Ostatni dzień pokoju - 31 sierpnia 1939

preview_player
Показать описание
Więcej o przedwojennym napięciu lat 30 XX wieku - książka "Ku Wojnie"

Bibliografia:
Marek Kornat "Polska polityka zagraniczna 1938-1939. Cztery decyzje Józefa Becka"
Marek Kornat, Mariusz Wołos "Józef Beck - biografia polityczna"
Stanisław Żerko "Stosunki polsko-niemieckie 1938–1939"'
Bartosz Borkowski "Ku Wojnie"
Janusz Osica, Andrzej Sowa, Paweł Wieczorkiewicz "1939. ostatni rok pokoju, pierwszy rok wojny"
Carl Burckhardt "Moja misja w Gdańsku 1937-1939"
Maria Dąbrowska "Dzienniki"
Anna Mieszkowska "Jestem Járosy! Zawsze ten sam!"
Olga Szymańska "Jerzy Jurandot - opowieść o przyjaźni i ucieczce z getta"

W filmie wykorzystano materiały prasowe z tytułów "Ilustrowany Kurier Codzienny" i "Słowo"

Materiał powstał dzięki wsparciu patronów w tym mecenasów projektu: Norberta Durlaka, Łukasza Tetiorki, Łukasza Koszewskiego, Tymoteusza Jocza, Sebastiana Nastarowicza, Marcina Smajka, Marcina z Brodą, Macieja Łabuza, Miłosza Kołacza i Kacpra Neumanna
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Chętnie bym zobaczył też film o pierwszych dniach okupacji. Jakie nastroje panowały wśród zwykłych ludzi w pierwszych dniach września 39" kiedy wkraczał Wehrmacht?

vsg
Автор

Niesamowite zakończenie, ale to tylko pokazuje jak kruche jest tak naprawdę ludzkie życie i jak nieprzewidywalny jest świat, który mimo wszystko wydaje nam się na swój sposób przewidywalny. Świetny materiał jak zawsze, pozdrawiam!

GlobalistaTV
Автор

Aż mnie ciarki przeszły. Świetny materiał.

brtk
Автор

To chyba najbardziej poruszający i pełen emocji odcinek na tym kanale. Szczególnie pod koniec. Ciarki i łzy - ludzi, nas. Dziękuję Wam za ten materiał. Kochani, proszę, postarajmy się o pokój. Bądźmy dla siebie ludźmi.
Jeszcze Polska nie zginęła.

europeanson
Автор

Ku pamieci wszystkich Polakow z 31 sierpnia 1939 roku.

albertalbiala
Автор

Wzruszająca końcówka, dzięki ze jesteś!

profesorrene
Автор

Tyle odcinków w tygodniu to coś wspaniałego!

lilrevenge
Автор

Dziękuję za ten odcinek. Fakt, że jest akurat sierpień, pozwolił nieco bardziej wczuć się w klimat tego ostatniego dnia pokoju. U mnie też łzy wisiały na włosku.

lukeesther
Автор

Cudowny odcinek, człowiek uświadamia sobie jak dobrze ma w dzisiejszych czasach, jak i również, że historia lubi się powtarzać, a ludzie szybko zapominają. Świetny materiał!

nikashi
Автор

Bardzo doceniam to co Pan robi na swoim kanale. Ostatnio obrałem kierunek na zgłębiane wiedzy na temat II Rzeczypospolitej Polskiej w ostatnich dwóch, trzech latach przed wojną.
Mam w planie w niedalekiej przyszłości kupić książkę pana autorstwa "Ku wojnie. Oblicza XX wieku".
Generalnie jestem na etapie poszukiwań, najbardziej wartościowych i oddających stan faktyczny ówczesny dni książek, o tym co się działo w Polsce w Polskiej polityce i u Polaków na kilka lat przed wybuchem IIWŚ. Jak nasze elity rządzące do tego doprowadziły i jak mogły być tak krótkowzroczne na kierunkach, które zawszę polskim elitom rządzącym, akcentował Marszałek Józef Piłsudski.
Dziękuję za kolejną rewelacyjną lekcje Polskiej Historii.
Pozdrawiam.
P.S. jeżeli ktoś z osób czytających ten komentarz, znaj owe książki o tematyce z kampanii wrześniowej jak i tego co się działo w Polsce przed wybuchem IIWŚ zapraszam do podsyłania autorów i tytułów książek i opracowań, za co z góry Serdecznie Dziękuję i pozdrawiam was wszystkich serdecznie.

OstrowskiMarcin
Автор

Zabrałem się za lekture "Ku wojnie" książka wspaniałaa, w każdym zdaniu są ciekawe i cenne informacje, lektura wchodzi jak zimne piwo w upał, jest tak świetnie napisana że czyta się szybko bo nie możesz się doczekać kolejnego zdania, a najlepsze jest to że jak czytam tę książkę to w głowie mam barwę głosu autora! Czytałem wiele książek np " Kaput pióra Curzio Malaparte" która jest znana na całym świecie lecz " Ku wojnie " czyta się szybciej i zamiast barwnych opisów rodem z "nad Niemnem E.Orzeszkowej " co występuje w "Kaputt" jest informacja za informacją i wiedza za wiedzą którą powinien znać każdy!... Jestem zdumiony że debiutancka pana książka jest tak świetna, dziękuję za nią i będzie to jedna z najważniejszych książek na mojej półce .

rafaello
Автор

Komentuję, ponieważ szanuję i podziwiam twórczość autora. Brawo 😀👏

damian
Автор

Chętnie bym zobaczył film o pierwszych dniach po zakończeniu się 2 wojny światowej w Polsce
Jakie nastroje panowały itd 😉
Lajkujcje żeby widział 😁😁😁🙂

hackerson
Автор

Wspaniały materiał. Zawsze interesowały mnie obyczajowe sprawy w czasie wojny jak i tuż przed nią. I Pan właśnie spełnił moje zapotrzebowanie. Dziękuję.

MonikaMazgola
Автор

Widać że ciężko Pan pracuje w okresie wakacyjnym. Podziwiam i szanuję za kolejny wspaniały materiał z dobra oprawą :) . Idealnie komponuje się to w obecny czasy . Gdy wojna wisi na włosku a gospodarcza już trwa. Oby kinetyczna i żadna inna na skalę światową nigdy już nie powróciła. Czego sobie i wam wszystkim życzę i pragnę .

bohen
Автор

Wzruszyłem się na koniec. Wieczny odpoczynek i pamięć wszystkim poległym i poszkodowanym Polakom, którzy musieli zmierzyć się z horrorem niemieckiej i radzieckiej okupacji. Nie możemy zapominać, powinniśmy jednak wyciągnąć wnioski z przeszłości, tak aby już nigdy Polacy nie byli ofiarami.

mateuszroscisaw
Автор

Jeszcze ze 20 lat temu nie mieściło mi się w głowie jak mogło do tego dojść. Dziś sam dożyłem czasów gdy społeczeństwo jest urabiane do kolejnej rzezi.

Woj
Автор

Takich ludzi jak Studnicki (memoriał) nigdy w Polsce nie słuchano. Zawsze za to płaciliśmy. Tak było przed odsieczą wiedeńską i przed insurekcja Kościuszkowską, powstaniem warszawskim itd. Zawsze byliśmy w nastroju uniesienia, zamiast się zastanowić i postępować rozsądnie. Zresztą nadal te smutne wydarzenia w Polsce się gloryfikuje.. Sukcesy osiągaliśmy dopiero gdy sytuacja międzynarodowa na nas praktycznie taki sukces wymuszała.

TomCromwell
Автор

Z niektórymi odcinkami mam tak, że jak widzę nagłówek to jakoś nie czuję się przekonany, a w trakcie oglądania odpływam. Oczywiście nie ze wszystkimi, niektóre od razu wiem że będą świetne. Chyba wszystkie odcinki Waszego kanału mam obejrzane po dwa razy. Genialny kanał i świetna robota. Moim osobistym faworytem są odcinki o bitwach pod Stalingradem i Leningradem, konkretne, długie i bardzo wciągające.
Powodzenia!

pawesosnowski
Автор

Polecam audycję radiową "1939 - rok pokoju, rok wojny", gdzie doskonale ukazany jest klimat panujący przed wojną, dzień po dniu, począwszy od 1 stycznia 1939 roku. W audycji cytowane są artykuły prasowe, z każdego dnia, w tym np. prognozy pogody dla Wilna czy Popiwana. Bardzo ciekawie się tego słucha. Audycja dostępna jest na stronach intrnetowych polskiego radia.

Karol_Hamburger