NAJLEPSZE MATERIAŁY na dom murowany | Porotherm vs Silka vs Ytong

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku wracamy do materiałów budowlanych. Tym razem skupimy się na materiale nośnym, z którego zbudowane są ściany. W porównaniu skupimy się na produktach wiodących producentów, ale wnioski można przełożyć także na ich zamienniki. Co jest lepsze? Ceramika, silikaty czy beton komórkowy? Zapraszamy do obejrzenia :)

Materiały termoizolacyjne - część 1:

Wełna skalna vs wełna szklana:

DZIĘKI, ŻE OBEJRZAŁEŚ!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

SUPER! Krótko, zwięźle i na temat bez lania wody. Tak powinny wyglądać "poradniki"

ziomal
Автор

Zapomniałeś powiedzieć o najważniejszych tematach dla wymagającego klienta, czyli:
- odporności na ogień;
- promieniowaniu naturalnemu (czyli szkodliwości na zdrowie);
- zawartości szkodliwych substancji (czyli szkodliwości na zdrowie);
- przepuszczalności pary wodnej;
- akumulacyjności cieplnej;
- akumulacyjności wilgotności.
Nie chcę tu nikomu podpowiadać, ale dla najbardziej wymagających klientów najlepszy jest silikat. Jednak nie "silka" bo ona jest niemiecka kiedy w Polsce mamy bardzo dobrych polskich producentów. Mam na myśli przedsiębiorstwa o całkowicie polskim kapitale. Natomiast "silka" ma fabrykę w Polsce ale jest niemiecka więc zyski idą tam. Jestem Polakiem i chcę aby zyski zostawały w Polsce.

ukaszgotszald
Автор

Jak ktoś to już tu zauważyć trochę Ci się coś pomyliło odnośnie Silki. Jest to materiał bardzo twardy i dość trudny w obróbce. Jeśli budynek jest z Silki to firmy wykonawcze i instalacyjne liczą wiecej za swoją pracę. Wytłumacz też jak można szlifować tak twardy materiał, poprostu nie do końca wiesz o czym mówisz. Silkę bezpośrednio farbą to się kiedyś na wsi malowała budynki gospodarcze 😁

AirVac
Автор

Wysoka akumulacyjność cieplna jest zaletą, jeśli przebywamy w domu cały czas i temperatura na piecu jest stała. Nie jest to korzystne jeśli ktoś często wyjeżdża na dłuższe okresy i znacznie obniżając temperaturę na piecu, wychładza dom. Co w przypadku kiedy chcemy mieć 21 stopni podczas przebywania w domu, powiedzmy w godzinach: 16-23, a przez resztę doby, podczas snu i przebywania poza domem, 18 stopni? Czy wtedy duża akumulacja będzie zaletą czy wadą?

mateuszkurowski
Автор

Po stwierdzeniu, że Silka jest idealnie gładka i można jedynie przeszlifować ścianę a następnie ją malować, stwierdzam, że Pan nigdy nie był na budowie 😅

pawedom
Автор

A co myślicie o bloczkach kreamzytowych?

ukaszzwolinski
Автор

Ciekawe porównanie. Zastanawiam się jak to się ma do lansowania ytongu jako ściany 1warstwowej gdzie już się nie ociepla tych ścian/domu?
Pozdrawiam

dariusznyk
Автор

Silka jest miękka? To dlaczego wiercenie otworów pod puszki elektryczne zajmuje kilkukrotnie więcej czasu?

michap.
Автор

A ja mam pytanie. Nasz mądry deweloper wymurowal mi sciane miedzylokalowa w bliźniaku z silikatu i dodał pasek z cegły albo pustaka nie wiem co to...czy to jest w ogóle dozwolone? Jak wpływa takie laczenie na akustykę, która jest tragiczna.

edytajarentowska
Автор

A gdzie umieścić bloczki H++H? Obok ytongu?

dariusznyk
Автор

Porotherm, Silka, Ytong to nazwy handlowe, co zostało wspomniane w filmie, więc teoretycznie nie mam się do czego przyczepić. Natomiast, dlaczego po prostu nie mówić zawsze rzeczywistych nazw materiałów i nie utrwalać marketingowego slangu? Rozumiem, że to pewnie z przyzwyczajenia, ale trochę laików wprowadza się w błąd. Chyba, że macie współprace z Xellą i Wienerberger to wypadałoby oznaczyć materiał.

Brakuje mi jeszcze jednej, dużej zalety silikatów jakim jest akumulacja i pojemność cieplna.

maciej
Автор

Osobiście wybrałem pustaka ceramicznego, dlatego, że najmniej wad. Można powiedzieć, że nie ma słabych stron jeżeli chodzi o parametry. Możliwe, że zdecyduję się na Termoton Owczary - jak przeglądam specyfikacje.
Jeżeli chodzi o pustaki akustyczne to specjalne biją zwykłą Silkę 24 pod tym względem - ale λ 0, 7, a zwykłe akustyczne są gorsze o pojedyncze dB od Silki (przy Silce 24, bo przy cieńszych wygrywa ceramika). Jeżeli zaś chodzi o ciepłą ceramikę to λ<0, 16 czyli jak wytrzymalsze BK i różnica w tłumieniu akustycznym to pojedyncze dB.
Standardowe zgniatanie ceramika ma 0, 15MPa, ale znajdziemy ceramikę co ma 0, 2MPa.
Także prócz tego, że ceramika w czymś nie jest najlepsza to warto zaznaczyć jak mało brakuje do lidera.

Jeżeli zaś chodzi o wiercenie to nie spotkałem się z nikim kto ma takie rozwiązanie i narzeka - ludzie nawet wiercą zwykłym wiertłem z udarem (sam bym tego nie robił), używają dobrych kołków i wszystko się trzyma.

Do silikatów przekonać by mnie mogła możliwość szybkiego budowania, bo są te bloczki JUMBO (500x600mm), ale mało ekip z tego muruje bo trzeba z żurawiem, choć jednak trochę ta λ mnie i tak skłania ku ceramice (wiem że za izolację cieplną jest odpowiedzialne ocieplenie) i uspokaja izolacja akustyczna (styropian wiele nie pomoże) - najlepiej byłoby zrobić chudsze ściany żelbetowe i dołożyć więcej styropianu - ale to sporo kosztuje i potem ciężko w taką ścianę cokolwiek wwiercić.

andrzejzajst
Автор

No trochę pojechałeś z tą Silką. Przeszlifować i pomalować ? Jak jest taki tolerancyjny inwestor to także pomalowany porotherm mu wystarczy. Na silkę minimum gładź gipsowa ( przecież musisz pozakrywać bruzdowania nadproża trzpienie itd. ) Obróbka silki jest nieporównywalnie trudniejsza niż Ytonga.

piotrbetowski
Автор

Jakbym mógł cofnąć czas, to bym zrobił u siebie jednowarstwową Porotherm. Ciekawym pomysłem, choć nie wiem jak kosztowo by wyszło, jest sypanie do środka perlitu. Wypełniłby pory bloczka.

rafas.
Автор

Ścian silikatowych się nie tynkuje, dobrze rozumiem? Jestem zaskoczony

adamowitch
Автор

Chyba wypadałoby pokazać chociaż po sztuce na żywo tego o czym jest materiał.

GalTab-xdrm
Автор

Ściana z silki nie wymaga tynkowania… wystarczy przeszlifować i umalować …
🙆‍♂️🤦

krzysztoflesniak
Автор

W środku suporex po zewnątrz budynku cegła budowlana na to styro

wodabrzozowa