Why Are Soup Dumplings So Expensive? - MìLà

preview_player
Показать описание
Why are soup dumplings so expensive?🤨 Let's break it down with one of our co-founders, Jen!🙌

#mila #eatmila #xiaolongbao #xcj #xlb #dumplings #chinesefood #chinesestreetfood #soupdumplings #authenticchinesefood #authenticchinese #authenticfood #chinesecuisine #mila #shortvideo #shorts #short #shortsvideo #recipe #foodhacks #foodie #foodhack #cookinghack #dumplingsoup #dumplingrecipe #expensive #qanda #askmeanything #ceo #founder

*************************************************
MìLà
🇨🇳 Regional Chinese Specialties
🥟 Soup Dumplings 🍜 Noodles🍦Ice Cream
📦 Direct-to-Door Shipping Nationwide
🗞 Seen in @nytimes @foodandwine @buzzfeed

*************************************************
🥟 MìLà Social Media
➡️ TikTok: @eatmila

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

People just don’t realize that it’s ALL TOGETHER. They don’t comprehend it’s multiple servings in one purchase

ObviBrynn
Автор

I was just checking your website. I think the real "problem" is that there is no "try out" package size. You gotta commit to 50 pcs. I was scrolling through to find smaller packages, but there are none. Per piece, the price is completely fine. But I live alone, my freezer can't cold more than a bag of dill, and I won't be able to eat them all, so I won't buy for now 😅

ang
Автор

maybe make a 20 pack? i’d buy that, especially if it was only $16

bellapicciano
Автор

Your right in regular math but in broke math ur wrong 😭🤣

MegaHoopsandyoyo
Автор

You are comparing prepped food in restaurant for store brought frozen food? Do realize they are doing all the cooking process already in restaurants. At home we still gotta prep these frozen pieces…

Don't try looking for excuses, if they are expensive they just are. Not saying the food is bad, but the fact stays that it is expensive.

mychuchiii
Автор

Price per isn’t the issue, it’s whole cost on an untried product

smarty
Автор

40$ in my country is 4500tk which is my 2month tuition fee💀💀

successfulyou
Автор

Because a resturaunt is different then a store they make them for you, they add everything

Random.Planet
Автор

YES theyre still really expensive lmao

pippetandpossum
Автор

hey yeah it is expensive lol.. what if they're shit and we're stuck buying 50 pieces too 😅

fyxleuc
Автор

I live in australia. Soup dumplings are like $10 for like 20 or $7USD

matthewkrishna
Автор

as an indonesian, yes it is very expensive.

Daffi_dan_Keluarga
Автор

I think that it would be amazing if you made even smaller packages. For example i have never had a soup dumpling and where i live there is no place which sells them or makes them. So im not sure if i would even like it. This package is just too big for people who have never tried it but want to or just for people who dodnt really want that big of a bag full of dumplings. They look amazing though. I would love to try your soup dumplings one day❤️

alexandramicudova
Автор

Yes. That IS expensive. 80 cents for a bite of food is expensive. I’m poor.

jevilcore
Автор

That still don’t make sense for it to be $40 💀

Piiratekang.
Автор

They do ARE expensive, specially for non Americans 😭

ilikecheese
Автор

frozen dumplings arent the same as restaurant ones wtf 😭😭

stephng
Автор

40 dollars in india could get u 3000+ bags of dumplings/momos

francinesoares
Автор

They’re expensive, not everyone can drop 40 dollars on dumplings they may or may not like. You might have more success just selling smaller packs of dumplings.

MagicalBoy
Автор

it probably takes 20$ or even less than to make them and you’re selling them for double i think that’s still crazy, there are people who would love to try your product but can’t afford 40$ for one bag of dumplings you should make a bag with like 25 dumplings and cut the price down by half or even just lower your prices in general because $0.80 a dumpling is pretty insane if you’re making it for around $0.20

rayreyes