How Much I Charge for Cookies and Cream Cupcakes

preview_player
Показать описание
Here’s the deets for these cupcakes! 👇🏽

🧁 12 Chocolate cupcakes
🧁 Cookies and Cream Dream Cream (recipe in profile)
🧁 Topped with an Oreo
🧁 Individually packaged

This is why I no longer have to guess at my numbers and can be confident everything is being covered in my pricing.

Wouldn’t it be nice if you could do the same?

Check out my profile or message me to get you set up with pricing your products correctly and efficiently and use code: STATIONBAKERY to get 15% off your subscription with @getfillet

#cakebusiness #cupcakes #cakepricing #cupcakepricing #howmuchforthiscake #homebakerybusiness #cakebusinessadvice
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wow 55 dollars for 12 cupcakes lol crazy

shelitapalmer
Автор

If you're paying that much for cupcakes that look like this, you're getting ripped off. Not to mention she said the customer is paying for the whole supply bill...seriously.

MizPer
Автор

$55 for 12 cupcakes? I’ve had specialized cakes and cupcakes and never have they ever cost more than $25? I can throw an Oreo on them all myself for $3.50. Now I know why bakers can’t make much

mama_keikei
Автор

Program used to calculate???$55.00/12=$4.58 per cupcake. Love the cup/lid packaging, I have been buying the cupcake containers. Thanks for sharing!

reneegalloway
Автор

No offense, but those cupcakes are WAAAY too basic and small to be charging $55/dozen! Even living in an affluent area with numerous higher end bakeries, that's a staggeringly high price for what it is.

hannahlander
Автор

Doing it yourself costs only $10 guys. You're welcome

YemayaIndigo
Автор

I always feel like ppl who cook, hands and nails should always be on point. They should be clean, clipped to a decent length for cooking, either polished or not polished. No chipped polish and severely grown out acrylic. The visual appearance of a cook's hands and physical appearance is simply importance. Everything should be well groomed.

mikab
Автор

If it cost you $40 (products and packaging) to make 12 cupcakes, I say this as someone who not only grew up in this business ( mother caterer and father baker) but catered for 18 years and now bakes and makes infused/medicated goods….. you’re doing something extremely wrong! Respectfully.

kiie
Автор

Something is only worth what people are willing to pay

franki
Автор

Those are some small cupcakes for that price. Every Baker on every corner will have you beat.

nunyazero
Автор

About $4.50 per cupcake is normal price for signature cupcakes in California (I can't speak for elsewhere). She also said the $39 included paying for her time y'all.

nikkiq
Автор

Darlin' that's just INSANE‼️
I wish you all the greatest success but I'll make my own😊

roni-leest.laurent
Автор

The cupcakes looks delicious and well presented but Chile please use the money and get them nails done 😂❤

kirbietaylor
Автор

People who say other bakeries charge more miss the point. This is not a French Bakery. These are not custom painted designs. These are homemade Oreo cupcakes served in plastic cups. If she wants to charge that much, she needs to have a reputation, product, and packaging to back it up.

axygon
Автор

Keep in mind, at once she probably shoves to the oven 36 cupcakes, so 45 dollars profit for one baking tray is a loot - and she used the same amount of electricity, same amount of water to wash dishes afterwards, same time (as she taxed it twice)

gisi
Автор

How ppl so mad? Ppl must buy it….. it’s just not you! If it’s not worth it to u, just don’t patronize. Ppl have the right to set THEIR price. If it’s not YOUR price, don’t try to calculate, compare, or demean her. If no one patronized her, then she would have to re-evaluate her price until then…..keep getting money girlie 🙌

starrstrukstudio
Автор

Are ingredients/supplies purchased at wholesale? How much do you pay yourself an hour?

educdmind
Автор

As a pastry chef I can and will say thats insane for a dozen cupcakes. We sell speciality cupcakes 32.50 a dozen.

vanessalewis
Автор

Thanks for giving us the idea of how 2.male r cupcakes looks when we make em on r own!! For bout $12! If that!!

okthen
Автор

I want to see the ingredients. I call BS on it costing almost $40 to make cupcakes . I get charging for time but cupcakes are seriously easy and cheap.

jenniferrapacon
welcome to shbcf.ru