Raising livestock - Cost Breakdown on raising feeder pigs

preview_player
Показать описание
#premierone #raising #feederpigs

One of the first livestock we added to our little piece of heaven was feeder pigs. We did so, because we knew we wanted to raise some for food and wanted to give it a trial run.
Though we had an idea of the process and basics we did not do enough research to really be smart about it financially. But we stuck it out, raised them to butcher weight and got them processed. We wanted to go through the whole process in order to figure outwhat the numbers were, where we can make improvements for the next time. Because we will definitely raise pigs again.
In this video we talk about what weight we ended up with, what we sold them for and what we kept and why as well as share some lessons learned on where we could have probably done better.
We raised them on fresh pasture and rotated them with the help of premier one hog fencing, though we are working on a better system for next time for fencing, feeders, waterer and rotation.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

One good thing is you know what you got, you raised them. So no recalls or worry about what’s in it. When I was a kid ( many many moons ago) we raised our pigs, cow’s, chickens, turkeys. We butchered them and took care of them ourselves. My grandfather even had me help him make scrapple. It was all fresh and he had his own smoker. Cut out the middle man and was cheaper. A lot of work but for a family of 8 it was worth it he always said. But yous are very busy so having it done was worth it. In my opinion. You can eat it and not worry👍. Enjoy that yummy meat. Have a great day. See yous in the next video 👍

margiel
Автор

You guys need to buy your feed in bulk. And raise them to 250-290 lbs. Look around for your feeders, i am in iowa and i used to find feeders for $40 per head. I used to run a farrow to finish operation years ago:). So shop around to see what you can find for feeders, and give them slop as well: left overs and garden waste as well.

paulshimer
Автор

Good video, very informative. My wife and I live in North Carolina and we are going to buy a home next year with 20+ acres and will be starting a homestead. So watching your videos help out a lot with our planning. Thanks, and keep doing what your doing

davidmerrill
Автор

Very informative! Looking forward to following along to see how you keep the costs down!

thebackyardtradesman
Автор

I'm a new sub and I enjoy the videos I've seen you guys do so far. Glad Jan sent me y'all's way.

robinturpin
Автор

Great video, all learning has a starting point. You'll catch on.

boortzfan
Автор

Our greatest teacher is life. You’re doing fine💕💕💕🇺🇸

joannspaldingaubrey
Автор

I have always enjoyed watching Chip and pigs ❤️

donnabeard
Автор

Keep it up awesome video love to watch u guys

thechettrivlogs
Автор

Good video. Thanks for sharing. For pricing, go with average current local prices. No one can say you are cheating them if you are selling pigs you raised by hand.

You’ll learn as you go. Great video. Thanks again for sharing.

MrDavidlfields
Автор

Nice honest video. I am going begin my pig journey in spring of 2021. You know what you need to do. Up that price a little. I had 3.25 per lb hanging weight in my head. Pastured pork is worth that. My feed store has 4 or 5 different pig feeds depending where you are in the process. Keep up the good work, enjoy those chops!

TheAbleFarmer
Автор

Great video, what price point are other homestead/pasture raised farmers selling at? When people buy from you they are looking for quality not cheapest price. I know the price of pork has went way up. Keep sharping those skills.

FlomatonFamous
Автор

If the name of your homestead is any indication, you have the perfect place for pigs....in the forest. Hogs LOVE acorns. And they are free, helps cut the cost over all down.

WildcatHollowFarm
Автор

Never saw pigs like that.There cool looking.

bettyrandall
Автор

G’day mate, nice honest feedback on the pricing.
Look at Greg Judy on YT for pasture set up, if you can run them through the woods on mast it will decrease the bill a lot. Try for something like a tamworth or IPP for an animal that will gain on rough forage. Of course keep trying for fruit stand, bread store etc for supplemental feeds. Also look at bulk purchase of feed, not sure if you can get it in bulka bags there but will bring down the feed costs.

DownunderFarmandForge
Автор

I just joined your channel thank you for being upfront, honest, and welcoming . I saw your goat's do you raise them for meat as well as dairy. I would be interested in the cost of goats. Thank you

herb-n-buckethomestead
Автор

Nice video, thanks for sharing! Couple of pointers..try getting to a point where you can buy feed in bulk and keep good records!! I've found the length of time raising/feeding the pigs is the most effective way to adjust cost. Bigger isn't always the better bang for your buck, good record keeping will help you trend towards a better price per pound. Will subscribe and see how it goes next time. PS..there is a video on my channel of a feeder you might be interested in making, should be easy to find since sadly it's the only video I've done so far.. LOL

trotterfamilyhomestead
Автор

Looks like you should be at $4 instead of $2. Good job explaining. 👍

GrantMcIntosh
Автор

We raise Tamworth and crosses over here in Chipley, FL. We have sold to a couple of people in Milton area. Wonder if those pigs had come from our lines. Too funny. My husband said don't forget to calculate fuel costs into your equation that you arent spending to travel to grocery store for meat. Also if you are getting feed from a feed store ask if they have a 40% concentrate. I think the one I get is HMC. I mix it with the regular food to give them that boost. Can also get the spent brewery grain to feed your pigs, if you go to the breweries yourself they just give it to you. Better feed conversion due to it being already fermented so pigs get more nutrition from it than just mixed grains. Had a customer tell Me about it. He was getting it in Fort Walton Beach area. You may have some closer to you. Mix that with the concentrated pellets to bulk up your piglets. Fall here is also a good time for foraging piglets due to acorns and other fallen nuts and wild fruit.

arccroses
Автор

Every year we harvest a pig for the holidays, and we pay 360-475 per pig. That’s a really good hooked up price for 2 bucks a pound. Either way, I’m enjoying the vids

indiojoaquin