawcy. Nawet osoby, które na co dzień nie odczuwają nadmiarowo lęku, w obecnej sytuacji doświadczają go bardzo wyraźnie. W końcu każdy z nas martwi się o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Czy nasz lęk jest adekwatny do zagrożenia i co zrobić, by go nie wyolbrzymiać? Jakie konsekwencje dla zdrowia i relacji z bliskimi osobami ma przedłużający się strach związany z epidemią? Co możemy zrobić, żeby go w sobie obniżyć? I w końcu – jak możemy zaopiekować się sobą i wesprzeć swoich bliskich w tym trudnym okresie?

Psycholog Joanna Gutral rozmawia na ten temat z psychologiem klinicznym i psychoteraputką dr Ewą Pragłowską ze Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

dr n. hum. Ewa Pragłowska - specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta (PTTPB i PTP, SITCC, EABCT) i superwizor psychoterapii (PTTPB), wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Dyrektor ds. współpracy i dydaktyki Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

Joanna Gutral – psycholog, psychoterapeuta. Naukowo zajmuje się związkiem pomiędzy oczekiwaniami społecznymi, podstawowymi potrzebami psychologicznymi i zmianami w zakresie cech osobowości na przestrzeni życia. Bada percepcję zmian i ich wpływ na dobrostan wśród osób w różnych grupach wiekowych. W obszarze jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z porównaniami społecznymi, a także psychoedukacją i rozwojem osobistym. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, leczeniem i profilaktyką zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych oraz zagadnieniem dobrostanu i postrzegania zmian w czasie. Poza pracą badawczą i dydaktyczną jest psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS. Laureatka nagrody im. Z. Pietrasińskiego (2016). Prowadzi portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i kampanię społeczną „Mam Terapeutę”.

#lęk #koronawirus #epidemia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pani Ekspertka świetna i merytoryczna, to samo Prowadząca - ZŁOTO!!! Wyważone i z umiarem, obie Panie wniosły cenne wiadomości! Dziękuję <3

marrydcpc
Автор

Bardzo dziękuję za udostępnienie, w ogromnym dołku wysłuchałam i naprawdę coś można dobrego i pozytywnego od Was wynieść. Jesteście wielkie, jeszcze raz Wam dziękuję!

gabunia
Автор

Potrzebowalam takiej rozmowy.... dziekuje...

reiveganaki
Автор

Świetna wideokonferencja! Poruszane tematy bardzo ważne, dziękuję za ten wywiad.😊

wiola
Автор

Pięknie dziękuję za ten webinar ⚘. Przekazały Panie ważną i wartościową wiedzę dla wielu . Mam nadzieję, że Ci którzy przeżywają wysoki poziom lęku / strachu spowodowany obecną sytuacją ( koronawirusem ) poradzi sobie i obniży jego rozpiętość. Życzę wszystkim zdrowia, pozdrawiam serdecznie ⚘

gosad
Автор

Nieustanne śledzenie informacji może sprawić, że wpadniemy w panikę - to cała prawda. Dlatego, aby zmniejszyć swój lęk, powinniśmy myśleć zdroworozsądkowo i wybierać sprawdzone źródła doniesień enuncjacji dziennikarskich, prasowych ( oczywiście to jeden z wielu przykładów przez jakie nasila się nasz strach...uważam niemniej jednak, że mający duże znaczenie )

gosad
Автор

Bardzo pomocny, stonowany materiał. Dziękuję 😀

qwertyqwertyuiop
Автор

Warto posłuchać. Nie ma sensu karmić się medialną papką. Wiele osób śledzi nałogowo każdą wzmiankę o wirusie, ale to nie ma sensu. Merytorycznie i z klasą. Dziękuję :)

Psychologianawynos
Автор

Dziękuję za to spotkanie. Bardzo pouczająca rozmowa.

cooolpaj
Автор

czemu nie mam dostepu do czatu mimo ze sie rejestrowalam a na maila nie dostalam nic.

Natalia-jmzj
Автор

Pani doktor wspomina w 17 minucie o badaniach dot. zjawiska tolerancji niepewności. Jakie to badania? Gdzie je mogę znaleźć? chętnie poczytam.
Z pozdrowieniami od byłej studentki;)

malwinamalwinowa
Автор

Siedzę i pracuje w domu zdalnie, jestem singlem, mieszkam sam. Zaczyna mi siadać na głowę od bombardowania mnie ze wsząd złymi informacjami. Czuje rozdrażnienie, brak snu, czarnowidztwo, boje sie, że umrę, nie chcę jeszcze umierać. Co będzie jak zbankrutuje moja firma, mam kredyt na mieszkanie, i koscioł myśli, czuję, że wariuje. Dzięki za materiał, obejrzałem na raty, bo ciężko mi się skupić.

pankracyjan
Автор

Bardzo przyjemny materiał. Merytorycznie nic nowego, ale miło mi było być w kontakcie z mądrością życiową starej kobiety. Pozdrawiam!

wildfemaleSMARTFON
Автор

Jestem po covid i mam lęki :( mam problem z koncenrracja a juz minęły 2 miesiace nie mam węchu i smaku jak sobie poradzić?

klaudiaw
Автор

Moja sąsiadka bardzo panikuje choc nie jest emerytką ani na nic nie choruje. Wszystko widzi w czarnych barwach, mowi ze wszyscy zginiemy. Juz jej dałam paczke melisy i nerwomix ale sytuacja sie nie poprawia. Pytam co moge dla niej zrobic? Jej corka zazartowała ze jak tak dalej pojdzie to da jej to czym usypia sie konie😉( czarny humor) ale ludzie uciekają w smiech bo to obniza stres. Jednak na sąsiadke nic nie działa. Pozdrawiam wszystkich zycze zdrowia i odpornosci i zeby sie nie dac panice. Przezyjemy!

santaamanda
Автор

Będzie udostępnione nagranie z webinaru ? 🙏🙏🙏

dddd
Автор

Ja robię generalne poradki a z diecmi realizujemy tematy przesylane przez nauczycirli na wulksnie. Swieta uwaga ze zycie ryzykuje śśmierć.

annao
Автор

A jak sobie radzić z lękiem przed utratą płynności finansowej? Jak nie będzie możliwości zarobku to zostanie wiele osób bez środków do życia.

annamaksimowicz
Автор

Pani dr zagadana przez p. Joannę Warto jednak dać czas ekspertowi, bo szkoda każdej minuty

you-umcc
Автор

Głupoty każdy ma to gdzieś jak sobie radzić, bo jak terminy płatności kredytów się zbliżają, raty trzeba popłacić, dzieciom dać jeść, rachunki popłacić, a nie sranie w banie.

kwasek