How To Save Money Grocery Shopping

preview_player
Показать описание
Groceries have gotten more expensive, and the cost of everyday staples just continues to rise. Thankfully there are still many ways to significantly cut your grocery bill. Chef and food writer Matt Degen shares 10 tips for saving money on groceries.

Also see:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

The trivia gadget is for shredding meat such as pulled pork or chicken. I enjoy your show and have learned some useful stuff. Keep up the good work, my friend.

bryantallansmith
Автор

We all need to save money while shopping for groceries. But I find I still have to use discipline when buying on sale items. Sometimes bargains are so good that I buy them not really having a plan for using them before the expiration. I especially attempted to do this with frozen foods ignoring the fact that even they need to be used in a timely manner. I am learning, and I am saving. Great show. TY

andronicase
Автор

For picking up a roast or large piece of meat out of the pan or for shredding meat.

melodyfisk
Автор

Aldi is my favorite store! I get everything I need for 5 planned meals for the week for 100$
And they are bear claws or in other words meat shredders.

emilyslife
Автор

Meat claws for shredding pork or other meats

robertcoleman
Автор

I think they may be meat tenderizers but they could be used as salad servers. I have wooden "bear claws" which are used as salad servers. My wooden bear claws strongly resemble the gizmo you are featuring.

metanoia
Автор

Meat Shredder Claws for meat and poultry.. Great addition to barbecue and smokers…

johnstump
Автор

I'm a pretty big Aldi fan, can't get everything there but the staples are usually excellent quality and very low cost.

RichardPoogerman
Автор

Meat shredders for pulled pork, chicken or beef.

KelliDowning
Автор

Meat Shredder pull meat off the bone for BBQ & Chicken Salad...Good show.🎉✅ Thank you. Do 2 shows a week if you have tim.., they're calming & fun, appreciate them. 😆

mshowell
Автор

The purchase price of grocery items is certainly a factor in eating economically. The other parts of the economic picture, such as eating food that is healthy and tastes good, are more complicated than grocery store price comparisons. Even though your food budget can be dramatically resuced by only eating rice and beans, most people don't want to spend the rest of their days eating rice and beans then switching to beans and rice. The challenge is maximizing meal quantity and minimizing the total preparition time. Time vs meal quality are similar considerations restautant kitchens face. For home use there is a a more time effective solution . Many foods can be purchased in bulk, processed in bulk, then stored in a freezer for future meals. This requires an investment in equipment plus an investment in learning how to cook in a time effective manner. For example, if a person likes pasta with tomato sauce. each meal can be prepared on a daily basis using fresh tomatoes, onions, garlic and other ingredients for every meal. This can work in a restaurant kitchen due to the number of meals prepared each day, but in a home kitchen it is far more reasonable to have the knowledge and equipment to make the sauce from fresh tomatoes in bulk quantities. Purchasing jars of premade pasta sauce is extremely expensive and, once learning the cooking, storage and reheating processes, unnecessary. . I make tomato sauce using about 60 tomatoes and a 5 pound bag of onions plus other ingredients. I end up with 4 to 5 gallons of sauce. After setting aside the sauce for current use, I freeze the rest for future meals. When needed, the frozen sauce is thawed out in the refrigerator and heated. Many meals can be processed this way with no noticable reduction in meal quality.

postholedigger
Автор

Thanks for the $ per ounce tip, I'm going to try that! 😃

susanolson
Автор

Walmart pick up has been a complete game changer for us. We have a hardline maximum food budget (including non food grocery items like cleaning and paper goods) of $70 a week for 2 adults. I spend the whole week building the order and if it goes over $70 I will remove items that are not necessities or can wait until the next week. This keeps our grocery spending at or under $280/month. We eat plain food that we cook at home. We don't overeat. We don't waste ANYTHING. We limit meat meals. We plan carefully and execute the plan. We don't eat out or eat take-out. We use the Walmart Cap One card (5% cash back on all Walmart orders placed online) so that saves us an additional 5% on every grocery order (paid in full monthly). We earn $15/month cash back to apply to the balance.

sharonp.
Автор

I like to avoid purchasing ultra processed foods in favor of simple, whole foods that we can prepare from scratch. I also stick to a list and a budget. 😊

minerva
Автор

Meat claws. You can demolish a cooked to tender pork roast or pulverize chicken breasts.

laujeanne