Filtr DPF: zapchany, mokry, suchy? Co to w ogóle znaczy?

preview_player
Показать описание
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo fajny materialik Panie Adamie :) Wbrew pozorom wiele osób nie rozumie nadal czym jest DPF i jak działa, być może dlatego, że problemy z DPF z czasem zmalały i na ogół nie są już tak dotkliwe jak w pierwszych latach ich funkcjonowania. Żeby jednak nie było nudno, na arenę wszedł brat DPFa – GPF – obowiązkowy przy silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wydawałoby się, że technologia działania filtrów jest znana i mimo zupełnie innych warunków pracy w benzyniakach nie będzie sprawiać kłopotu, bo przecież kopcą mniej. To założenie okazało się tylko częściowo prawdziwe. W większości współczesnych silników, kierowcy nawet nie wiedzą, że mają GPF – wyjątkiem są posiadacze nowego Hyundaia Tucsona, (którego recenzjował Pan nie tak dawno w wersji 230 KM).


Sprzedawcy samochodu i importer – HMP udają, że problem nie istnieje, choć o nim wiedzą, co po cichu przyznają niektórzy mechanicy. Na liczne reklamacje i zgłoszenia odpowiadają wyklepaną regułką, która kompletnie nie przystaje do rzeczywistości. Oczywiście przyczyny upatruje w tym, że właściciel porusza się w ruchu miejskim i to jest przyczyną zapychania filtra. Mimo wielu prób nie udało nam się uzyskać odpowiedzi – jak to zatem jest, że zatykają się tylko filtry w Tucsonie 150 KM z manualną skrzynią biegów? Nie brakuje osób, które użytkują równolegle, w tych samych warunkach inny samochód z GPF (także inne modele Hyundai) i mimo tego samego stylu jazdy oraz warunków – problem nie występuje. Nie udało nam się również uzyskać odpowiedzi, jak ma się diagnoza HMP do faktu, że sygnalizacja konieczności wypalenia filtra pojawia się nawet w chwilę po kilkuset kilometrowej trasie. Podobnie brak wyjaśnień na pytanie, dlaczego problem objawia się w jednej konkretnej konfiguracji, a właściwie nie ma go w hybrydach i miękkich hybrydach, w których silnik znacznie częściej jest niedogrzany z racji zamiany napędu, żeglowania i częstego włączania systemu start/stop.

Może udałoby się Panu uzyskać jakieś informacje w tej sprawie i w oparciu o nie odczarować tajemnice GPF - tak udanie, jak zrobił Pan to z DPF? Właściciele, których dotyka ten problem mówiąc najprościej czują się… wystawieni do wiatru – żeby być kulturalnym. Z pewnością będą bardzo wdzięczni za wyjaśnienie tego dziwnego problemu.

zbyszekd
Автор

Wszyscy dobrze wiemy co by Pan powiedział poza kamerą o samochodach z DPF. Wyciąć, zrobić program i gaz w podłogę! 😊😁

Mavrick
Автор

Wszystko fajnie, szkoda tylko że mam jeździć i spalać paliwo - a wiec zanieczyszczać środowisko - żeby pomóc filtrowi który to środowisko w teorii ma chronić. Druga rzecz - ani słowa o tym co dzieje się z autami jeżdżącymi po mieście które maja problem z wypalaniem filtra - paliwo w oleju, zacierające się silniki itd…

paweraczka
Автор

Załóżmy że zebrałem swoją sadzę w filtrze. Zapala się kontrolka wypalania więc wzrasta zużycie paliwa. Wyjeżdżam na trasę, robiąc zupełnie niepotrzebnie 30km na wysokich obrotach co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Po 2 miesiącach kontrolka DPF wraca. Jadę zrobić kolejne zbędne 30km i dla pewności kupuję puszkę chemicznego płynu na którym jest ostrzeżenie, że działa szkodliwie na środowisko. Po kolejnych miesiącach kontrolka ponownie wraca więc oddaje auto na czyszczenie dpf. Panowie w warsztacie robią kąpiel dpf-a w 10L nieznanej mi chemii, która rozpuszcza sadzę i wszystko wędruje do (?). Więcej szkodliwych substancji mogło zostać wyemitowane do środowiska podczas produkcji dpf-ów i tej całej magicznej chemii niż my kierowcy wypuściliśmy w spalinach. Choć mogę nie mieć racji.

OstatniaWolnaNazwa
Автор

Panie Adamie, ostatnio w wywiadzie w kanale biznes misja mówił Pan, że bardzo ważne jest zabezpieczenie samochodu przed korozją. Taki odcinek to absolutnym "must have" na Pana kanale. Pozdrawiam serdecznie!

stanpol
Автор

Panie Adamie niezwykle dobrze się słucha Pańskich wykładów, bardzo przydatna, obszerna wiedza w dodatku przekazana w taki sposób ze nie sposób żeby czegoś przydatnego nie zapamiętać.Z przyjemnością oglądam zakup kontrolowany i wszystkie programy które Pan prowadzi.Szapoba

kamykosedz
Автор

Jaki jest sens filtrów DPF skoro jak się zapcha i włącza się procedura wypalania to za Nami pojawia się wielka chmura dymu?

vertovsky
Автор

Panie Adamie to nie jest takie proste jechać z prędkością autostradową jak się nie ma takowej w okolicy😁same lokalne drogi z wioskami. Przeważnie 50 km/h czasami trafi się 90. Weź jedź i się tłumacz potem "niebieskim" - "Panie Władzo" ja filtr DPF czyszczę bo ekologia😁

sokolek
Автор

Na jakiej stacji diagnostycznej badaja spaliny bo sie nie spotkałem ?

mateuszhewelt
Автор

Panie Adamie gada pan bzdury ja nie mam ani filtra ani zaworu egr a już drugi rok z rzędu mój samochód przechodzi badania techniczne bez problemu i bez kombinacji z mojej strony (dodam że nie w Polsce). Ta cała ekologia w motoryzacji to jedna wielka ściema, żeby wyciągnąć od nas kasę

mirekf
Автор

Ta pseudo ekologia skutkuje tym że w nowych tusonach z bezynowymi silikami filtr GPF zapycha się już nawet po 1000 km. Jak żyć...jak to ugryźć jak ewidentnie jest coś nie halo a Hyundai nie poczuwa się do winy tylko zgania na użytkownika że jeździ zbyt " dziadkowo" i zaleca przepalanie na autostradzie... I to jest ekologia...robienie pustych przebiegów. Pozdrawiam

bennyn
Автор

Nie ma szans zeby w zdrowym aucie z wyciętym DPFem kto kolwiek wyczail jego brak, prosze pamietac ze samochod z DPF ma jeszcze katalizator.

michalazar
Автор

Panie Adamie, poruszę temat GPF pewnego bardzo popularnego SUV'a. W normalnym użytkowaniu, czyli takim zwykłym, jak zawsze się użytkuje, filtr się przytyka czasami po 1000 km...i w tym momencie, zgodnie z instrukcją producenta powinienem jeździć ze stałą prędkością, i wysokimi obrotami...najlepiej na autostradzie...do najbliższej mam 80km...czyli taki samochód nie dla mnie? Lepiej jeździć starym kopciuchem? Co z zanieczyszczeniem celowo wygenerowanym podczas wypalania filtra na autostradzie? To są absurdy, trzeba to jasno powiedzieć...

karolkoczorowski
Автор

Jestem laikiem w dziedzinie mechaniki, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Żona i ja mamy 2 identyczne auta, ten sam rok produkcji (2008), ten sam silnik i obydwa z normą emisji spalin Euro 4. Żony jest fabrycznie bez DPF, a mój fabrycznie z DPF. W takim razie jeśli wytnę w swoim aucie to nadal normy Euro 4 będzie spełniać?

rafachadzynski
Автор

Ale my tu cały czas o świeżych autach, bo np. mój diesel z 2008 jest bez dpf fabrycznie . Auto jako nowe sprzedane w Belgii . Problemów brak, nie kopci . Da się ? Druga sprawa : my tu dbamy o środowisko, a za naszą wschodnią granicą stoją sobie czołgi i sprzęt ciężki i jak z ich DPFami? Albo jebnie wulkan i w kilka dni tyle syfu pójdzie w atmosferę, że wszystkie auta świata w 10 lat tyle nie wyprodukują . Te całe prawa do emisji CO2 windują tylko ceny paliw kopalnych, a co za tym idzie to każdy widzi i czuje w portfelu

grzesc
Автор

No dobrze, mam filtr, nie wyrzucam sadzy w powietrze. Filtr się zapycha, jadę "przedmuchać" ten filtr. Co się wtedy dzieje z tą sadzą? Przecież ona tak czy inaczej wylatuje w powietrze, więc gdzie tu sens, gdzie logika, gdzie ekologia?

Maciek
Автор

Przez 8 lat jeździłem autem z DPF, podczas wypalania filtra rosło spalanie o około 1, 5l na 100km bo musi się podnieść temperatura. Niestety nie można wejść w komputer i wymusić wypalanie filtra kiedy jesteśmy w trasie. Jestem w trasie filtr zapalniony w 35% i nic się nie dzieje, dojeżdżam do miasta, kilka km jestem kilometr od domu filtr zapełniony w 40% zaczyna się wypalanie, 3 razy staje na światłach procedura przerwana zapala się kontrolka filtra (trzeba jechać w trasę by go wypalić) więc muszę zrobić dodatkowe km i znowu wyjechać na trasę. Wiem, że teraz poprawili czujniki, elektronikę itd ale dalej brak możliwości samemu zadecydowania by filtr się wypalił teraz bo właśnie jestem w trasie, a tak czekamy do zapełnienia w którym to komputer wymusza wypalenie.

komar_
Автор

Bardzo fajny odcinek. oglądam cyklicznie. Podoba mi się, że to krótkie i merytoryczne filmy, a nie wywody na 40 minut o skrzypiących plastikach w 15 letnim aucie. Nie spotkałem się z kontrolą sprawności układu wydechowego czy oczyszczania spalin na drodze, ale zapewne sprawa jest do zweryfikowania przez kumatego (konieczny warunek) diagnostę. Żyjemy w naprawdę dziwnych czasach i jeśli nie chcemy mieć świadomości, to musimy mieć kasę na serwis i lawety. Filtr cząstek stałych wymaga wiedzy użytkownika, ale jest jednak kilka niezgodności jeśli chodzi o ekologiczne aspekty. Pierwszy konflikt to system start-stop, który wyłącza auto, żeby oszczędzić paliwo. Mając auto z DPF'em musimy od czasu do czasu pokonać dłuższą trasę, żeby się "dopalił". Musimy więc spalić paliwo - często tylko po to, żeby DPF dalej funkcjonował. Druga sprawa, to usterki silnika, które DPF jest w stanie spowodować. Musimy wymienić np. turbinę, bo zatkany DPF ją uszkodził. Nijak ma się to do troski o planetę. Zostaje jeszcze czynnik do FAP'ów, który jest silnie toksyczny, a konstrukcja filtra wymaga jego użycia. Sam FAP wymaga wymiany po ok. 180kkm. Gdzie ta ekologia ja się pytam...?
Nie poruszyliśmy jeszcze tematu aut ciężarowych, maszyn budowlanych i chiptuningu, który też przecież nie jest ekologiczny... Ciężkie czasy w Europie, oj ciężkie.

TheSirfutur
Автор

Ekologia powinna być tania i prosta w naprawach a jest odwrotnie jest to trudne i bardzo bardzo drogie.Dziękuje bardzo, a po za tym pieluchę i tak trzeba wypalać co potem dostaje się do środowiska.

michadelogistyk
Автор

Gdzie tu jest dbanie o srodowisko w momencie kiedy w trosce o srodowisko samochod kaze mi jezdzic bez potrzeby i spalac paliwo, emitowac co2, czastki stale, zwiazki azotu itd, do tego paliwo ktore wyjezdzam bez sensu tez musialo zostac wyprodukowane co niesie za soba rowniez duzy slad weglowy, zuzywam samochod bez sensu dlatego nowy bede musial kupic szybciej albo czesciej go serwisowac(a produkcja aut i czesci do nich to nie jest przemysl to wszystko w trosce o ekologie?! Czy tylko ja tu widze absurd?!!

damianch