Is Healthy Lifestyle Only for Rich People?

preview_player
Показать описание
Many argue that a healthy lifestyle is too expensive – fruits, vegetables, gyms, yoga classes – it all adds up, right?

But here’s the truth: Health doesn’t have to cost a fortune.

🍎 Fresh fruits and veggies are often cheaper than processed snacks.

🏋️‍♀️ Movement doesn’t require a fancy gym – a walk in the park is free!

🌱 Homemade, wholesome meals cost less than eating out.

What’s really expensive? The cost of ignoring your health:
🩺 Doctor visits.
💊 Medicines.
😟 Missed opportunities.

Invest in your health today – it’s the most affordable, life-changing choice you’ll ever make. ❤️

#healthylifestyle #investinyourself #healthychoices #yourhealthmatters #fitnesswithoutlimits #choosehealthy
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

I don't eat junk food.
But the coconut here costs 80 rupees. 😅
But still I don't eat junk, nor I go to parties. Just seasonal home cooked food and yoga is doing great for me! Also, I drink coconut water too and love everything made from coconuts. ❤

Namjoonsdimplesmile
Автор

Money is the problem actually in our area nariyal pani cost -60 rupees ..
60*30 =1800 ....
Utne me ghar ka rashan aa jaye ga ...
Only middle class knows these thing ...
Or jo log 500 -600 ka pizza late h ya 2500 ki party me jaye vo middle class nhi hote ...

But still we can do 0 cost thing like walk, yoga ...etc

manitasharma
Автор

I stay in hostel mam, it's very difficult to eat satvic food in my situation, but to be honest, I stopped eating packed food and outside food from 2 months, if I am hungry I am eating dry fruits and nuts, fruits in limit. It's all because of your awareness

aishwaryadande-tb
Автор

Healthy Thali= 150 rupees. Samosa = 15 rupees. The real problem is that affordable junk food is cheaper than healthy alternatives. Potato and Aubergine are cheaper than paneer, whey protein is costly (important for those who don't eat eggs). It is cheaper to cook aloo baingan than beans or paneer, or healthy vegetables. So, healthy eating is costly. Protein deficiency cannot be covered through cheaper alternatives.

sauronishere
Автор

Problem is ppl dont eat burger pizza daily and starbucks is not a regular coffee joint rather there are still 25 rs small coffee cups that mostly survive on. Satvik food IS EXPENSIVE, but healthy ofcourse. And that bowl isn't 60.

koyelachakrabarti
Автор

I agree that we should try to live a healthy lifestyle, but I still don't agree that healthy eating is easily affordable.
Rs.400 ki Starbucks ki coffee kaun roj peeta hai? Aur jo peeta hai, uske liye money is not a concern.
And this is fact ki unhealthy aur junk food bahut sasta aur easily available hai.... Don't think about Rs.600 pizza only, also consider Rs.20 momos, Rs.20 Puff patties, Rs.15 Samosa/Kachori/Bread Pakoda vs Rs.80 nariyal pani, Rs.60 Thali (Dal, Sabzi, Roti), Rs.100/kg fruits....

ayushisharma
Автор

The comments sort of provided soothing to my wounds because food is expensive bro .for me that 40 rs narial Pani is expensive. Agr roz piyo to 1200 ho gae monthly.But I still follow what I can afford and eat healthy most of the time.

bibliosmia
Автор

Coconut water price in Delhi = 90 Rupees
And Food price is not =0

shortstimes
Автор

The place where she is cycling only shouting out MONEY!!

tifvsbg
Автор

"Monkey is not a problem" but ye pta hone k liye bhi money hona chahiye 🙌

Stayblssed
Автор

In shimla here coconut water is 120 rs guys .... Can you believe...😅

priyakanwar
Автор

As a certified middle class I can tell you I don't eat pizza, burgers on a regular basis and I've never in my life been to a concert nor have my friends.

thatailurophile
Автор

My 1 meal(heavy): 900 Cal[40g Protein, 16g Fiber, ]

1. 400g/3 katori dal/rajma/chana(lets say moong dal = Rs 70
2. 350g/2 katori curd = Rs 40
3. 250mL/1 Glass Coconut Water: Rs 60
4. 200g/2 katori Sabji(2 Sabji per heavy meal so overall 400g/4 katori)(Lets say Spinach + Aloo gobhi): Rs 60(Approx)
5. 1 Roti/35g atta: Rs 15(Approx)
6. ½beetroot/40-50g beetroot: Rs 15
7. Other Gas Charges: havent done any break down but still lets say just: Rs 45 per meal' usage

Total Cost of 1 heavy meal of the day that i have: Rs 300 [Completely Balanced Diet]

VS

1 Meal at Fast Food Outlet: Rs 500-1000 [Unbalanced diet, with absence of proteins, fiber and micronutrients. Only processed carbohydrates and unhealthy fats, i.e. fatty refined and processed oils that have no health benefits and the worsr for heart health] Lets say going to McDonalds and ordering: [1400+ kCal i.e. limit of 2 out of 3 meals already reached - Questionable Protein, 200g refined carbohydrate the unhealthy vareity having almost 70-80% of daily carbohydrate limit in 1 day, 60g fat i.e. 80+% daily fat requirement and all was the extremely unhealthy vareity, 5-7g fiber]
1. 1 Maharaja Mac Burger: Rs 256
2. 1 Medium Fries: Rs 110
3. 1 Medium Coke/Pepsi: 98

Total Bill: Rs 374(In Meal)/ Rs 464(In after taxes + Delivery + Zomato Cut etc):

Vs

Dominos: 2500 kCal i.e. more tham daily requirement for people of sedentary lifestyle[30-40g protein given the cheese being used is authentic still very bad.protein to total calorie ratio, 300g Carbohydrate i.e. more than daily.limit and most of which is the unhealthy refined wheat/maida with no nutrient benefit and less fiber, 70-80g fats i.e. more than the daily rewuirement of most.people and most of which is the unhealthy vareity of.nutrient benefit and bad for heart health]
1. 1 Medium Pizza: Rs 550
2. 1 Garlic Bread Sticks: Rs 120
3. 1 Pepsi Can: Rs 60

Total Cost: Rs 730

Conclusion: 1. Fast Food have no nutritional benefit so same as eating grass where calories being added without any nutrients to body and unhealthy variety of fats and refined carbohydrates depleting cardiovascular health. The Low Fiber is not causing us to feel full and satiated even though we actually are already full and beyond
2. Balanced Meal: Giving right amout of protein for repair.of.tissues and organs, healthy carbohydrates to build the tissues and healthy fats that help in cognitive functions, metabolism, visceral layer around organs and much more. And micronutrients for metabolism, building nutrients for tissues etc and lot.more and also high in fiber which keep gut clean and help us feel full very early. You will feel like.u r over eating even though u r not

rahulrap
Автор

Not everyone goes for parties and Starbucks and burgers and pizzas on daily basis... But healthy lifestyle and healthy eating is definitely a daily thing and should be done on consistent basis.. so it's definitely expensive to do it on daily basis with regularity!!!

tanishasoni
Автор

you targeted premium people only by showing pizza or starbucks


we live in an era where tax paying is more important than health.

everyone eats healthy according to their budget

TheZaraVines
Автор

That first meal is definitely NOT Rs.60 😂

parisheth
Автор

I think you should keep it balanced, eating junk food is fine, but don't forget homemade and healthy

GurmanyaKaur-ow
Автор

Its not like you should never eat it but if you eat it in less quantity and only eat sometimes instead of regularly its better ❤

bhaktavatsalavadhani
Автор

Money is not a problem.
Time is the problem

shanmathi
Автор

Coconut for ₹40 are you kidding me ? I’ve never seen a coconut vender selling under ₹80

Shin_chandraa
join shbcf.ru