Cheap Family Meal at OLIVE GARDEN!

preview_player
Показать описание
See how we feed a family of 6 cheap at Olive Garden! #cheapfamilymeal #olivegarden #restauranthack #menuhack #chickenalfredo #alfredo
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

One of the greatest gifts my parents gave me was that even though we were lower middle class, they never let me or my siblings know it

Old_Man_Rivr
Автор

I’m honestly surprised you didn’t just order one small thing and have the whole fam fill up on the endless breadsticks

joerandom
Автор

If you go when lunch time prices are available it’s super reasonable ! You would not have to share, and you would have leftovers to take home. They also sell frozen meals for taking home. They are SUPER reasonable !

marycook
Автор

I feel like 4 endless soup and salad was your best bet there tbh

Burrrrrrrr
Автор

as a server only thing is sometimes you will be charged for alfredo on kids side! as well you can get a side of fettuccine Alfredo for 4.99

Hope_on_YT
Автор

"You guys full" *cuts video* 😂😂😂

ilovecheese
Автор

Cook your own food at home. You’re welcome. 👍😋

phillipsmom
Автор

I love this because we have 3 children and this reminds me on how we would eat out. Children’s eyes are often bigger than their tummies so it makes perfect sense as to why they opt to split meals to save money.

prim.an.propher
Автор

You'd save so much money if you stopped eating out!(Maybe once a month for a treat!)

ktshorty
Автор

When your kids become teens, this won't work. They're going to want more than a kids' meal.

ritav
Автор

Tbh Olive Garden for sure is an amazing place to go with a big family they give you an over consumption of pasta and perfect for left overs ❤

bebaagosto
Автор

That food looks so bland... make a batch of spaghetti sauce and boil noodles. It won't cost you $41...

KevinM
Автор

Olive Garden is one of the most economical restaurants to eat at or order from. For $19 I get 2 spaghetti with meat sauce entree's, 1 large salad, and 6 bread sticks. Bcuz the entree's are generous sizes, for myself I can make this meal last 4-5 days. That's less than $5 per day for a good meal. Tell me one other place that costs you less than that and tastes so yummy 😋

butterfliesandcamo
Автор

We don't eat out very often but we do find that Olive Garden is typically the best bang for our buck. The size of the entrees will feed each of us twice so we always have leftovers. The salad and bread sticks are amazing. We always get great service too. Overall we think it's a great place to spend our very limited family treat budget.

sjferguson
Автор

Italian food is something people are willing to drastically overpay for. Noodles, sauce and one chicken breast for $40.

Mjornich
Автор

Not the mom asking the kids if they're full after their last time at olive garden 😂😂😂

saskiasayersjacobs
Автор

I used to serve at Olive Garden and if anyone shared their soup or their salad the managers made us charge that person. For example, if 2 people dined in and one got a soup with their meal and the other got a salad, and they were caught sharing either or, they’d force us to charge them for an entire soup or salad. I never cared, but management was down our throats about it

paolababy
Автор

This is awesome! We've been wanting to take our 10 to Olive Garden. This will help us save significantly.

afabulousrarejewel
Автор

So normally, when you say "we're going to split that", you wouldn't get endless bread and salad x 2. That's like ordering 1 soda with endless refills and 6 straws for the whole family.

Onurtime
Автор

Same with the Asian takeaway in my area....the kid's meals are dirt cheap & hefty and can get 2 then the appetizer sampler cheaper than one adult entree and an appetizer & have leftovers for myself and spouse!

UnicornGoatNinja
join shbcf.ru