Why Fast Food Prices Are Out Of Control (The REAL Reason)

preview_player
Показать описание
Why Fast Food Prices Are Out Of Control (The REAL Reason)

My PO Box:
Andrei Jikh
4132 S. Rainbow Blvd # 270
Las Vegas, NV 89103

SOURCES:

*None of this is meant to be construed as investment advice, it's for entertainment purposes only. Links above include affiliate commission or referrals. I'm part of an affiliate network and I receive compensation from partnering websites. The video is accurate as of the posting date but may not be accurate in the future.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

The only way to kill corporate greed is to drive down demand by refusing to buy from these places if they aren’t offering fair prices. Learn to plan ahead and prepare meals at home. Added bonus: you will be wealthier and healthier.

walternate
Автор

For the same price as a McDonalds large combo, I could go get a bowl of pho. Needless to say, I always choose the later. It'll also still be hot by the time I get home and eat it. The only time I eat fast food is with coupons or deals that bring the price back down to 2010 levels.

rebeltheharem
Автор

"Honey what are you doing? I said we're going out to eat at McDonalds tonight. You can't go there dressed like that"

Novaximus
Автор

People need to stop buying it, and truthfully, it's bad for you.

iGoatonPS
Автор

Corporate greed only works if people are willing to pay excessive costs

OuttaCompliance
Автор

No one is talking about the actual issue. In US most people dont know how to cook.
Its a life skill. Cook your own food and Macdonald and others should not even exists.

soumyaguchait
Автор

I cook my own burgers now. I rarely go to fast food for a burger.

DingDong-gnhj
Автор

We made organic grass fed burgers (buns included) and homemade fries (three potatoes), for a family of four, for a total of approx $15, maybe another $1 in extras (lettuce, pickles, etc); $3.75 - $4 per person for quality real food. I put the difference in what I saved by not buying fast food in Incan Matrimonial head masks and boom, I’m a millionaire! 🤪 That last part was a joke, those are real figures, items purchased at fancy Central Market.

davidhartsock
Автор

Eating healthy is not more expensive than eating junk food. Eating healthy doesn't mean buying from Whole Foods. You can eat healthy and affordably by buying the right things at a regular grocery store and preparing your own food.

NextSurvivor
Автор

Remeber when this was all predicted in Demolition Man? The taco bell scenes.

kalindanley
Автор

Even if it's fast food - delivery is a luxury

hayleemae
Автор

Ramsey: "beans and rice, rice and beans!"

Andre: "yolooo"

CryptoRoast_
Автор

You can buy a steak on sale and a fresh potato at the grocery store for LESS than many Fast Food combo meals.

CabinOnTheWater
Автор

News corporations will not report on corporate greed because they will never say anything negative about their sponsors.

Tyler-xxbi
Автор

In Canada, the restaurants will often inflate the price of the items themselves as well, without any obvious “fee” line in the break down.

For example, a McDouble is $0.85 more on delivery vs in restaurant. That’s about a 20% increase.

Then all the other fees you covered.

Can easily be double the price once all is considered.

stephbt_
Автор

I'll tell you why prices are so high. I pay not only an insane amount of taxes, I also have to pay my landlord's tax, my fast food worker's tax, *their* landlord's tax, their franchise's landlord's tax, their franchise's income tax, their franchise's landlord's dinner wait staff's tax. All of that tax gets baked into consumer prices. Literally 80-90%+ of my income goes to taxes, if you compute it out recursively and look at the asymptote.

Also, the CPI is bull. Rents in my area track the S&P500, not the CPI. Rents elsewhere might more closely track the CPI, but there are hardly any jobs in those places. And I have to not only pay my rent but also my fast food worker's rent. (When a 1-bedroom apartment costs $2500 even for the fast food worker, fast food has to be $15+ and coffees have to be $7+ for the business to work)

DheeraVenkatraman
Автор

As a dominos franchisee, I can tell you most of the franchisees are struggling 😮

garyho
Автор

Actual economist here: This conceptual framework is largely nonsense. Please stop listening to this guy. You will go broke following this babble.

gfurton
Автор

People are paying for it, so they are selling it. You're not required to buy their "food", so obviously it's not too expensive.

warrpedd
Автор

If people are still buying then it means they made it addictive enough, nobody asks price of heroine

sercan