Uboczne efekty muzyki

preview_player
Показать описание
Czy wiesz, że możesz być manipulowany przez muzykę w tle? Twoje zachowania konsumenckie w sklepach czy restauracjach są "nastrajane" przez odpowiedni dobór muzyki. Dowiedz się jak to się dzieje, że wydajesz więcej gdy gra spokojna muzyka,

Moim gościem jest Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, autorka bloga Strefa Psychologii Muzyki.

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Przez ostatnie 10 min do zamknięcia sklepu powinni puszczać muzykę z Doom'a :D

BHBalast
Автор

warto rozwinac ten temat, bo wydaje mi sie, ze nie zostal wyczerpany, a jest bardzo ciekawy

Oskarek
Автор

Wysiadłem kiedyś z autobusu nie dojeżdżając do miejsca przeznaczenia, bo kierowca puszczał majteczki w kropeczki itp

slawomirgrabowski
Автор

Ważny temat manipulacji dźwiękiem, dziękuję za film! Muzyka była dużo wcześniej, niż Tomaszu przytaczasz. Zadanie pytania werbalnie to już muzyka, bo podnosisz ton, akcentujesz. Poczucie rytmu to też muzyka, a z nim chodzenie, jedzenie, dzień i noc, odnajdywanie się w nich. To co jest stosunkowo krótkie, to instrumenty, instrumenty pozacielesne i pozanaturalne. Instrumenty z dźwiękiem o niskim mianowniku. Instrumenty tu i teraz. Muzyka była od zawsze. Ostatnie 100 lat i postęp cywilizacyjny, rozwój instrumentów w wielu dziedzinach - tu aż nasze mózgi nie zdązyły dojrzeć, rozwinąć się, by nad nimi totalnie panować i tylko inżynieria społeczna trzyma to jako tako w rydzach, normy społeczne, kultury narodów... a to jak wiemy ulega zatarciu, dlatego idą ciężkie czasy dla muzyki, i ten marsz to proces, który trwa od lat 80.

muzykalny
Автор

Muzyka poukładana przez nas jako gatunek jest nowym tworem. Ale wydaje mi się że rytm który na nas oddziałuje jest z nami od samego początku tak samo jak różne dźwięku eku otaczające nas. Dzięki dźwiękowi i rytmowi potrafiliśmy rozpoznawać różne zagrożenia, więc myślę że dla tego muzyka na nas oddziałuje i z czasem odkryliśmy muzykę podzieliliśmy ją matematycznie a z czasem nauczyliśmy się ją wykorzystywać świadomi do stymulacji naszych zmysłów

bartas
Автор

Ja chodzę wszędzie w słuchawkach i czasem nawet nie wiem czy w sklepie w ogole jest jakaś muzyka. Mam swoją 😎

monikaiza
Автор

Teza, ze muzyka jest mloda powalila mnie. Jest starsza niz kolo, niz pismo a zasadniczo to walilismy w rozne przedmioty, zeby uzyskac z nich dzwieki, zanim uzywalismy slow zlozonych z wielu glosek.

quiteenigmamusic
Автор

13:41 Powiedzenie, że muzyka jest nowym wynalazkiem jest trochę odważne. W najstarszych grobach odnajdywano instrumenty muzyczne... Można też postawić tezę, że muzykę stworzyliśmy na podobieństwo natury... podpatrując rytm z własnych kroków, i bicia serca... melodię ze śpiewu ptaków i własnej mowy... Muzyka i mózg to temat rzeka.. Chcemy więcej p. Tomaszu!!! :)

Romson
Автор

Nienawidzę bożonarodzeniowych piosenek w sklepach w listopadzie.😢nie mam nic przeciwko po 1 grudnia ale wcześniej to ble

misslaura
Автор

Bardzo ciekawy temat, Panie Tomaszu, można by poszerzyć temat o muzykę jazzową, sprawdzić, czy efekt Mozarta ma dowody naukowe, brakowało badań naukowych, których jest mnóstwo. Przecież są dziedziny takie jak psychologia muzyki, socjologia muzyki, muzykoterapia. Temat warty uwagi

YTAntoniZ
Автор

Różna muzyka różnie wpływa. Tyle zrozumiałem

bartekkaczmarczyk
Автор

Zauważyłem zależność między muzyką main stream w kategorii rap/trap itp itd, z roku na roku zwiększa się tempo, bpm. Bardziej dynamiczna muzyka wpływa na konsumowanie większej ilości doświadczeń, dóbr materialnych, relacji społecznych itp. Słuchacze że tak powiem szybkiej muzyki stają się coraz bardziej impulsywni, a to przekłada się na wybory które pogrążają ich w pogłębianym konsumpcjonizmie, oraz treści jakie przekazują artyści także korelują z tym nurtem. Niezła przekminka 🦅

kentox
Автор

Masakryczne jest to, że ludzie nabierają się na wszystkie te tanie sztuczki. Mózg jako główny element balansowania ciałem - to takie ludzkie. Einstein - "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej."

marcina
Автор

Mam wrażenie że muzyka w każdym sklepie, bez wyjątku, stara się mnie wykurzyć. Szczególnie w sklepach odzieżowych. Dzięki Bogu za sklepy online !

piotrekw
Автор

13:52 Wydaje mi się, że muzyka powstała równocześnie z człowiekiem. W momencie kiedy nasze mózgi zaczęły myśleć abstrakcyjnie i zaczęliśmy się znacząco różnić od innych zwierząt. Wyobrażam sobie, że jakiś osobnik rytmicznie uderzał np. kamieniem w skałę. Inny słysząc to, poczuł jakąś emocję (np. bicie serca w czasie ucieczki przed drapieżnikiem) i zasłuchał się lub też zaczął wybijać ten rytm. To była już muzyka - dźwięk związany z emocją, wytwarzany sztucznie, nie przez naturę.

tomekm
Автор

W historii ewolucji człowieka muzyka tworzona przez człowieka istnieje rzeczywiście od niedawna ale od wieków otaczała nas dzięki śpiewowi ptaków, i innym odgłosom przyrody. Do tego mowa ludzka zwłaszcza w niektórych językach jest w pewien sposób melodyjna, więc nasze mózgi od tysięcy lat przystosowały się do słuchania i reagowania na różne melodyjne dźwięki.

margoo
Автор

Wejdźcie do leroy. Na przywitanie spokojna muzyka i domowy zapach z akcentem cynamonu. :)

ptnization
Автор

Muzyka, a może raczej wyczulenie mózgu na modulację dźwięku towarzyszy nam od najdawniejszych czasów, jeszcze zanim powstała mowa. Nasi przodkowie porozumiewali się podobnie do zwierząt, modulując głos, zmieniając jego natężenie, wysokość i długość – czyli w skrócie, tworząc rytm i melodię, podstawowe elementy muzyki. Nasze mózgi ewoluowały w taki sposób, że przywiązujemy największą wagę do tych zmian, często nawet na poziomie podświadomym. Z kolei to liryka, jaką jest mowa, jest stosunkowo nowym wynalazkiem, do którego wciąż się adaptujemy - pozbawioną rytmu i melodii kombinacją głosek i sylab, która potrzebuje znaczenia merytorycznego znanego przez dwie strony konwersacji aby miała sens :)
Dzięki za materiał, bardzo fajny mam nadzieję na więcej tematów z obszaru częstotliwości audio! :))

mihvumusic
Автор

Żadne nowiny p. Tomku. Kazdy z nas przeżył sytuację kiedy np w deszczowy ponury dzień słuchamy melancholijnej muzyki a w czasie pięknej pogody czegoś energetycznego. Oczywiście są wyjątki 😅 pozdr

sigmaman
Автор

Zawsze jak wchodze do sklepu to z zamiarem zeby szybko znalezc to co potrzebuje i jak najszybciej z niego wyjsc. Szcegolnie w zime gdy w galeraich jest taka temperatura, ze oszalec mozna w zimowych ubraniach. Nigdy nawet nie pomyslalem o jakies muzyce w tle, a co dopiero zebym dostosowywal zakupy do muzyki XD. Tyle :)

edekzkrainykredek