10 oznak toksycznej MĘSKOŚCI

preview_player
Показать описание
#Mężczyzna #Męskość #ToksycznaMęskość

👉Jak wychowanie w "toksycznej" rodzinie wpływa na dorastanie mężczyzn? Jak podchodzą później do swojej męskości? Jak traktują kobiety? Jaki wpływ na rozwój mężczyzny ma niezdrowa relacja z jego matką (w dysfunkcyjnej rodzinie)?

👉 Podobne odcinki:

0:00 - Wstęp
1:41 - I. „Milczący” syn
5:38 - II. Wewnętrzne rozdarcie
6:36 - III. Zawężona ekspresja emocjonalna
8:05 - IV. Wyładowywanie gniewu
9:23 - V. Syndrom uzurpatora
10:04 - VI. Przymus produktywności
10:58 - VII. Zaniedbywanie siebie
11:53 - VIII. Niezdrowa relacja z matką
13:29 - IX. Zaburzony obraz wszystkich kobiet
15:30 - X. Trudne ojcostwo
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Wydaje mi się że tak samo można zniszczyć człowieka w dorosłym życiu. Dajmy na to osoba lub oso y którym zaufałeś sprzedają cie, mówią o wszystkich sekretach ludziom których nie chcesz znać i człowiek się zamyka i przestaje ufać komukolwiek. Tak było że mną.

spidi
Автор

Weszłam na ten kanał z myślą o partnerze a tymczasem wszystko o czym mówisz dotyczy... mnie. Także temat dotyczy zarówno mężczyzn tak i kobiet

danutabielinska
Автор

Niepodoba mi się określenie "toksyczna męskość", bo brzmi jakby sugerowało, że męskość jako taka jest toksyczna, albo że może być toksyczna, podczas gdy same zjawisko toksycznej "męskości" z faktyczną męskością nie ma nic wspólnego.

baltofarlander
Автор

Jestem w trakcie terapii DDA, uzależnień i całego pierdolnika związanego z pokaleczoną rodziną przez alkohol. Po 34 chcę wrócić na studia i zakończyć ten chory ciąg zdarzeń, niestety jako jedyny z rodziny. Bardzo dobry materiał zarysowujący problem, który dotyczy w Polsce sporej części społeczeństwa.
Dla każdego polecam zastanowić się mocno nad sobą jeśli smakują mu jakiekolwiek używki albo pracuje w nieskończoność, tak się nie da długo ujechać. Sam kiedyś po prostu nie umiałem już wstać z łóżka, wszystkie systemy padły.
Zadbajmy o siebie w tym pokręconym świecie. Powodzenia i pozdrawiam każdego, który z tym pracuje a kto się boi to nie ma czego! Do dzieła!

masamasa
Автор

Przerażające to ile punktów spełniam, mimo, że już tyle przepracowałem. Jednak wspaniale sobie je uświadomić, żeby móc je zaadresować dalej. Dzięki

Kufel
Автор

Mam wrażenie, że mój jeszcze-mąż spełnia prawie wszystkie punkty.
Zostawił mnie po 13 latach. Nie dbał o siebie, na wszystko się zgadzał, żeby uniknąć konfliktu. Nie okazywał emocji. Nie lubił o sobie rozmawiać.
Po latach nagle wybuchł w nim jakiś niesamowity gniew. Wyprowadził się z domu, zostawiając mnie i dzieci. Podczas prób rozmów, aż kipi w nim złość. Minęło pół roku, a ta złość się cały czas pali żywym ogniem. Nie jestem idealna, nigdy nie byłam! ..ale mam wrażenie, że poziom jego złości jest kompletnie nieadekwatny do moich "przewinień".

😔

Sroczka.Skoczka
Автор

Przykre jest to, jak dużo z tych punktów (praktycznie wszystkie) opisują moje życie. Jestem tym milczącym synem, ale wcale nie spełniam większości tych"pozytywnych" cech wymienionych w pierwszym punkcie. Mam niską samoocenę, zawsze byłem bardzo nieśmiały, mam prawie 30 lat, a dalej się z tym borykam. Ogladalem godziny wykładów/ materiałów na youtubie, przeczytałem masę artykułów, odbyłem terapię grupową DDA, oraz indywidualną, jednak dalej jest mi bardzo ciężko...

AroLiberteSquad
Автор

Jestem milczaca corka.. wszystkie punkty mnie dotycza. Matka cale zycie na mnie krzyczala i krytykowala. Dzis dopiero zrozumialam siebie

moniapequenia
Автор

Bardzo podoba mi się ten materiał. Wiele zależności dostrzegłem u siebie, chociaż rodziców mam wspaniałych. Muszę bardziej zgłębić ten temat. Pozdrawiam serdecznie

arekwyszomirski
Автор

Wg mnie to są cechy braku dojrzałości nie tzw toksycznej męskości. Choćby z tego powodu iż u kobiet niektóre z nich też się pojawiają. Na pewno te cechy są do przepracowania i nawet jeśli część z nas faktycznie je posiada, to jeśli ma się ich świadomość, to można to zmienić.
Aha i uważam, że wyrządza się mężczyznom dużą krzywdę mówiąc o toksycznej męskości - jakbyśmy byli czemuś winni, bo ktoś kiedyś coś zrobił. To jest wtłaczanie kolejnej niepotrzebnej "traumy". A wystarczy "tylko" być dojrzałym. Czego sobie i wszystkim życzę!

maciejkotowicz
Автор

Mam takie wspomnienie z dzieciństwa; leci właśnie ostatni odcinek popularnego wówczas serialu " Serce Clarity" 😄 oglądamy w większym gronie. Jest moja mama, babcia, dziadek ( zwykle surowy pan, chociaż na starsze lata złagodniał) moja ciocia i mój wujek ( ogólnie twardy facet) i ja i pamiętam, że na końcu odcinka wszyscy zaczęliśmy płakać ze wzruszenia. Wszyscy. Dla mnie to był taki wyraźny sygnał, że płacz jest zupełnie naturalny, dla każdego.

whatsyourstory
Автор

Rzetelnie i rzeczowo scharakteryzował Pan moich niedostosowanych i zdemoralizowanych wychowankow. Dziękuję za przypomnienie wiedzy o dysfunkcjonalności rodzin 🙂 i pozycji książkowej. Pracując wiele lat praktycznie w resocjalizacji, podejmujemy pewne oddziaływania troszkę rutynowo. Oprócz oddziaływania behawioralnego mającego na celu korygowanie nieprawidłowej osobowości od jakiegoś czasu właśnie wprowadziłam cykl zajęć grupowych pt. Jak tworzyć szczęśliwy związek 🙂

Moonlight-kpnl
Автор

To ile rzeczy pasuje do mnie mnie przeraża, ale zarazam cieszy bo daje jakieś poczucie, że nie jestem sam. Bardzo dużo z negatywnych i pozytywnych cech, które przytoczyłeś do mnie pasują może poza punktem VII, który w ogóle do mnie nie pasuje, ale to dlatego że wziąłem się za siebie w tym temacie. Książke kupiłem od razu.

reynon
Автор

Najbardziej toksycznymi mężczyznami są "ważniacy" którzy posługują się paranauką psychologiczną publicznie i rozpowszechniaja stereotypy które nie pomagają i przy okazji udają niewiniątka.

piraciserca
Автор

7:20 Na podstawie mojego otoczenia mogę stwierdzić, że jest wprost przeciwnie. Mężczyźni we własnym gronie przez większość czasu narzekają, gniewają się i wyrażają sporo negatywnych emocji. Jeśli już wyrażą z siebie coś pozytywnego, to najczęściej jest to podszyte cynizmem.

Daster
Автор

Nie promował bym tego słownego wynalazku "toksyczna męskość". Bo musi sie wtedy pojawić "toksyczna kobiecość", a może nawet "toksyczne człowieczeństwo". Lepsze jest "męska toksyczność".

Maciej.
Автор

Ale film, dobrze, że poruszasz ten temat bo za mało się o tym mówi. Włączyłem od niechcenia i oglądnąłem do końca 👍🏼👍🏼👍🏼

leszekbaran
Автор

Niestety to działa w beznadziejny sposób. Np. kiedyś pochwaliłem się rodzicom jak z kolegą zadzwoniliśmy na straż pożarną, gdy widzieliśmy pożar gałęzi, czy czegoś w tym rodzaju. Tata od razu powiedział, że po co, że niedługo przyjdzie do mnie mandat, że tylko im zawracam głowę, a nie znał sytuacji. Więc po co się czymś chwalić, albo o czymś rozmawiać, jeśli każda odpowiedź ma być negatywna. Nie ma rozmowy, nie ma problemu... Względnie

Wolskyy
Автор

Obawiam się, że te 10 oznak jest tak określonych, że można je przypisać w sporym stopniu każdemu. Jak słucham opisu tych oznak to mam wrażenie, że są napisane takim językiem jak horoskopy, zawsze da się znaleźć jakieś powiązanie do naszego życia. Frazesy typu "związki kończą się w gniewie..." - no niestety zazwyczaj tak jest, że jeżeli związek się kończy to nastąpiło coś złego co przynosi negatywne emocje. Rzadkością jest, kiedy para rozstaje się w zgodzie. Interpretowanie tego z góry jako oznaka toksyczności partnera nie ma sensu... Zwłaszcza jeżeli w tym związku to kobieta zrobiła coś nieakceptowalnego.

No ale co się dziwić... Film to współpraca z wydawcą książki. Kiedyś, chyba nawet na tym kanale, padło takie stwierdzenie, że każdy psycholog chciałby określić jakąś nową przypadłość i mieć w ten sposób wkład w psychologię. Żeby zarobić na książce trzeba mieć co w niej opisać. Tylko czy przypisywanie nowych zaburzeń zdrowym ludziom ma sens i jest etyczne...?

baltazargabka_
Автор

Poraz pierwszy się z Panem nie zgodzę. Według mnie nie ma toksycznej męskości wręcz pokusił bym się o tezę że mamy Kryzys męskości. Ten film jest też przykładem w którym zwalcza się męskie zachowania a kobiece się uwypukla i można to zobaczyć ten trend w popkulturze od lat 90 po dziś dzień od filmów, seriali po muzykę czy nawet w popularnej narracji politycznej. Przede wszystkim żadna kobieta nie zwróci uwagi na faceta który płaczę, mówi o swoich uczuciach, emocjach. Kobiety są hipergamiczne wiedz szukają najlepszego partnera który zapewni jej bezpieczeństwo (przede wszystkim finansowe) ma zasoby i ma męskie cechy(do tych wniosków można dojść nie tylko po przez badania naukowe ale też i samo doświadczenie). Jestem w szoku że Pan oczytany i mało powiedziane że interesuje się psychologią i psychoanalizą wspiera narracje głównego nurtu o toksycznej męskości a się nie skupia no nie wiem na np tematem że nie ma wzorców już męskich że wiele facetów wychowują samotne matki w krajach zachodu lub że przeciętny facet ma niezdrowo niższy testosteron od swojego przodka z poprzedniego wieku.

funkydogg