Czy Barbarossa mogła się udać?

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Niesamowite perfekcyjnie przygotowanie.Bez jąkania czy stękania.Wszestronna znajomość tematyki.Slucham już któregoś z kolei odcinka.Panowie wieki szacun.Pozdrawiam

krzysztofc
Автор

Mam remont pokoju który się przedłuża, żona drze się to jej tłumaczę, że remont to system

wojciechkonik-bednarz
Автор

Innymi słowy, zamiast wojny, Niemcy zaplanowali Specjalną Operację Wojskową. Licząc na błyskawiczne zajecie kluczowych obszarów kraju, zalamanie się centralnego systemu zarządzania i brak oporu ze strony wojsk przeciwnika... brzmi znajomo 😉

Hubi
Автор

Odsłuchałem wszystkie odcinki, niektóre wielokrotnie. Najlepszy polski podcast o 2WŚ.

serek
Автор

Opět skvělý díl.
Důležitý point byl spor mezi Hitlerem a Halderem. Halder se soustředil na Moskvu. Hitler chtěl od počátku Ukrajinské obilí a poté na jihu ropu z Kavkazu (Maikop a Grozny). Kdyby se od počátku soustředili tímto směrem, možná se jim to mohlo podařit...

tomasnozka
Автор

Tutaj brakuję że Niemcy nie docenili Rosja pod innym katem. Związek radziecki nie byl rajem i narody wchodzące w jego skład mogły zdecydować o wygranej. Tylko juz od pocxatku trzeba bylo to wykorzystać. Ilu rosjan bylo na emigracji ile oddziałow mozna bylo sformowac i umiejętnie to wykorzystać. Tylko rzesza gardziła tymi narodami i dlatego nie wykorzystala tego potencjału.

marcinboczkowski
Автор

Gdy Napoleon szykowal sie do ataku na Rosję, byli tacy, ktorzy przepowiadali klęskę tego pomysłu. Książę Poniatowski proponowal atak w strone Kijowa, oderwanie Ukrainy i utwotrzenie bufora ktory odsunie Rosje od odrodzonej Rzeczpospolitej i Cesarstwa. Tlumaczyl Napoleonowi, że ne da sie kontrolowac terytorium Rosji ze wzgledu na obszar. Mial rację.

wojciechjedrzejewski
Автор

45:33 takie słowa rzeczywiście padły z ust Hitlera, lecz nie do Guderiana, ale do Mannerheima podczas wizyty w Finlandii w czerwcu 1942 roku. Spotkanie to zostało nawet zarejestrowane na taśmie i jest dostępne :)

ac_mich_dc
Автор

Od 40 lat interesuję się historią zwłaszcza 2wś oraz techniką wojskową. Wasz kanał to perełka

robertsobczak
Автор

Tak, Kamilu oczywiście domyślasz się, że operacja "Barbarossa" czyli atak na ZSRR, jak każda operacja militarna to system.

Lwowskistettinner
Автор

Dziękuję za ten materiał. Pozdrawiam autorów i słuchaczy.🖐

erwinklappa
Автор

Z wszystkich wątków dot. II wojny św. dla mnie front wschodni jest najciekawszy. Uwielbiam czytać i słuchać wszystkiego co dotyczy Barbarossy

justynazajac
Автор

Jestem posiadaczem książki Jonathana Dimbleby'ego pt ., , Barbarossa - jak Hitler przegrał wojnę " z dokładnie taką samą okładką, jak tapeta dzisiejszego podcastu . Ogólnie lekturę serdecznie polecam 👍.

KUBULEK_
Автор

Operacja Barbarossa mogła się udać tylko nie należało tego planować tak optymistycznie i ignorować rzeczy oczywiste:
1. Nie docenianie wroga i nie zakładanie najgorszego scenariusza, czyli nie kilkumiesięcznej kampanii tylko kilkuletniej .
2. Traktowanie ludności podbitej jak niewolników, niestosowanie zasady dziel i rządz.
3. Zakładanie żywienia się na wrogim terenie, i zdobycie wrogiego taboru . Zapomniano o taktyce spalonej ziemi .
4. Problem logistyki i nie rozwijanie taboru kolejowego Niemcy mieli mniej wagonów niż w 1914 roku. Dodatkowo lepiej by Niemcy inwestowali w tabor konny, zwłaszcza w tak rozległym kraju.
5. Brak okrążenia wroga z wielu stron, nie dogadanie się z Japonią co do wspólnego ataku.
6. Brak strategicznego celu operacji raz Leningrad raz Moskwa potem Kijów, dalsze lekceważenie problemu przestrzeni.
7. Po zajęciu części terytorium ZSRR, i uświadomienie sobie potencjału wroga nie próbowano zawrzeć z nim pokoju.
8. Ignorowanie sojuszników Niemiec zwłaszcza w kontekście ataku na ZSRR nie brały udział wojska bułgarskie czy wojska węgierskie w znaczącej ilości i nie były należycie uzbrojone .
Te punkty uważam za najważniejsze błędy Niemców w kampanii 1941.
Dlaczego armia Batu Chana podbiła nie Rosję tylko księstwa ruskie podam w punktach.
1. armia Batu Chana była liczna liczyła prawie 150 tysięcy ludzi co pokazuje jak była liczna jako najeźdźcza wtedy w historii Rusi, tego nie da się porównać do Połowców, Pieczyngów czy nawet Bolesława Chrobrego pod Kijowem!
2. Armia mongolska była zdyscyplinowana w porównaniu do książąt ruskich i miała lepszą taktykę atakowała w kilku kierunkach co powodowało dezorientacje
3. Ruś nie zjednoczyła się każde księstwo walczyło oddzielnie co ułatwiało wrogowi zadanie . Dodatkowo część książąt zdecydowała się złożyć hołd wrogowi i pomagało gnębić inne księstwa w tym Aleksander Newski i jego ojciec.
4. Podbój Rusi trwał od 1237-1240 roku czyli kilka lat a nie kilka miesięcy i wróg atakował nawet zimą gdy oblegał miasta.
5. Mobilność Mongołów pozwalała im zaskoczyć wroga i często narzucać im miejsce bitwy, co w przypadku armii ruskiej opartej na pospolitym ruszeniu i nie składającej się w większości z jazdy nie było trudne.
6. Zanim Batu Chan uderzył na Ruś podbił tereny które ją otaczały co oznaczało że nie mieli co liczyć na ludy sąsiednie ze wschodu.
7. Armia mongolska każde podbite księstwa czy ludy zmuszała do posłuszeństwa i wcielała je do swojej armii, dzięki temu mogła uzupełniać straty z kampanii.
Co do Napoleona i Moskwy to Napoleon uderzył na Moskwę kiedy ona nie była już stolicą kraju od prawie 100 lat. Car spokojnie siedział sobie na sofie w stolicy Petersburgu pocieszany przez siostrę. Ale jego błędy są podobne:
1. Napoleon chciał szybkiej kampanii i liczenie na wygranie wojny w jednej bitwie, zakładał że wróg nie będzie się cofał.
2. Nie próbowanie zniszczenia Rosji tylko taktyka małej wojny, wysyłanie propozycji pokoju gdy wróg nie został zniszczony całkowicie.
3. Brak możliwości uzupełnienia strat i taboru konnego tak samo żywności wróg stosował taktykę spalonej ziemi.
4. Brak spójności Wielkiej Armii była nie jednolita, jej żołnierze często walczyli tam z przymusu.
5. Ignorowanie rad ludzi bardziej doświadczonych we wiedzy o Rosji i myślenie że to taki sam kraj Europejski jak każdy inny.
6. Decyzja o pozostaniu w Moskwie przez miesiąc i nie przygotowanie się do konieczności walki zimą. Dodatkowo dodajmy odwrót przez Smoleńsk a nie przez Kijów, gdzie tereny były niezniszczone i dobrze zaopatrzone.
7. Brak znaczących sojuszników kampanii brak wsparcie królestwa Szwecji które mogło być zainteresowane odzyskaniem Finlandii czy Imperium Osmańskiego zwłaszcza w kontekście parcie Rosji na południe. Co zabawniejsze Rosja zawarła z Imperium Osmańskim w maju 1812 pokój co pozwoliło Rosji ściągnąć prawie 100 tysięcy żołnierzy na nową wojnę.
Co do Rzeczpospolitej i jej wojny w XVII wieku nie było możliwości by podporządkować sobie tak rozległego kraju militarnie. Nawet Francja Ludwika XIV nie dałaby rady. Zygmunt III Waza miał rację i dlatego wolał zająć Smoleńsk inne ziemie by zabezpieczyć kraj niż jak hetman Żółkiewski oddawać tereny zdobyte i liczyć na osadzenie księcia Władysława na tronie carskim. Bojarzy postąpili tak jak do tej pory wydali przegranego cara wrogowi, mieli też problemy z Dymitrem II Samozwańcem.
Ostatni wątek to atak Karola XII na Rosję i tutaj król Szwecji nie popisał się strategią, zaatakował kraj dopiero w 1708 roku nie w 1700 roku. Nie zgromadził wystarczającej żywności na kampanię. Nie liczył się z tym że wróg zastosuje taktykę spalonej ziemi. Na koniec poszedł na Ukrainę nie dając czasu Iwanowi Mazepie na przygotowania, nawet go o tym nie poinformował. Oczywiście jego dowódcy też się nie popisali w wielu miejscach w tej kampanii. Na koniec zginął marnie, prawdopodobnie zabity przez własnych ludzi!

marlenakranc
Автор

"O problemach meldować po wykonaniu zadania"

GlitchBattalion
Автор

I to jest największy błąd jaki można zrobić, niedoceniać przeciwnika i czuć się lepszym bo jestem taki i taki...

Adam-cf
Автор

Świetny odcinek. Rzekłbym, że jest to już tradycja. Tak trzymać

wiktorberski
Автор

Gratulacje bo to był na prawdę Kapitalny, epicki wręcz odcinek.
Dziękujemy Panowie.

kamilr
Автор

Brakuje kontekstu operacji Barbarossa. To oficjalna wersja, którą napisali nam zwycięzcy Polecam nieco inne spojrzenie historyków: Władymir Bieszanow, Mark Sołonin czy Borys Sokołow. Barbarossa to był atak uprzedzający, Sowdepia planowała podbic Europę, w 1920 roku nie udało się, a tym razem miało się udać. I w końcu po straszliwym zwycięstwie częściowo się udało. Państwa Europy w tym szczególnie środkowo-wschodniej zapłaciły ogromną cenę: zmiany granic, masowe deportacje, miliony zabitych i zakatowanych. Obecna pozycja Polski jako państwa słabego, wręcz sezonowego o braku lub niskiej jakości elit i wewnętrznie skłóconego jest tego konsekwencją.

tomaszpisiewicz
Автор

Hitler popełnił wiele błędów przed Planem Barbarossa. Miał wzmacniać armię w 1940 i słuchać generałów, a nie zajmować Beneluxem/ Francją czy atakować Anglię, a w 1941 miał sobie odpuścić Jugosławię oraz Grecję. Zaatakowałby większymi siłami w maju 1941 ZSRR i doszedłby we wrześniu do Uralu.

bzyq