filmov
tv
The Reasons You Should Never Buy Pre-Cut Fruit at The Grocery Store #health #healthy #shorts
Показать описание
The Reasons You Should Never Buy Pre-Cut Fruit at The Grocery Store
Pre-cut fruit might seem convenient, but it's costly, less nutritious, and has a shorter shelf life. Pre-cut produce is exposed to oxygen, light, and heat, which depletes vitamins and speeds up spoilage. Additionally, it carries higher health risks due to potential contamination. Save money and improve freshness by cutting your own fruit. Whole is always better!
Pre-Cut Fruit is Much More Expensive Than Normal
It's shocking how much more expensive pre-cut produce is compared to buying whole fruits and veggies. In 2018, a comparison revealed that the average consumer could save about $100 each month by prepping their own food. Think about it: red onions at Walmart cost 49 cents per pound, but pre-diced onions are an astounding $4 per pound. That’s not just a markup; that’s daylight robbery! So, unless you enjoy paying someone else a hefty fee to wield a knife, it’s best to DIY.
#health #healthyfood #healthy #
Pre-cut fruit might seem convenient, but it's costly, less nutritious, and has a shorter shelf life. Pre-cut produce is exposed to oxygen, light, and heat, which depletes vitamins and speeds up spoilage. Additionally, it carries higher health risks due to potential contamination. Save money and improve freshness by cutting your own fruit. Whole is always better!
Pre-Cut Fruit is Much More Expensive Than Normal
It's shocking how much more expensive pre-cut produce is compared to buying whole fruits and veggies. In 2018, a comparison revealed that the average consumer could save about $100 each month by prepping their own food. Think about it: red onions at Walmart cost 49 cents per pound, but pre-diced onions are an astounding $4 per pound. That’s not just a markup; that’s daylight robbery! So, unless you enjoy paying someone else a hefty fee to wield a knife, it’s best to DIY.
#health #healthyfood #healthy #