Barbarossa 1941 - wyniszczenie Wehrmachtu

preview_player
Показать описание
W tym odcinku rozprawiamy się z jednym z największych mitów dotyczących II wojny światowej.
Z mitem jakoby Armia Czerwona w pierwszych miesiącach operacji "Barbarossa" walczyła słabo i żołnierze radzieccy rzekomo masowo uciekali z pola walki, nie chcąc z Wehrmachtem.
Dlaczego takie tezy nie mają nic wspólnego z prawdą?
Posłuchajcie!

Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak widzę operacja Barbarossa i 45 minut odcinek, to jedynie żałuję, że pracuje do 15 i dopiero jak wrócę odsłucham, ale do obiadu coś pięknego. Panowie, wasz kanał to edna z najlepszych rzeczy jakie mnie w życiu spotkały. Ruszamy z Patronite! Życzę wszystkim pracującym i nie tylko miłego poranka i całego dnia.

johan-sytm
Автор

Zdaje sie że przestrzeń życiowa której tak pragnęli niemcy okazała się dla nich za wielka. Super się tego słucha, pozdrawiam.

hill
Автор

Czytając komentarze można dojść do wniosku, że 90% uczestników dyskusji w ogóle nie powinna zabierać głosu, bo zwyczajnie nie rozumie tego co tu usłyszała.

Ben_Sahar
Автор

ależ tego się wyśmienicie słucha, dzięki za ten kanał!

wie-prz
Автор

Z tym Pyrrusem to niezła analogia. Też go załatwił dystans, potencjał mobilizacyjny Rzymu oraz to, że Rzymianie się szybko uczyli. Moglibyście kiedyś zrobić cykl pod tytułem wojna jako system przez wieki, od wojen Greków z Persami do Pustynnej Burzy 😊

ArturBiaosiewicz
Автор

nooo panowie idealnie mi się kliknęło na poranek

TT-reub
Автор

Polecam książkę Operacja Barbarossa (David Stahel) - drobnym maczkiem napisane dokładnie co i jak nie "pykło" w tej operacji.

Bajaos
Автор

Świetny odcinek, nie wiedziałem, że straty niemieckie w 41 były aż tak duże... o Barbarossie zawsze mówi się jako o niemieckim walcu jadącym po zdezroganizowanej Armii Czerwonej, co, jak widać, nie oddaje do końca realnej sytuacji na froncie.

iffland
Автор

Już czwarty raz odsłuchuje ten odcinek, rewelacja.Proponuję Panu Norbertowi napisanie sagi o walkach na wschodzie.

arturb
Автор

Jeszcze nie słuchałem, ale już obstawiam, że słowo "system" padnie 4 razy a "logistyka" 9 razy 😁.
I bardzo słusznie zresztą!

marcinhetna
Автор

Robert M. Citino ciekawie to opisał w "Odwrót Wehrmachtu" i "Zaglada Wehrmachtu". Gigantyczna liczba jeńców wynikała głównie z tworzenia wielkich kotłów a nie codziennego masowego poddawania się jednostek liniowych :)

nagazie
Автор

Bardzo ciekawe i nieznane mi wcześniej informacje. Dziękuję!

grzegorzkrzycki
Автор

Niby znałem wiele z tych cyfr i faktów, ale fajnie zebrano to wszystko w jednym miejscu. Super!

carver
Автор

Dziękuję za materiał, i czekam na kolejne materiały z frontu wschodniego 😊

wot-brytanik-halo
Автор

Doskonaly materiał, świetna pogadanka.

Orestes
Автор

Dla zainteresowanych tematem polecam książkę Davida Stahel " Operacja Barbarossa - klęska Niemiec na wschodzi "

rafaln
Автор

Jeden z najlepszych odcinkow. Dziekuje Panowie.

bzielinski
Автор

Swietny odcinek, prosze o wiecej takich i troszke wiecej frontu wschodniego.

MrQuashu
Автор

Trochę a nawet zdecydowanie nie zgadzam się - to że niemcy ponieśli duże i niespodziewane (dla nich) straty to jasne ale nie można abstrahować od tego że wiosną 42 kontynuowali ofensywę a nawet powiększali obszar operacyjny aż do Kaukazu.
Generalnie chętnie bym usłyszał odcinek a nawet kilka o tym
a) Dlaczego III Rzesza nie miała pojęcia o rozmiarach sowieckiej armi i produkcji zbrojeniowej i dlaczego nie starali się bardziej (liczba uciekinierów z CCCP była ciagle wysoka)
b) Dlaczego plan zakładający zdobycie Moskwy nie brał pod uwagę (choćby częściowo ) dosyć świeżej historii 1812
c) Czemu nie brali pod uwagę - oczywistego przecież - problemu logistyki w warunkach braku lini kolejowych ( ich mikra sieć była precież jawna nawet u sowietów)
Co do strat jeszcze - to jasne że dla niemców były one porażające. Jednak mieli oni działająca służbę zdrowia i większość tych strat to ranni których co najmniej połowa mogłą wrócić do walki w następnych latach. U sowietów ten % był na pewno o wiele niższy a straty wśród oficerów zdaje się nawet wyższe niż u niemców.
Krótko mówiąc - teza że to przez straty w 41r Rzesza przegrała wojnę nie przekonuje mnie.
Oddzielną i ciekawą kwestią jest też pytanie co by się stało gdyby Hitler (i jego sztab) aż tak bardzo nie śpieszył się do kolejnej wielkiej wojny już w 1941 ale choćby poczekał do wiosny 1942 Chodzi mi tu o tendencje przemysłowo produkcyjne więc nie jest to czysta spekulacja. Wydaje mi się że to jest prawie nie dyskutowany scenariusz a przecież całkiem prawdopodobny bo uderzenie 22 czerwca było stanowczo późne i chyba dosyć łatwo mogło dojśc do decyzji o jego przesunięciu o 9-10 miesięcy. Przebieg kampanii podpowiada że uderzenie na początku maja 41r (zostawiając w spokoju Serbię) oznaczał by upadek Moskwy co oczywiście nie oznaczało upadku sowietów ale jeszcze bardziej nasuwało by analogie do 1812.

PS. Drugiej rzeczy której nigdzie jasno nie widziałem opisanej to jak daleko sowieci byli od upadu zdolności mobilizacyjnych w 1942 i 1943 roku. Stracili przeecież dużą część najgęsciej zaludnionych terytoriów i ich baza mobilizacyjna nie była wcale ponad 2 razy tak większa ale szacuję zgrubnie że pewnie nie przekraczała 1.5 niemieckiej co przy stosunku strat nawet w późniejszych okresach oznaczać powinno nieuchronne wykrwawienie się. Swoją drogą ciekawe też co by stało się gdyby hitlerowcy zdecydowali się wzorem sowietów wysłać kobiety do pracy w przemyśle i na froncie na na szeroką skalę...

michalwojtass
Автор

No i wreszcie ktoś mądry mówi prawdę jak było i dlaczego . Brawo

anr