Our Processed Pigs COST HOW MUCH?! Can YOU Make Money On PIGS? | VLOG

preview_player
Показать описание
Hey y’all! I have heard... you lose money on pigs... make money on pigs.. raise pigs... dont raise pigs... We have the answer!!

We are glad you stopped in and thank you for watching us as we are on our journey to self sustainable living, being good stewards with the things God has given us, and enjoying the satisfaction of the life we have chosen to live.

Here is a link to our amazon store (NO EXTRA COST TO YOU!!) of some of the items we use around the farm:

We hope you enjoy our YouTube channel, please like, subscribe and share!

~happy homesteading y’all~

#homesteadpigs #forestraisedpork #bacon #themacs #homesteader #farmer #sustainable #agriculture #growyourownfood #howmuchdoesitcost
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Thanks Stivers for recommending the Macs. Thoroughly enjoying following them! 💕

suerichards
Автор

We bought feeders from a gentleman down near mccomb and even at $25 a piglet, he still covered the cost of keeping his 900 lb boar and his two sows, with the profits of just two litters!

We raised four pigs at a time and after selling the other three, it paid for our pig and then some! (Love Wilson’s sausage! That’s some fine eating!)

claireisacamel
Автор

LOVE the “nerdiness” ... I LIKE TO SEE HARD EVIDENCE ... THANK YOU Stivers Homestead for introducing me to The Macs

amandahannah
Автор

Thank you. Ive been tossing around raising pigs. This was very helpful

shesgonecountryfarms
Автор

The hardest part about selling pastured or forest fed pork is getting the customers to understand how good it is! And that it’s worth the money!

KidsandaFarm
Автор

You know you're getting the best pork for your family. Take care and God bless

deborahpelletier
Автор

Great info, I subscribed a few days ago when you visited the other homesteaders.

marilynrobertson
Автор

Great job of explaining it all. Nerdy pig math. Gotta love it. It all makes sense. You’re sure not gonna get that quality meat in the stores. Keep up the great work & videos. You are helping a lot of people. Blessings, Love & Hugs from Vicki in Ft. Worth, Texas 🇨🇱🇺🇸👍❤️🐖🥰🙏🙏🙏

vmorganbogart
Автор

Great lesson in the business side of farming. Those piglets are so cute.

frenchysandi
Автор

Great info i completely know what your saying about cost. i have tried to find people and see if they would buy for me. Most right now just say cheaper in the stores but what they dont get is the quality of meat is so much better. 5 Star video Colby.

OurCabinInThewoods
Автор

I built a smokehouse a few years ago and learned to cure and smoke my own bacon I get from a butcher shop! Nothing compares to FRESH bacon!!

tclodfelter
Автор

Hi I'm Dennis
New to your channel
I raise about 300 pigs a year .
A lot of work but made money

dennishayes
Автор

What a math lesson. :) great explanation in how many different ways you can make money.

brandeissports
Автор

Yay! Pig math!! You've done well... :)

northstarprepsteader
Автор

I would ready like to get pigs and sheep to add to our homestead this coming year. Thanks for the video...I enjoy nerdy farm math. 😂❤️😂

NorthnSouthHomestead
Автор

We might have to get some pigs!! Thanks Mac's

acres
Автор

I will be processing one of my yorkshire/blue butt in a couple of weeks . weight is around 500- 600 . I do them myself for a learning experience.

pamelamayfield
Автор

I love your channel! FREE is Awesome!!😊

sandywilkerson
Автор

I'm proud to be here today
I'm doing travel vlog dear friend watch from Uganda

MrRolandTravel
Автор

interesting i assume then by your math each piglet pays for its dam and sire then. litter of 6 then you reap the cost of 6 dams and sires. At least that is my interpretation.

catrgrl