DLACZEGO SILNIKI W F1 SĄ TAK MAŁE?

preview_player
Показать описание
Pod moimi filmami często widzę komentarze, w których zdziwieni autorzy pytają jak to możliwe, że bolidy Formuły 1 mają tak małe silniki. Są to zapewne osoby, które nie śledzą Formuły 1 na bieżąco, lub nawet nie oglądają jej wcale. Stwierdziłem, że w tym filmie przyjrzymy się temu dlaczego silniki samochodów Formuły 1 mają tak niską pojemność skokową, i odpowiemy sobie na pytanie czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dla mnie najlepsze były silniki V10, ich dźwięk to coś pięknego. Moim zdaniem ekologia trochę zabija ten cudowny sport.

Karoldz
Автор

A może film o technologiach z F1 które weszły do produkcji seryjnej?

jazzu
Автор

Szkoda, że jeden przelot zespołu z miejsca na miejsce zapewne emituje tyle zanieczyszczeń co cały rok ich starań o bycie eko

empece
Автор

Silniki coraz mniejsze, a bolidy coraz większe. :-P ... Stare, dobre 3.0L V10 NAJLEPSZE! <3

Givet
Автор

1:18 fakt z początku ten dzwięk był toporny i ciężko było się przyzwyczaić
Jednak teraz sa w maiare i nawet ładnie gwiżdżą
Ale nic nie zastąpi dzięki v8

Fifi-myiy
Автор

Według mnie brakuje informacji że konkretna pojemność 1.6 została wprowadzona w celu ujednolicenia m.in. z WRC (tak jak felgi 18 cali które musiały dłużej poczekać). Takie było tłumaczenie uwczesnych władz F1.
Kolejna sprawa to fakt że końcem lat 80 były mniejsze silniki bo 4cyl 1.5 które w trybie kwalifikacji mogły osiągać nawet 1500 koni - np słynny silnik BMW wywodzący się z seryjnego m10

krystiangrudzien
Автор

Według mnie V8 najładniej brzmiało. Jestem ciekaw czy zdążą zrobić technologie, która umożliwi być faktycznie Eco. Bo jak na razie są na poziomie zegarka..

algen
Автор

Guma zdarta na asfalcie podczas jazdy bardziej truje niż spaliny. Może więc zielone euro - pedały zakażą używania gumy w oponach ? Polecam beton lub drewno.

Grzegorz
Автор

Słabo, myślałem że będzie w filmie że są to silniki wysokoobrotowe przez co mają niski skok cylindra, masa wirującą musi być jak najmniejsza itp.

lukasz.
Автор

Słaby dźwięk w dużej mierze jest przez to że te silniki dużo niżej się kręcą w zasadzie nie przekraczają 12tys obr/min gdzie 3 litrowe V10 dochodziły do 20tys. Do tego kiedyś układ wydechowy miał dwie rury wydechowe po jednej na każdy rząd cylindrów teraz mamy turbo i jedną centralną rurę wydechową. Mimo wszytko jak się ogląda stare filmiki gdzie samochody ważące 600kg jechały pełnym gazem i ten ryk silników V10 to aż ciary przechodzą.

falarek
Автор

Ja uważam że to skrajna głupota. Jeżeli chcemy iść w eko to:
- zaprzestańmy wojen
- zmuśmy firmy produkujące chemikalia do większej dbałości o środowisko i utylizację odpadów
- sadźmy więcej drzew niż wycinamy np. Brazylia, Madagaskar
- zmuśmy państwa do sprzątania po swoich obywatelach (Izrael/Palestyna i o zgrozo Indie)
- wielkie koncerny największych państw które tak promują eco produkują najwięcej śmieci nic z tym nie robiąc

MalawijaSMITH
Автор

Jakie ograniczenia CO2?
Logistyka bolidów, sprzętu, części, namiotów, sprzętu RTV itp. głównie opiera się na transporcie lotniczym. Samolotów że sprzętem leci 5 firmy DHL. W ciągu lotu jeden samolot wyprodukuje więcej CO2 niż wszystkie bolidy podczas treningów kwalifikacji i wyścigu. Więc proszę nie ględzić że chodzi o CO2 w rozmiarze silnika.

piotrkubiak
Автор

Niech robią paliwa syntetyczne to spełnią wymogi trendu eko-friendly, i będzie możliwość przywrócenia takich v8 lub v10 (nawet niekoniecznie dużej pojemności)

turbor
Автор

Współczesne bolidy Formuły 1 wydają dość charakterystyczny dźwięk, sądzę, nie aż tak budzący ciarki jak według mnie odgłos pędzącego na maksymalnym pułapie prędkości pojazdu F1 z ery lat 80-tych - początku 90-tych XX wieku, gdzie wtenczas dominowały nowe rozwiązania silnikowe i całe te potężne jednostki turbodoładowane. Dzisiejsze bolidy - choć na żadnym wyścigu Formuły Pierwszej jeszcze nie byłem, sugeruję się więc jedynie w miarę dokładnymi i czystymi nagraniami audio oraz swoim doświadczeniem z obyciem w tym sporcie - jak na moje oko wydają odgłos przytłumionego myśliwca bojowego bądź tego rodzaju samolotu wojskowego lądującego bądź poruszającego się z ograniczoną prędkością. Natomiast auta wspomnianej ery w F1, z lat 80-tych - ależ to miało odgłos: maszyneria pracująca jak jakieś turboodrzutowe jednostki, dajmy na to: Tolemany z serii TG, czy Ferrari z czasów, gdy dołączał do zespołu Prost. Owszem, to tylko przykłady, ale pokazują one tę moc, która jak na tamte czasy kryła się pod maską aut wyścigowych w ogóle! Znając życie, gdybym był na żywo, teraz, w tym sezonie, na którymś z wyścigów F1, pewnie japę bym otwartą miał non-stop z powodu wrażeń słuchowych i wzrokowych takiego wydarzenia. Oj, piękny to jest sport, oj piękny!

hubabz
Автор

Nie wiem czego ale czegoś mi brakuje w tym filmie... ale gratuluje 10k i liczę na jakiś fajny special z tej okazji :D

SemtoxX
Автор

w 0:07 ale passive aggressive poleciał xd

krzysztofbulicz
Автор

Moim zdaniem najważniejsze żeby F1 nie było elektryczne bo brak dźwięku równał by się z upadkiem tego sportu

BartekNoVerstappen
Автор

Przykro się robi gdy czyta się te komentarze. 90% z nich nie ma nic wspólnego z mertytoryka...
Szambo wybiło niczym w przeciwnym programie TVP

tomaszkoscioek
Автор

Stare V6 w F1 brzmiały fajnie np. 1.5L EF1 z Renault RS01 z lat 70'

The_ScIgacz
Автор

Dźwięk V6 taki sobie, ale dobre pierdolnięcie 😎 Mam nadzieję, że przez cały ruch eko w F1 nie zwolni się jednak tempo bolidów.

aiwprtonaezakmi