Martin Vaculík a Škoda 136 GL: Znáte vzácnost z konce výroby?

preview_player
Показать описание
Starší video, kde Martin Vaculík komentuje techniku Škody tovární řady 742, takzvané stodvacítky, už dávno překonalo půl miliónu zhlédnutí a zná jej v podstatě každý. Auto si tehdy vybral v provedení, které dalo poslední řadě s motorem vzadu její jméno - tedy skutečnou 120 L. A hodně mluvil o zadní nápravě s výkyvnými poloosami, která příčné síly přenášela na motor. Ten tak musel být v karosérii hodně natvrdo a zásadně do ní přenášel svou hlučnost. Autor ve videu zmiňuje i to, že nejen poslední dvě octavie, ale už stará řada 742 mohla mít dvě konstrukčně odlišné řešení nápravy. Pokud vám není jasné, jak ta druhá a lépe řešená náprava s trojúhelníkovými vlečenými rameny použitá na modelech Garde, Rapid, 120 LX, 130, 135 a 136 vypadala a proč tak zásadně vylepšovala vlastnosti vozu, můžete se podívat na Martinovo aktuální video. Natočil ho sice jen na mobil, ale technický popis snad zaujme nejen pamětníky a sběratele, ale i každého, koho zajímá, jak funguje automobil.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Měl jsem kdysi starou 120 L, a byla to krásná hračka. Stačilo vyměnit karburátor za novější SEDR a přidat k rozdělovači elektronické pomocné zapalování. Kladívka zůstávaly nepoškozená, motor mnohem lépe startoval i v zimě. Klesla i spotřeba a ten motor si nechal fakt hodně naložit otáček. Otáčkoměr byl nadoraz a rychloměr na dvojku na 80-ti. Byl to nový tachometr, navíc jsem jezdil na 14-ti palcových balonech. Na D-1 jsem na 4- ku dosáhl plný tachometr tedy 180. Nikdo mi z kolegů nevěřil a já vyhrál spoustu lahví. I na STK potvrdili, že ten motor není běžný. Ani Favorit to nedal. Až Renault- 19, ovšem velmi nespolehlivý, nebo Fábie, ale ta strašně žrala nad 140 km/hod . nebyl problém nad 10 litrů i více. Jinak velmi pružný a dynamický motor vhodný především do města a na běžné silnice.

viktoradam
Автор

Když jsem byl na vojně, půjčil jsem si od kolegy vojína nějakou stotřicítku, abych se s tím spolu s dvěma dalšími vojíny hodil domů. Tenkrát mne spadla brada z jízdních vlastností té škodovky. 160Km/h pro ni nebyl žádný problém a přitom byla naprosto stabilní. Teď jak zde bylo řečeno jsem si uvědomil, že i ten hluk a vibrace, jako u sériověji vyráběných kusů tam nebyl. Respektive byl, ale bylo to jiné...
Tak teď již chápu co jsem to měl tenkrát pod prdelí...

Автор

To nadšení z Vás doslova vyzařovalo, pane Vaculík 😃

vaclavhasilik
Автор

Ta je krásná... Teda je vidět, že ji někdo dává opravdu velkou péči a lásku

vecernicehorvatova
Автор

Řeznická vekslácká 136, to mě rozsekalo 😀

topranina
Автор

Pan Vaculik je KING!!! Tie videa naucia milovat techniku aj uplnych lajkov…

martindurik
Автор

Krásné video, děkujeme. Jen bych doplnil, že převodovky pro vlečenou nápravu nebyly pouze 5q, ale i 4q a přední kolo této konstrukce při kompresi nejde do odklonu, ale do příklonu.

pavelberny
Автор

Perfektní video. Líbí se mi, s jakým nadšením to pan Vaculík prezentuje. Těším se na další video :)

splrumcajs
Автор

Jsem z Trutnova, ale vůbec jsem netušil, že tu je takováhle parádní dílna!
Musel jsem si je vygooglit.

Zelych
Автор

Výborný video, snad jediné co mi chybělo byl motor a samozřejmě jízda...

zlunazelena
Автор

S130 GL som mal v roku 1999 po 14rokoch od novoty sa mi zlomilo to zadne trojuholníkové "priečne či skôr vnutorne" rameno a zostal som na ceste s vypacenym kolesom. Proste prehnilo a zlomilo sa počas jazdy. Ďalej úplne prehnila podlaha (dal som vyvarit neuveriteľne pracne a nákladné).
4 piestove brzdy boli silné ale s ľahkým nezaťažený predkom auta to v daždi bolo na zabitie lebo hneď to šlo do šmyku pri už pri pribrzdeni tými silnými brzdami.
O vymlatenej hriadeľke rozdeľovača čo nič nevydržala ani nehovorím.
Ďalej nevydržali suché poloosy (teda kĺby) a dalo sa to kúpiť len ako celok s Obama klbami za 5000 Kcs za jednu !! a v roku 1999 sa to už prakticky nedalo zohnať.. hrôza..
Chvalabohu som si v r.2001 zadovážil japonské auto a odvtedy nostalgicky spomínam aké trápenia prinášali tieto škodovky..
Ako nové to bolo výborne auto relatívne svižne a tiché ale po rokoch to bola katastrofa.
Samozrejme vecne problémy s tesnením pod karburátorom, zapchatymi triskami, plynovym lankom, hlavným brzdovým valcom ale raz dva sa to dalo doma opraviť ..

Spomienky na časy keď sme museli jazdiť s takýmiti autami a hlavne ich opravovať... Ale dakujem že mi dalo zručnosti čo dnešni mladí ľudia nemajú...

michalpribil
Автор

Velmi mi to připomíná mého pana učitele. Ten si do škody 1000MB/100/120 rýpnul vždy a rád. Toto řešení nápravy nazýval "méně špatné". Každopádně děkuji za super video. A těším se na další.

vojtech
Автор

Vďaka pánovi Vaculíkovi za ďaľších 6 minút👍 Od neho je to rozprávka aj keby hovoril o multiple😆

miloslavvencel
Автор

136 měl můj otec, byla dovezená z Německa užili jsme si ji jen rok pak byla ukradená, před tím táta měl 105 s a to byl raketový rozdíl na pneu michelin to auto bylo luxusní zadu opěrky pasy samonavijeci i barva sedí i mlhovky na byly a do plusu byly po nocích malé expozičky krásné auto hned jsem si vzpomněl.

oskarkacandy
Автор

Vynikající video, je vidět, že se ve Škodě poučili z chyb a dovedli to výborně opravit. Ačkoliv pan Vaculík "pouze" přetlumočil, to co mu řekli, tak za to stejně zaslouží velký 👍, protože takhle dobře to jen tak někdo vysvětlit nedovede 😀

JakubKalamitka
Автор

Pane Vaculík vám se ten Trutnov nějak líbí. Docela často tam jezdíte. Díky za reportáž.

tomasvrkoslav
Автор

Až na pár chybiček hezky řečeno, ale třeba osobně mě tam chybí zmíňka o výztuhách podélných ramen, které byly dva druhy právě na "suché" nápravě v místě šroubu kostky ramene a spoje podélné a příčné rameno.Zde je výztuha tvaru "U" a uchycená šroubem skrz, poté byly ještě výztuhy navařené na hranách ramene.Tohle je lepší řešení na deformaci ramene utažením platle, ale beztak ne uplně 100% proti "A-čkum" čím tahle náprava trpí.Podélné rameno se stejně překroutí jinde, protože drží veškerou sílu, oproti klasické "nohavici", která vytváří pevný "L" profil, jak už bylo řečeno :-) Pak je ještě třeba jiné hrdlo nádrže, krycí plech nádrže a podobné blbosti, které se musely změnit práve instalací suché nápravy.

A první suchou (úzkou) nápravu mělo garde, ale 4Q a SP4, 22 převodovku a právě čistokrevné poloosy Lobro.Široká suchá náprava měla bez ohledu na typ vozidla už pouze český "tripod" jako favorit :-)

Ještě byly nainstalovány delší, ale slabší pružiny zadní nápravy, právě pro změnu bodů, kde je náprava uchycena.Ramena mají tvar trojúhelníku s cca 45°, tudíž použita 50% tuhost pružin.Ale vesměs je 130 celkově měkčí, jak 120-ka i díky jiným slabším tlumičům s větším zdvihem a integrovaným dorazem, proto není náprava podvázána, jako je tomu u 120 plechovou klemou...garde naopak podvázání ještě mělo :-)

OHV-racing
Автор

Myslím že video Mercedes podvozky a tu historii by bylo zajímavé

errormaker
Автор

Trojuholníková vlečená kyvná náprava, s premenlivým odklonom aj zbiehavosťou, waw, aký pokrok, Trabant to mal asi už od od 1965 :-) Ale umelecko-technický dojem z týchto videí je veľmi edukatívny a optimistický. Super.

zrucnosts.r.o.
Автор

Převod 3.9 ve správném rozměru pneumatik točí 3800 (no dobře, abych nekecal +-50) otáček při 130 km/h. Jinak kdo nezažil klasickou 105/120 a 130/135/136, je v těch autech skutečně obrovský rozdíl.

diagnozavolant