DPF! FAP! JAK DZIAŁAJĄ? CZYM SIĘ RÓŻNIĄ? JAK Z NIMI ŻYĆ I JAK POKONAĆ PROBLEMY! TEST DODATKU LM2650

preview_player
Показать описание
SIemanko
Dzisiaj omawiam działanie filtra cząstek stałych w formie DPF I FAP czyli suchy i mokry. Testuję też dodatek do paliwa zmniejszający temperaturę wypalania suchego filtra (szczerze środek rewelka!)
Pozdrawiam!
P.S.
końcówka ścięta bo akumulatorek padł hehe, ogólnie mówiłem że jak bedę miał fidbek to dam znać

Środek który testowałem

Sklep Profesora z gadżetami i pamiątkami:

Wsparcie działalności Profesora:
09 2490 0005 0000 4000 3938 8281
Paypal:

Program do obsługi warsztatu którego ja używam i polecam:

Instagram:

Meble warsztatowe których używam

#dpf #fap #filtrcząstekstałych
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Pozwolę sobie Profesorze o przedstawienie swoich wrażeń z walki z częstym wypalaniem DPF w Fiaciku Bravo 1.9 JTDM z DPF.Wypalanie odbywało się średnio co 200km pomimo latania na trasie 2 x dziennie po 50km do pracy i z powrotem 10km po mieście 40 km trasa . DPF czyszczony na maszynie wedle usługodawcy nie był drastycznie zapchany ale po 500km problem powracał .Wtryski zdemontowane sprawdzone mieszczą się w parametrach .Postanowilem szukać innych przyczyn .Diagnostyka EGR na prostym programie nie wykazywała błędów w pracy wykresy prawidłowe, ale zwróciłem uwagę na pewien mały szczegół .Otóż zauważyłem pojawianie się sadzy na połączeniu obudowy aluminiowej EGR-a z modułem sterującym . Po zdemontowaniu okazało się że EGR jest po prostu nieszczelny od strony połaczenia modółow mechanicznego z elektrycznym .Efekt lewe powietrze w dolocie lub też jego brak .Elementy sterujące i mechaniczne pracowały lekko bez zacinania się , ale zakopcenie sadzą było duże i wskazywało na spora nieszczelność .Wymieniłem EGR na inny co prawda z używki ale w stanie BDB bez oznak nieszczelności i efekt od razu się pokazał .Dopalnie aktywowało się dopiero po 400km .Sukces .No ale to nie koniec .Zauważyłem że mam problem z termostatem, temperatury spadły i silnik wykazywał niedogrzanie (w lecie nie bylo tego widać ) zleciłem wymianę termostatu na serwisie i tu kolejna niespodzianka .Dopalanie po trasie autostardowej załaczylo się po 700km .Tak więc uznaję że więcej elementów ma wplyw na poprawną pracę silnika i tym samym stan DPF-a .Pozostało mi jeszcze wykonanie izolacji bandażem termicznym odcinka kolektora wydechowego pomiędzy katalizatorem a DPF-em a będzie tego z 1m .Czy coś to da zobaczymy, materiały leżą na warsztacie tylko trochę czasu i zobaczymy jaki będzie efekt podniesienia temperatury spalin wlotowych do filtra .Co od środka jutro kupuję i wlewam do baku bo sam jestem mega ciekawy co to zmieni .Serdecznie pozdrawiam jako zwykły kierowca który czasem lubi sobie pokręcić śrubki w swoim wozidle tam gdzie może i potrafi dla własnej uciechy i relaksu po siedzeniu za biurkiem .Dzieki za fajny materiał, jak i za całokształt Twojej pracy, ,filmowej" która jest świetną encyklopedią dobrej wiedzy na dodatek z olbrzymią dawką dobrego humoru .Pozdrawiam serdecznie imienik Krzysztof

SQNGV
Автор

Pomiar wykonany manometrem z firmy w której pracuję. Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich pracowników firmy "Wika", jak widać owoce naszej pracy lądują u najlepszych. Pozdro profesorze, fajny odcinek.

majster
Автор

Profesorze kochany jesteś wielki! Dziękuję za mądry wykład. Lecę odpalić dieselka tjuningowanego. Zamknę się z nim w garażu i będę poddawał się fantastycznej inhalacji. Może pomoże na mój kaszel? Lekarze nie mogli pomóc. Mogłem od razu iść do najwyższej kasty profesorskiej.

tomaszradomski
Автор

No co do katalizatorow to profesor ma szeroką wiedzę tyle lat praktyki pozdrawiam.

slawekkomunski
Автор

Panie Psorze wszystko idealnie tylko no brakuje zielonego profesorskiego płaszcza 😎 pozdrawiam!

konrads
Автор

Najlepszy kanał! Lubię takie eksperymenty.
Co do mycia ja myłem na myjni samochodowej od przodu od tylu 9zł wyszło. Oczywiście nie myłem żadnych czujników! Po myciu zamontowałem do samochodu (nadal bez żadnych czujników i reszta wydechu też zdemontowana) i odpaliłem żeby wydmuchnąć resztki wody. Wystarczyło to moje mycie na 96tys km, teraz właśnie się zapchał. Pacjent z FAPem Boxer 2.0 2018r. Może komuś się przyda patent jak ktoś chce zaoszczędzić lub po prostu kolejki są do warsztatu a nam samochód potrzebny. Tylko pamiętaj bez czujników, nie lubią wody ;)

batoon
Автор

Ja zamontowałem popielnik jak w piecu i wybieram co parę dni popiół jak się nazbiera, drzwiczki na zaszczepkę i korytko 🙂🙂🙂

grzegorzgrzegorz
Автор

Tak słucham i słucham Chris Twojego wykładu i jutro jadę do biedronki kupić choinkę zapachową wunder baum mojej Skodzie SDI 🍻

SuperPaKo
Автор

Kris, świetnie opisane tylko drobna nieścisłość - Eloys jest dodawany na bieżąco do zbiornika paliwa przy każdym tankowaniu - przynajmniej u mnie. Wypalanie następuje poprzez podniesienie temperatury spalin - chłodnica powietrza doładowania zostaje pominięta, silnik sztucznie obciążony alternatorem- wszystkie możliwe odbiorniki zostają włączone. Wkurza najbardziej to że kierowca nie wie kiedy to będzie się działo, i w czasie jazdy można się zaskoczyć jak silnik zaczyna szarpać nie wiadomo od czego. Najlepiej gdyby to się działo w trasie, a nie jak już kończymy jazdę, a tu nie ma żadnej kontroli

piotrg
Автор

Poprawny test:
Krok 1 test ciśnienia przy zapełnionym do 70-80% dpf (można użyć programu vag dpf, który estymuje zapełnienie)
Krok 2 test ciśnienia po wypaleniu samoczynnym przez samochod (czyli sytuacja kiedy filtr oczyści się standardową procedurą na tyle ile potrafi)
Krok 3 dolanie środka liqui moly i obserwacja ciśnienia jak w krokach 1 i 2
Krok 4 porównanie wyników

dreamsellersc
Автор

Profesory Chrisu. CERATEC - od około 20 lat w silnik i często w mosty. Obecnie w skrzyniach od Laguny - 1 diesel, 1 benzyna. Bo niewłaściwy olej został zlany... Wyciszył skrzynię. Lata już z 10kkm i jest gites. Robi robotę. To już kilkanaście aut.

Szuwaks do DPF... Nio, kiedyś Laguna nie wchodziła powyżej 3, 7k obrotów. Zaraz po nabyciu.
Tym cudakiem od LM się ratowałem w trasie... I tak jak Tobie wyszło. Po około 300-400 km trasy autostradowej motor/DPF odzyskał wigor.
Obecnie co jakiś czas, jak sobie przypomnę, zalewam w bak. To nie jest możliwe aby Laguna tak latała i nie miała problemów. A jednak.

ps. fartuszek przesłać? To niezbędny strój Kerownika Warsztatów czy Profesora ;-)

rednelli
Автор

Aż przypomniał mi się tytuł mojej pracy dyplomowej - najdłuższy ze wszystkich 🙂”Metody ograniczenia emisji substancji toksycznych w spalinach z zastosowaniem reaktora katalitycznego w silnikach z zapłonem iskrowym” …

utider
Автор

Zewnętrzne rubieże Prof jest fanem, zainteresowani wiedzą.

Seboolba
Автор

Merytorycznie i na temat , aż tu nagle mango tv weszło i czar prysł .Ja tak to odebrałem a stać cię na więcej. Pozdrawiam

oktawianpater
Автор

Ja jestem sceptyczny do tego testu. Bo efekt widać, tyle że nie wiadomo czy przypadkiem DPF w międzyczasie nie przeszedł procedury wypalania. Niby może mało prawdopodobne aby akurat trafić z testem w taki moment gdzie DPF jest już mocno "zabity" i test wykonać moment przed wypalaniem. Ale jednak jest to możliwe.
Niemniej myślę że środek stosowany regularnie może faktycznie przedłużać życie DPFa.

shogunlechuza
Автор

Bardzo przydatny temat. Precz z katem i dpfem, EGRem

joseph
Автор

Witam mam Skodę superb 2016r 1.6tdi 120KM przebieg 162 500 km i wypalanie DPF mam co 110-140km w cyklu mieszanym. Na trasie Polska-Niemcy z prędkością 140-150km/h wypalanie DPF co 500-700km.

Dane z obdeleven:

* czujnik różnicy cisnień 1 rząd 1 wartość adaptacji 7 hPa po wypaleniu na biegu jałowym a 27 hPa przy 2000ob/min

* czujnik różnicy cisnień 1 rząd 1 offset -2hPa na biegu jałowym po wypaleniu i -2hPa przy 2000ob/min ( brak reakcji na pedał gazu)

* Zawartosć popiołu w oleju 100.6g

* zmierzona masa sadzy po wypalenie -5g

* Obliczona masa sadzy po wypaleniu 4g lub 5g

Wypalanie załącza się przy zmierzonej masie sadzy 21g.

Obliczona masa sadzy tuż przed startem wypalania ma około 12g a gdy załącza się wypalanie to oba mają po 21g.


Auto kupiłem od pierwszego właściciela w Niemczech sam osobiście z przebiegiem 157 500 tysiecy.

Auto nie ma żadnych blędów na silniku. I teoretycznie wszystko jest ok lecz ja uważam że zbyt często jest wypalanie w cyklu mieszanym i jest to uciążliwe jeżdżenie bez sensu po to by się dopalił dpf do końca.

Co zrobić by wydłurzyć okresy między dopalaniem DPF? ( czyszczenie DPF)

krzysztofstyczen
Автор

Może dorzucę 3 grosz. Użytkuje Hyundai i40 1.7crdi. Zrobiłem już jakieś 30k mil wokół komina. DPF wypalał sie co 100/150km. Każdy pisał że już koniec i zaraz się zapcha a ja już tak trzy lata tak śmigam dzięki prostemu patentowi. Wpięta kostka elm237 i apka car scanner. Ustawione czujniki kata, wskaźnik EGR i temp cieczy. Gdy temp cieczy przekroczy 70 stopni a EGR się nie otwiera to znak że DPF się wypala, automatycznie temperatura kata wzrasta do 600/650 stopni. Wystarczy że nie gaszę jak już muszę się zatrzymać i czekam aż EGR znów zacznie pracę. Dzięki temu unikam spływania ropy do oleju. :) Po mieście też spokojnie można dopalic DPF. :) Pozdrawiam. Ps. Też mam plan przetestować ten środek. :)

pawelkbk
Автор

Aby pomiar tego nadciśnienia w wydechu był miarodajny należałoby zadbać aby stopień zapełnienia filtra w czasie pierwszej i drugiej próby był jak najbardziej zbliżony. Jeśli filtr jest bardziej napełniony to zwężają się kanaliki w środku zatem nadciśnienie przed filtrem będzie większe niezależnie od zastosowanego środka. Środek może także wpływać na sam skład spalin i stąd mogą być różnice w nadciśnieniu, porównanie należałoby robić już po wypaleniu środka na samej ropie.

Kolejna sprawa jak czyścili ten filtr gdy go oddałeś to mogli go niedoczyścić na 100%, obstawiam, że czyszczą tylko na tyle aby spełniały specyfikację. Albo filtr się już trochę przytkał po 10tkm, jeśli masz chipa plus już trochę zużyty silnik i osprzęt cząstek stałych jest na pewno więcej niż w nowym.

Nie neguje działania środka jednak wydaje mi się potrzeba by trochę więcej parametrów aby to porównanie było bardziej miarodajne. Plus warto by było podać jakie temperatury są na czujnikach przed czyszczeniem i po (skoro jest większe nadciśnienie to można założyć że i wyższa temperatura w związku z utrudnionym odpływem spalin)

oluskloc
Автор

W samochodach z FAP dodatek Eolys jest wtryskiwany w zbiornik paliwa po każdym tankowaniu ( na podstawie wskazań czujników w korku wlewu paliwa i poziomu paliwa z zbiornika), więc auto jeździ cały czas na takiej mieszance.
Przy wypalaniu już nie ma dodatkowego dotrysku Eolys.

kubisos