Najważniejsza bitwa Barbarossy. Warszawa 1941

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jesteście moją skarbnicą wiedzy o 2 wojnie światowej

MałgorzataMej
Автор

To kolejny przykład na to, jak historia nie jest suchą ilością faktów i dat, tylko pokazem niesamowitej ilości ciągów przyczynowo-skutkowych - efektów motyla

grzegorzp
Автор

Mój dziadkiem pracując na kolei w Włocławku, właśnie coś takiego robił jak utrudnianie przesyłania, ale przede wszystkim spisywał co jedzie i w jakiej ilości na wschód. Raporty były zbierane, przekazywane do komórki AK, następnie do Londynu, a z Londynu do Moskwy.

SPAWN
Автор

Dodatkowo Polacy na potęgę okradali te magazyny niemieckie w Warszawie. Wiem to między innymi stąd, że matka mojej ciotki pół okupacji żyła z tego, że przemycała przez zieloną granicę w Pniewie (na północ od Warszawy, opodal rzeki Narew), z Generalnej Guberni na terytorium Rzeszy (ale i w drugą stronę - żywnosc i inne towary na handel do Warszawy itd), między innymi właśnie towar wykradziony z niemieckich magazynów.

Stanislaw
Автор

Wspaniały nieznany materiał brawo Panowie.

adamszopski
Автор

Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy. 💪👋✌️👍🇵🇱

erwinklappa
Автор

Wojna to logistyka.
Swietny odcinek, Panowie.
Gratuluję. 👏👏

pawedrojecki
Автор

Niesamowity odcinek, to jest coś niesłychanego, od czego zależy zwycięstwo lub klęska. Dzięki. Wspaniała praca, panowie. Niemcy wypadli z systemu i "srogo za to zapłacili". W książce "Bitwa o Anglię" Stephen Bungay pisał, że paradoksalnie w tej bitwie Anglicy wykazali się precyzją, doskonałą ('niemiecką") organizacją, a Niemcy - nonszalanckim podejściem do tematu na zasadzie "Ja z synowcem na przedzie i jakoś to będzie". (Bungay tego nie cytował, ale sens właśnie taki był). Wiele razy w waszych audycjach docenialiście koleje radzieckie, więc na tym froncie sytuację można ocenić podobnie: Niemcy nie dali rady pomimo starań, Sowieci intelektualnie byli w dziedzinie organizacji transportu lepsi. To ciekawy i nieoczywisty wniosek, prawda? Czy Kaganowicz (zbrodniarz wojenny, że wspomnę tylko jego "za" w zbrodni katyńskiej), który w Sowietach odpowiadał za kolej, intelektualnie przewyższał Niemców? Opowieść o walce kolei przez Wasze audycje (słuchałem wszystkich) przewija się tworząc osobny wątek. A może lepszy wynik Sowietów wynikał tylko z wytworzonej sytuacji? Gdy się działa w pozycji okrężnej, linie zaopatrzenia się skracają. A w przypadku Niemców - im dalej, tym gorzej. Ciekawe. Wspaniały odcinek, wspaniały. Te tematy są niezmiernie ciekawe.

Wulkan-DK
Автор

Po prostu sztos - gratuluję jakości tego programu

sebastianwoldanski
Автор

Wychodzi na to, że nie artyleria a logistyka jest bogiem wojny.

black_wolf
Автор

Niesamowicie ciekawy temat. Niemiecka kolej na wschodzie w latach 1941-1944 domaga się jeszcze kilku odcinków.

adoramus
Автор

Siódma rano to system😂 Masz rację Kamilu, l-litler się wściekł

Wolakwojciech
Автор

Grudzień i styczeń to najlepszy czas na omawianie kampanii rosyjskiej, dzięki za umilenie czasu w pracy

hansklatt
Автор

Super materiał nawet nie miałem pojęcia o tym temacie

RafałWolski-nr
Автор

Po prostu Niemcy i ich dowództwo zignorowali poważny problem. Ale transport na front wschodni to nie tylko kolei czy samochody to też konie. Kiedy linia kolejowa się kończyła to na konie spadł obowiązek zaopatrzenia Wehrmachtu. I to właśnie konie sprawiły że Wehrmacht nie przegrał w roku 1941. A co do stosowania taktyki spalonej ziemi, to Rosja je robiła podczas każdej wojny w której przegrywali. Podczas III wojny północnej, wojny z Napoleonem i operacji Barbarossa!

marlenakranc
Автор

Dziękuję za ciekawy podcast. Pozwolę sobie dodać ciekawą historię, którą usłyszałem ok. 20 lat temu od maszynisty parowozów, który, w trakcie II wojny światowej, pracował w zakładzie naprawy lokomotyw. W trakcie ponaprawczych jazd testowych otwierali na długo drzwiczki paleniska, powodując tzw. przedmuch i rozszczelnienie się rur ogniowych i przegrzewaczy, a tym samym wycieki z kotła do paleniska. Taka lokomotywa, zamiast na tory, do ciągnięcia składów z zaopatrzeniem i bronią, trafiała z powrotem do zakładu naprawczego. Będę wdzięczny za weryfikację tej historii - może ktoś słyszał podobną, może jest w stanie potwierdzić, że faktycznie tak można uszkodzić lokomotywę. Pozdrawiam

gallanonim
Автор

Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊

pawciu_jankowski
Автор

Dysonans ten jest całkowicie bezpodstawny. Jak wyjaśnia pan Norbert, główną przyczyną są nakładające się kompetencje, równoległe hierarchie dowodzenia oraz niejasna lub równoległe zadania.
W duchu prusko-niemieckiego systemu kierowania, forma "Auftragstaktik" oraz przekazywanie kompetencji do samodzielnego wykonywania zadani funkcjonuje nie tylko w wojsku lecz równieź w administracji. Każdy urzędnik/pracownik/żołnierz w momencie otrzymania zadania lub braku kontaktu z przełożonymi przejmuje inicjatywe i wykonuje owo zdananie zgodnie ze znanymi procedurami i własny, fachowego osąd.
Jak powiedział pan Norbert, gdy tylko powstanie jasna i jednoznaczna struktura dowodzenia i odpowiedzialności, problem zostanie szybko rozwiązany. Mówiąc najprościej, gdy tylko wszystkie części zostaną ponownie zsynchronizowane i nie wszyscy działają tak, jak myślą, mechanizm zegarowy zaczyna działać ponownie.

Pozdrowienia z Frankfurtu

philippzarychta
Автор

Mundury zimowe (podobnie jak wojna) to system, więc zakładam że zawiodła logistyka

krzysztofmachalaa
Автор

Ostatni raz tak czekałem na odcinek Breaking bad. Gratulacje, podkast wybitny.

kokoish