Obrona Warszawy 1939

preview_player
Показать описание

Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Interesuje się 2 wojna światowa od zawsze, ale takich wnikliwych i konkretnych informacji to chyba nigdy, jak dotąd nie miałem przyjemności usluszeć. Petarda!!!!

rafalzawicki
Автор

Kocham mojego dziadka zm. 2002 rok. Dowódca kompanii piechoty walczący do końca Września 1939.
Cześć i chwała polskim żołnierzom kampanii wrześniowej. Pamiętamy

MrBlaksteen
Автор

Rydz-Śmigły i jego rozkaz z bezpiecznej Rumunii walki do ostatka, który skutkowałby zagładą miasta to jakaś pier... tragifarsa.

marcinrzemek
Автор

uwielbiam ten kanał. Słucham w szkole, w pracy, przed snem, gdy gram i jem, to jest po prostu mój raj na ziemi, dziękuje panowie za to co robicie!

Poland_Hunter
Автор

Pan chyba musi czytać bez przerwy dokumenty wojenne, zapisy, książki, wspomnienia, raporty żeby mieć taką szczegółową wiedzę, naprawdę mi to imponuje

Doubleyouarpg
Автор

Ogólna powierzchnia stolicy w 1937 r. wynosiła 12468 ha, z czego na część lewobrzeżną przypadało 7949 ha, na prawobrzeżną – 3858 ha, na Wisłę – 661 ha. W 1938 r. przyłączono do miasta 1680 ha. Po tych przyłączeniach powierzchnia zwiększyła się do 14148 ha, z czego na część lewobrzeżną przypadało 9179 ha, na prawobrzeżną - 4293 ha, na Wisłę - 676 ha.
Urzad Statystyczny w Warszawie "LUDNOŚĆ I POWIERZCHNIA WARSZAWY W LATACH 1921-2008" Warszawa marzec 2009 r.

JL-mfjc
Автор

Wasze odcinki o II wojnie światowej są znakomite. mówicie tak jak było a nie jakbyśmy chcieli że było. Obnażacie słabość polskiej armii w tamtym czasie oraz czasy gdzie bardzo źle prowadziliśmy polityk. Uwielbiam Was słuchać i dalej to będę😀😀😀 robił.

PrzemysławJankowski-yc
Автор

Wieki temu były "obiady czwartkowe" - Wy fundujecie czwartkowe śniadania :) Dziękuję!

MaciejDymkowski
Автор

mój dziadek Konstanty bronił Warszawy w 1939 r po przegranej bitwie pod Bzurą cofali się na Warszawie Dziekuję za poruszenie tego tematu :)

bartoszbartosz
Автор

Panowie, ukłony dla waszej wiedzy i przekazu. Dziękuję, że pokazaliście dobre imię walczących w Warszawie w 1939.
Odkryłem wasz kanał niedawno, ale słucham codzień tych świetnych materiałów.
Bardzo wam dziękuję za waszą pracę.

rybakmj
Автор

Nie wspomniano o Helu.Obrona Helu to przykład bardzo skutecznej obrony.Wręcz wzór przygotowania do obrony.

krzysztofwozniak
Автор

Dlaczego przed podpisanem kapitulacji nikt z polskich władz nie zadbał o ukrycie lub zniszczenie archiwum polskiego wywiadu?
W całości dostało się ono w ręce Niemców z tragicznymi konsekwencjami dla polskich agentów działających na terenie Niemiec.

ukaszmichalak
Автор

150 ha to 1, 5 km2, to strasznie mały obszar o boku kilometr na półtora kilometra, jak na takim obszarze zgromadzić 100 000 żołnierzy, może chodziło o 150 km2

thinktankpolskathinktankpo
Автор

Znakomity odcinek - bardzo cenny opis rzeczywistej sytuacji w Kampanii Wrześniowej. I przypomnienie postaci gen. Czumy - dzięki!

MJN.
Автор

"I zgoda- i niezgoda", cytując Pana Norberta: rzeczywiście, wojna manewrowa w 1939 nam nie wychodziła. Szybko zauważono, że gdy żołnierz polski stał w miejscu, okopany, zaopatrzony- to Niemcy wymiękali; ale gdy tylko zaczynała się próba ruchu, manewru, operacji- wszystko się rozłaziło i nie działało. Natomiast nie mogę zgodzić się z opinią co do pozytywnej roli gen Rómmla w obronie Warszawy, który rzekomo ograniczenie to zrozumiał: Rómmel- o czym zresztą sam pisał- upatrywał rozstrzygnięcia na północnym- wschodzie od Warszawy i tam kierował wysiłek swojej armii; całkowicie natomiast lekceważył wysiłek Kutrzeby nad Bzurą, twierdząc że cyt: " tam tylko bitwy.." I dlatego nie udzielił pomocy armiom Poznań i Pomorze. I to go obciąża do dziś. I z tego błędu, indolencji i niekompetencji nigdy się nie wytłumaczył

falaz
Автор

Bardzo ciekawy odcinek, skoro temat 1939 jest poruszany, to może o Bitwie nad Bzurą? Analiza błędów obu stron, kilku niewykorzystanych szans PL, które i tak dawały możliwość tylko odniesienia większych taktycznych sukcesów, bo sytuacja była już wtedy rozpaczliwa (front przerwany, Niemcy pod Warszawą). Bardzo chętnie bym posłuchał o największej bitwie września 1939 roku.

ukaszstach
Автор

Niezwykle ciekawy odcinek, ale zarazem tragiczny w swej wymowie. Kiedy słucha się Waszych podcastów o Wrześniu 39, to ręce opadają z rezygnacji. Co właściwie mieliśmy wtedy zrobić, jaką sensowną koncepcję przyjąć? Wojna manewrowa z wrogiem dysponującym taką przewagą w ruchu i panowaniem w powietrzu - to samobójstwo. Wojna pozycyjna w oparciu o miasta może trochę skuteczniejsza, ale prowadząca do ogromnych zniszczeń i strat ludności. Kapitulacja bez walki lub po krótkim symbolicznym oporze na granicy - kompromitacja państwa i narodu. Słowem jak w greckiej tragedii - każda decyzja prowadzi do zagłady.

radosawkrol
Автор

Świetnie się słucha jadąc samochodem. 👍

demodvp
Автор

W końcu jakiś (w miarę) pozytywny aspekt września 1939r.
Dzięki Panowie wielkie! Wartość merytoryczne tego co robicie jest naprawdę ogromna.

adamj
Автор

Jak to warto poznawać FAKTY, żeby nie żyć w świecie iluzji... Serdeczne DZIĘKI panowie!

pawek.