Animal-based haul for $10/day

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

For people who “this isn’t enough food” if you follow all of the daily portions he mentions in the video it roughly adds up to 2, 700 cal which is definitely enough for most healthy diets

lilE
Автор

Funny that people will still say “ yeah I wish I could eat like that but it’s too expensive “
Yet they will go spend $15 on a maccas meal

RUCCIGK
Автор

"I CANT AFFORD THAT"

Also them:

"I'll take a number seven with Coke"

"That'll be $14.76, please pull around"

TheOfficialCaseMade
Автор

I cannot stress this enough how important it is what you're doing. Much love!

andrewmarshall
Автор

I love these grocery runs so much because it completely debunks the myth (which I used to believe) that this diet is expensive. It’s extremely doable

joshmoxey.
Автор

So good! Food is too expensive because we eat too much. This is more than doable. I have to add in some veggies sometimes, but protein will keep you more full than anything. Then you eat less and spend less. I will say for families this can be challenging if you don't start your kids on a paleo type lifestyle. I'm blessed my kids love meat so that helps, but they still wouldn't eat carnivore only. However, I do believe God gave us everything we need with animals and food from the earth👍It makes sense! Great video!

kristink
Автор

Glad you’re making a video where not everything has to be the best quality.

The only downside to experiencing higher quality foods is that you never want to go back to the cheap stuff. There’s quite a difference! I end up going in the middle (pasture-raised, grain finished meats for example) for when I’m on a budget which satisfies my tastes.

RedxWolfxFangus
Автор

Since i eat unprocessed food grocerys are less expensive. You dont buy all the junk food and snacks. Fruit is fairly cheap, so is wild caught salmon. I buy beef at a abatoir and game from hunters.

If you dont eat cookies, pasta, chocolatebars and whatever crap, you dont spend a lot to be full.

pinocolada
Автор

I enjoy the health benefits I’m feeling with this style of animal based diet, but I’m loving the simplicity and the savings more.

mattivation_inc.
Автор

Thats cool but is it enough on the vitamin front? Like vitamin E?

quakegang
Автор

Literally looks just like my shopping carts lately, so that’s good

OgWRA
Автор

Way to go Paul. Slay all the “eating healthy is expensive” haters 👏👏

rebekahsteeper
Автор

8oz burger steak and 3 eggs a day for lunch, easy and not pricey 🍳

castironkev
Автор

1.5 lbs 80/20 ground beef is 1, 700-1, 800 calories
2 eggs: 140
1 Fuji apple: 70-90
2 bananas: 190-210
2 tbsp honey: 130
2 tbsp butter: 200

Total: 2, 633 calories

nothanksmegan
Автор

I can't get ground beef for that price per pound unless I buy the lowest quality in 10 lb chubs, in my area.

toobsteak
Автор

be sure to subtract the 6 hours additonal time out of your life per month you get back, from not having to shop in the inner isles of the store. the outter perimeter is always less crowded

MAGA_EXTREMST
Автор

These short tik tok type grocery hauls and the longer video grocery hauls are pretty cool man.

aribasmajian
Автор

The meat was packed March 1 2023. Probably still good, haha. Even though prices have gone up you can still eat this way pretty affordably.

jsentilles
Автор

People used to always complain that eating organic is too expensive. It seemed like an excuse to not eat healthy. Then I started to only eat organic for years. For quite a while it wasn't a problem financially. I haven't stopped eating only organic, but nowadays it's becoming too expensive. These are different times.

sopranosfan
Автор

Keep doing these videos buddy so inspiring

JangeerAkrayi