Wartość rzeczy - jak ją określić? | Malejąca użyteczność krańcowa

preview_player
Показать описание
Jak określić wartość rzeczy? Jak wyjaśnić paradoks wody i diamentu? Pomoże nam w tym prawo malejącej użyteczności krańcowej! Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!

LINKI

★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★

Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Austriacka szkoła ekonomii, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją a nie tragedią finansową.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Super przykład. Tak samo jest z pieniędzmi. Dlatego wraz z większymi zarobkami chcemy mieć coraz większą stawkę godzinową. Tak samo też z wychodzeniem z dna. Jak jesteśmy w dołku to jesteśmy zmobilizowani do pracy. Jak już trochę zarobimy to chęci maleją. Trzeba stale nakręcać popyt.

FreedomAddicted
Автор

naprawdę podoba mi się to co robisz i mam nadzieję że na youtube zajdziesz jak najdalej

smiechue
Автор

Super przedstawione, super klimat, jak jeszcze zaopatrzysz sie w mikrofon miej szumiacy, bedzie elegancko! :D

varo
Автор

Prawo użyteczności krańcowej u mnie odnosi się do pieniędzy. Gdy zaraz po szkole cierpiałem na deficyt gotówki i później znalazłem byle jaką pracę to cieszyłem się z kilku zarobionych złotych. Gdy popracowałem pół roku, kupiłem już to o czym marzyłem, spadła moja motywacja do pracy i zarabiania pieniędzy, zwolniłem się. Po pół roku znowu się spłukałem i cierpiałem na niedostatek, nawet miesiąc chodziłem w dziurawych butach. Znowu poszedłem do byle jakiej pracy i znowu cieszyłem się z byle jakiej wypłaty, bo mogłem sobie kupić nowe buty. Po kilku miesiącach sytuacja się powtórzyła. W ten sposób pracę zmieniałem już chyba z 10 razy i nie mogę się z tego błędnego koła wyrwać. Nie wyobrażam sobie jak można mieć jedną pracę i pracować w niej 10, 15, czy 20 lat, dzień w dzień, skąd brać motywację. Osoby, które mają stałą pracę prawie zawsze mają wystarczającą ilość pieniędzy na zaspokajanie swoich potrzeb na bieżąco, skąd w takim razie czerpią motywację, skoro każda kolejna pensja ma już minimalną użyteczność?

mateuszkowalski
Автор

W takim razie masz kolejny komentarz... mam nadzieję, że to nie jest ostatni tego typu filmik :-)

supergnacik
Автор

Ekstra robota. Jestem ciekawy za którą szkołą ekonomiczną optujesz

mipo
Автор

Wartość rzeczy ustala się tez czasem odgórnie lewacką ustawą ;)

Laskuna
Автор

Super materiał! Mogę liczyć na przedstawienie w przyszłości równie obrazowo teorii cyklu koniunkturalnego ;)?

Sharphiido
Автор

"Jak zwykle" genialna robota.
PS.
Mam pytanie, jak nazywa się utwór, który słychać w tle od 0:30 filmiku ?

adamkos
Автор

Rzadsze rzeczy muszą więcej kosztować od tych powszechniejszych. Platyna czy złoto muszą być droższe od gruszek.

marunio
Автор

8 lat temu? Powiedz mi proszę gdzie ja byłem 8 lat temu …. Pierwszy filmik ale obejrzę wszystko. historia z włócznia wręcz wbija się w mózg

miieczu
Автор

filmik fajny.
ale gruszek się nie hoduje! Grzesiek uprawia gruszki, jeśli już. ;)

piotrmroz
Автор

prawo malejacej uzytecznosci krancowej
law of diminishing marginal utility

alumi
Автор

Jabłka można przerobić na kustosz jabłkowy

Albulandii
Автор

Już niedługo niezasolona woda będzie cenniejsza niż ropa.

Sarmatek
Автор

A.... jakie jest to prawo? Dlaczego film nawet nie mówi, co mówi owo prawo?
Z tej historii miało płynąć kilka wniosków, ale omówiony był tylko jeden, o wartości jabłek. I o wartości figurki.

kubastachu
Автор

Żadna użyteczność krańcowa, tylko prosta podaż i popyt. Diamenty chce każda kobieta, bo się błyszczą, ładnie wyglądają i są trwałe. Do tego są przydatne w fabrykach. A ilość ich jest bardzo niska - no i są drogie. A wody pełno u nas - w Afryce ma większą wartość, bo jej mniej.

frankimail
Автор

Jakby sprzedający jabłko wiedział np że kupujący jest głodny i musi je kupić to nie sprzedałby go mu za 10zł tylko za 1000zł

LethalDozePL