Stres chroniczny - od pandemii do wojny

preview_player
Показать описание
Ostatnie lata nie były łatwe — pandemia, trudna sytuacja polityczna na świecie i konflikty sprawiały, że wielu z nas żyło w ciągłym napięciu. Aktualna sytuacja związana z wojną w Ukrainie tylko spotęgowała ten stan. Tak długo trwająca niepewność i strach o własne życie, bardzo często prowadzą do przewlekłego stresu. Czym wobec tego jest stres chroniczny? Jak radzić sobie z tym stanem? Jak dbać o siebie i innych pogrążonych w chronicznym stresie? W jaki sposób na nasz organizm wpływa długotrwałe wzbudzanie lęku przed śmiercią? O tym porozmawiamy z dr hab. Ewą Gruszczyńską, prof. Uniwersytetu SWPS. Spotkanie poprowadzi Joanna Flis.

dr hab. Ewa Gruszczyńska, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholożka, od roku 2003 związana z Wydziałem Psychologii w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Psychologii Zdrowia oraz pełni funkcję dyrektora Instytutu Psychologii Klinicznej. Kierownik merytoryczny studiów podyplomowych „Psychosomatyka i somatopsychologia” oraz „Psychoonkologia – podejścia terapeutyczne”. Zajmuje się badaniami nad stresem — od utrapień dnia codziennego po krytyczne wydarzenia życiowe. Sprawdza, jak przebiega proces radzenia sobie z nim i od czego zależy jego efektywność. Interesuje się adaptacją do krytycznych zdarzeń życiowych i chorób przewlekłych. Analizuje również relacje między stresem psychologicznym a szeroko rozumianym zdrowiem. Aktualnie prowadzi badania dotyczące roli radzenia sobie ze stresem w procesie wypalenia zawodowego oraz wśród osób z HIV/AIDS. Laureatka nagrody naukowej Rektora SWPS (2014) oraz licznych nagród dydaktycznych Dziekana Wydziału Psychologii za wysokie wyniki w ewaluacyjnych ankietach studenckich. Jest członkiem zarządu Sekcji Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz komitetów redakcyjnych Applied Psychology: Health and Well-Being i Health Psychology and Behavioral Medicine. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii zdrowia, w tym szczególnie stresu i radzenia sobie z nim.

Zofia Szynal – absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.

#streschroniczny #wojna #pandemia
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Robią państwo świetną robotę.. Dziękuję za ten kanał i za tę rozmowę jak i za inne. Są niezwykle pomocne.

outsider
Автор

Świetny webinar. Niestety stres chroniczny to współcześnie chyba najbardziej rozpowszechniony wirus. Mam nadzieję, że pojawi się coś radzeniu sobie z krytyką i sposobach konstruktywnego krytykowania (w życiu codziennym i zawodowym).

szynkaparmenska
Автор

W moim przypadku szukanie informacji i komentarzy o sensacyjnych zdarzeniach światowych ma raczej działanie uspokajające, bo dzięki temu mogę sobie odpowiedzieć na różne wątpliwości lub przynajmniej domyślić się co jest możliwe a co raczej nie. Wtedy jednak staram się oddzielać "ziarno od plew" i krytycznie dobieram źródła informacji. Na przykład od początku pandemii regularnie przeglądam publikacje naukowe wyszukiwane przez Pubmed i ArXiv. Ale to może działa tylko u mnie, bo mam generalnie bardzo intelektualne podejście do świata a emocji bardzo niewiele i dla mnie ważne jest zrozumienie co się dzieje.

GromKuba
Автор

Czy jest możliwość wypisania szczegółowych odnośników do badań, na które powołuje się pani profesor? Jest to bardzo ciekawe i chciałabym doczytać więcej w tym temacie :)

psychoinspiracjajuliaskibi
Автор

Z tego co tutaj usłyszałem to wygląda na to, że moja matka ma z tym problem. Zbyt dużo czyta/ogląda wiadomości w tv i na telefonie, przeżywa pracę będąc w domu. Co później w jakimś procencie powoduje u niej taka wrogość wobec innych ludzi lub wyciąganie nielogicznych wniosków.

Z kolei materiał bardzo fajny. Słuchałem jako formę audiobooka. Trochę tylko przeszkadza, że nie zgadza się mowa z tym co widać na filmie

lupus
Автор

A najgorzej gdy ten stres to jest stres z dużym strachem

mantrasawasawa