filmov
tv
Shopping Trip Tip #5: Understanding unit pricing

Показать описание
In this series of videos, Missy Painter, a nutrition outreach instructor with WVU Extension Service's Family Nutrition Program, helps you make the most of your grocery budget while still buying healthy, nutritious foods for your family. In this video, she shows us how to understand unit pricing—and how to calculate the unit price on our own, if it's not listed.