Początkujący menedżer - 3 porady dla zaczynających zarządzać | Krzysztof Sarnecki

preview_player
Показать описание

Awans na menedżera to duże wydarzenie, jednocześnie zarządzanie zespołem niesie ze sobą wiele wyzwań. Szczególnie na początku kluczowa jest intensywna nauka i podnoszenie swoich kompetencji, by sprawnie organizować pracę i osiągać satysfakcjonujące rezultaty.

Kompendium MBA™ – to flagowy program rozwojowej edukacji biznesowej w Polsce. Źródło najnowocześniejszej, praktycznej wiedzy, pomagającej zmienić paradygmat, zapoczątkować inny sposób myślenia, zrozumieć dynamikę zmian na rynku, wykorzystać potencjał pracowników i sprawić, aby ludziom się chciało chcieć.

Pozdrawiam,
Krzysztof Sarnecki
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Przecież ten kanał to jest złoto, same konkrety, bez ogólnego pieprzenia jakiego pełno na innych podobnych kanałach. Dziękuję Pan Sarnecki. :D

tomaszgilowski
Автор

Właśnie wchodzę na takie stanowisko, te wszystkie materiały dają mi wiele wskazówek, ale i pokazują, że słuszną drogą jest wiara we własne kompetencje oraz intuicję, a nie fałszywa skromność.
Dziękuję za cenne lekcje. :)

anjasinska
Автор

Niesamowita charyzma, dykcja i całokształt - aż chce się słuchać Pana Krzysztofa Sarneckiego :). Bardzo konkretnie i treściwie, podziwiam :).

krzysztofschmeichel
Автор

Szczerze i na temat. Nawet dla tych, którzy będą zatrudniać menadżerów. Dziękuję i pozdrawiam.

mariuszzawislak
Автор

Super ma pan te filmy, tego się słucha z największą przyjemnością. Świetnie się słucha człowieka mądrego życiowo, a przy tym pokornego.

pawel.m.szubtarski
Автор

Podpisuję pod każdym słowem!!! Dziękuję bardzo

ropka
Автор

Doskonale porady, pozdrawiam serdecznie ! :) Oby więcej takich

jasiamlasia
Автор

O ile pamiętam to kwestia otaczania się ludźmi mądrzejszym od siebie była wspomniana również w książce "Bogaty i biedny ojciec". Ciekawy materiał. Pozdrawiam.

karysu
Автор

Panie Krzysztofie,
Dziękuję za materiał, na pewno video będzie przydatne również dla bardziej doświadczonych menedżerów.

Rzeczywiście, wielu z nas dużo mówi i widzi siebie bardziej w roli mówców, więc umiejętność słuchania jest przez nas traktowana "po macoszemu" (tym bardziej, że zdawanie pytań, w myśl stereotypowi, możne oznaczać niezrozumienie treści, przez co możemy być odebrani jako "osoby bez wiedzy").

Statystyczny menedżer buduje także zespół, opierając się (albo mając takie przekonanie, że takie osoby będą dla mnie najlepsze) na ludziach, którzy są mocni w dziedzinach, w których dany menadżer będzie mógł wskazywać im sposób działania i mówić jak dane problemy rozwiązać,
będąc przekonanym, że w ten sposób pokazuje swoją wyższość i buduje swój autorytet.


Nigdy nie jest za późno wdrożyć zmiany, które usprawniają nasze działania, więc dziękując za świetne materiały i podzielenie się swoją wiedzą, wracam do swoich obowiązków zastanawiając się jak dalej usprawnić swoją pracę :)


Pozdrawiam i życzę dużo inspiracji do zamieszczania kolejnych dokumentów,

Krzysztof Sobolewski

Sobol
Автор

Dzisiaj wyleciał z pracy mój dyrektor. Był dyrektorem produkcji przez kilka lat - i zgadzam się z Panem, bo jego podstawowym błędem było NIE SŁUCHANIE podwładnych. Nie potrafiłem tego zrozumieć - jak można podejmować decyzje, l które ciągnęły za sobą kolejne wydatki i inwestycje będące całkowicie oderwanymi od realiów i codziennej praktyki podwładnych. Nawet kiedy osobiście (w desperacji) pomijając równie "głuchych" menadżerów niższego szczebla wskazywałem mu problem i dawałem propozycję jego rozwiązania - odbijałem się jak od ściany. Takie podejsćie nie mieści mi się w głowie.


Powiem więcej... Albo nie, nie powiem nic, poza tym, że jest to choroba trawiąca całe multum kadry zarządzajacej.
Patologia tego stanu rzeczy polega na tym, że w pewnym momencie w wielu dużych firmach następuje taki chaos organizacyjny, że kadra skupia się nie rozwiązywaniu realnych i całkiem przyziemnych, ale przecież istotnych dla funkcjonowania firmy problemów, lecz na "spychologii" odpowiedzialności za kolejne błędy i potknięcia. Nie są zainteresowani rozwiązaniem problemu, wystarczy im, że mogą ten problem przeskoczyć wskazując winnego w innym dziale etc. Ttylko przetrwać kolejny miesiąć - bo się ma kredyty, dobre zarobki, potrzeby.To jest rak wielu firm.

Kataleptyk
Автор

Bardzo dziękuję 😊 dopiero zaczynam w tej kwestii, aczkolwiek większość z tych rzeczy podpowofzziala mi intuicja, 😁 Mam nadzieję, że naprawdę dobrze przygotuję się do tej roli 💪

kornelia
Автор

Jak zawsze dziękuję za bogaty materiał. Wierzę i życzę, że nigdy nie straci Pan motywacji do tworzenia tych materiałów. Oby było więcej filmów na ten temat od Pana. Dziękuję

adrianmatkowski
Автор

Świetny materiał. Daję suba, zostanę tu na dłużej. Pozdrawiam!

INPREM-KamilZielazek
Автор

Bardzo dobry i tresciwy materiał.
Jutro zaczynam pracę jako manager w angielskim zespole, szkoda, że tak późno trafilem na ten kanał.
Oczywiście subskrybuje i zostaję na dłużej.
Pozdrawiam

sebastianklinger
Автор

Dzisiaj pierwszy dzień w nowej pracy, nie będę wprowadzała im zmian, bo mnie znienawidzą 😂

evelinemilitary
Автор

I need from you training !!!immediately

kassieji-u
Автор

Ta końcówka z tą świecą na końcu jest do kitu bez urazy

piotrwalczak
Автор

jak świeca zgaśnie np. od wiatru zbyt silnego, to może znowu zapłonąć dzięki świecy, którą wcześniej zapaliła swoim ogniem.

basiabreier
Автор

coś sie takiego narobiło u nas w kraju w wielu firmch ze bardzo młodych ludi obsadza sie n kierowniczych stanowiskach nawet wtedy kiedy o czymś nie maja pojęcia. Skad wzięła sie popularnosć kierunku zarządzania na uczelniach. Mam takie spostrzezenie obserwując ludzi, że na ten kierunek idą najwieksze lenie i cwaniaki z narcystycznymi zapędami, którzy chcą nic nie robić a bo na takij politechnice to musieli by uzywać mózgu. Bardzo cenie sobie dobrych iiderow i mądre zarządzanie, którego szukac ze swiecą ale ta nadprodukcja ""zarzadzania" nie jest najlepsza droga do sukcesów. i dlatego to zjawisko bardzo mi sie nie podoba.

ewasiedlecka
Автор

nie w u nas gnoją nas i będą gnić a znajomości to znajomości

lusandrzej