Twoje imię - jak wpływa na Twoje życie? [zaskakujące badania]

preview_player
Показать описание
Czy to jak masz na imię albo jakie imię nadasz swojemu dziecku ma jakiś wpływ na cokolwiek?

Okazuje się, że tak... i to mocniejszy niż by się zdawało.

Istnieją badania naukowe pokazujące związki między cechami imion i nazwisk, a wynikami w nauce, cechami osobowości, skłonnością do depresji czy nawet samotnością.

Mało tego - wpływ imion okazał się być tak silny, że może przenosić się nawet w mierzalny sposób na fizyczne cechy naszych twarzy.

Jeśli temat brzmi dla Ciebie interesująco zapraszamy do najnowszej prezentacji Maćka.

#rozwojosobisty #nauka #imiona
=========================

Jeśli chcesz być mailowo powiadamiany o każdej nowej prezentacji i dodatkowych materiałach (niepublikowanych na YouTube) zapisz się na darmowy newsletter na:

=========================

Opracowanie merytoryczne: Maciej Prósiński

Prezentacja i głos: Maciej Prósiński

Animacja, obróbka video: Adam M. Obara

Grafiki, dźwięk i dobór muzyki: Adam M. Obara

=========================
Wykorzystano muzykę między innymi:

=========================
Bibliografia:

Ramachandran, VS & Hubbard, EM (2001b). "Synaesthesia: A window into perception, thought and language" (PDF). Journal of Consciousness Studies. 8 (12): 3–34.

Maurer D, Pathman T & Mondloch CJ (2006). "The shape of boubas: Sound-shape correspondences in toddlers and adults" (PDF). Developmental Science. 9 (3): 316–322. doi:10.1111/j.1467-7687.2006.00495.x. PMID 16669803. Archived from the original (PDF) on 2011-07-23.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Stefan z patologią ? Chyba miało być Sebastian..

borys
Автор

U mnie w rodzinie zawsze się mówiło, że jak dziewczynka ma „r” w imieniu to wyrośnie na silną i twardą kobietę xD

elisabettebasile
Автор

Chyba pierwszy film od Ciebie, Macieju, który podoba mi się w tym sensie, że to ty a nie nikt inny o tym opowiadasz. Po za tym przyda się, dzięki!

oliwiaanastazjahaja
Автор

Najlepsze imię 🤔 Geralt (na 1 komunie dostanie srebrny miecz)

Glapso
Автор

Prof. Bralczyk mówił w jednym z wykładów, że na znaczenie słów wpływa także sposób w jaki je wymawiamy, np. "powoli" wymawiamy wolniej niż "szybko", "wklęsły" wymawiamy bardziej wklęśle niż "wypukły".
Myślę, że podobna zależność może dotyczyć imion, sposób, w jaki wymawiamy imię nadaje mu swego rodzaju ukryty sens.

anne
Автор

Wolę mieć mało nadawane imię. Kiedy bawiłem się na podwórku za młodego i jak mama wołała to wiedziałem że to ja mam iść na obiad. Sebastik bombastik to ja. ;)

seban
Автор

Moja siostra ma na imie Anastazja i wszystkim się to imię podobało, jest przecież bardzo ładne... A potem wyszło, , 50 twarzy Gray'a". =, =

justyna
Автор

Mam w klasie 15 dziewczyn z czego 7 dziewczyn ma na imię juliaXDD

alicjamarczewska
Автор

11:45 przeraża mnie to bo mam na pierwsze Stanisław a na drugie Grzegorz

stanislawrutkowski
Автор

Ja czasem mam tak, że jak spotykam kogoś nowego to przychodzi mi na myśl imię, które według mnie do tej osoby pasuje. W 80% to się sprawdza. :)

zwariowany
Автор

Sebastian kojarzy się z dresami.
Np. Sebix
Dlaczego? Nwm może przez otoczenie.

Fexy_
Автор

Warto zwrócić, że słowo Kiki posiada litery o ostrych kształtach, Bouba litery z krągłościami, obłe - mając te słowa przed oczami niedziwne, że wybrane kształty w odpowiedziach pokrywały się z tymi liter :)

FanTomasCFC
Автор

Mi często imiona kojarzą się z poznanymi (nawet dawno) osobami i czasem się łapię na tym, że gdy słyszę jakieś imię, np. Sonia czy Małgosia to przypisuję tym imionom przede wszystkim cechy osób, które znam i takie posiadają.
W przedszkolu miałam tylko jedną Julkę, za to pamiętam do dziś, że była ogromną niezdarką o drobnej budowie i do dzisiaj tak to imię mi się kojarzy.
Kiedyś, gdy dowiedziałam się z bratem, że będziemy mieć kolejne rodzeństwo, mieliśmy jakiś malutki, tyci wpływ na wybór imienia.
Mama myślała nad Fabianem, ale mi strasznie kojarzyło się to z pawianem. No bo błagam, kto by chciał mieć brata pawiana? Takie dziecinne skojarzenia, a takie ważne.

weronikasocko
Автор

Chyba Janusz a nie Stefan, ale co ja tam wiem..

gdudwghe
Автор

No więc... Ja jestem Tosia (Antonina). Zanim zobaczysz moje cechy spróbuj mi je wybrać a potem zobacz jak się one różnią. Taki mały teścik dla widzów :)



Jestem: miła, przyjazna, charyzmatyczna, wesoła, pomysłowa, kreatywna i towarzyska.


P.S.
👇 Tu daj łapkę żeby inni widzieli 😉

mrsjelly
Автор

No właśnie. Wygląd -> Imię/Nazwisko i powstaje złudne poczucie u większości osób, że wie już z kim ma do czynienia. Charakter pojawia się dalej. Ot pierwsze wrażenie.

Jako ciekawostkę polecam w wolnej poczytać trochę o numerologii imion. O dziwo coś w tym jest jak rozmawiałem z ludźmi i pytałem ich jakie mają skojarzenia z imieniem, a następnie sprawdzałem z wynikiem. Tak czy inaczej, stójmy twardo na ziemi - to taka ciekawostka :)

PiwkoMachinima
Автор

Związek między cechami wyglądu a imieniem może być dość prosty: osoba wybierająca imię dla dziecka jest często osobą wybierającą jedno z rodziców :)

"Niech ktoś" zrobi badanie, w którym należy przyporządkować imiona do zdjęć rzeczywistych osób.

dupakropkaosiem
Автор

Ja nie mam dość częstego imienia, więc większość osób dobrze pamięta, jak ono brzmi :D

nadia
Автор

Kto też ma zamiar zmienić swoje imię ? Lub jeśli posiada to używać drugiego ?

Mchacz
Автор

Kilka lat temu spostrzegłem, że najbardziej podobają mi się słowa, a co za tym idzie, najlepiej pasują mi one na imiona (choćby dla fikcyjnych postaci), które zawierają przynajmniej jedną "mocną" sylabę, którą wygłusza interesująca sylaba "słaba". Przez interesującą sylabę słabą rozumiem taką, która kojarzy się z czymś delikatnym, ale ciekawym (szum strumienia, szmer deszczu, dźwięk igły spadającej do kieliszka). Sylaba mocna to na przykład taka, która przywodzi na myśl grzmot podczas burzy, tupanie czy ryk zwierzęcia. Jeżeli w słowie występują dwa rodzaje sylab, sam wyraz kojarzy mi się z czymś/kimś wielowymiarowym. Umiejącym być zarówno twardym, jak i delikatnym kiedy trzeba (to właśnie rozumiem przez wygłuszanie sylaby mocnej - w połączeniu ze słabą nie kłuje ona za bardzo w uszy). Jeżeli sylab jest więcej niż jedna czy dwie, to słowo brzmi jeszcze ciekawiej gdy występuje w nim sylaba okrągła, jak "bo", "bou", "alb" czy coś w tym stylu. Taka, od wypowiadania której odnosi się wrażenie trzymania czegoś okrągłego w ustach. To sprawia, że w słowie pojawia się kolejna, kontrastująca z dwiema poprzednimi cecha, i wyraz staje się krótkim opisem zróżnicowanych faktur, dźwięków i wydarzeń. Fajnie było się dowiedzieć, że ktoś robił na ten temat badania xD

xenomorphxenia