Czy szybka kolej KDP to koniec PKP?

preview_player
Показать описание
⬇ ⬇ ⬇ KLIKNIJ TUTAJ PO WIĘCEJ⬇ ⬇ ⬇

UDOSTĘPNIJ MATERIAŁ I OCEŃ

Obecne plany budowy szybkiej kolei mówią o 1800 km. Są to tzw. szprychy do CPK (centralny port komunikacyjny). Projekt to szybkie koleje, lotnisko, drogi (w tym obwodnica aglomeracji warszawskiej). Jednak jakie są plany budowy. Gdzie będzie modernizacja a gdzie nowe linie? Jaki jest harmonogram budowy i ile będzie całość kosztowała? Jakie pociągi? Kto będzie zarządzał? No i dlaczego jest ryzyko że PKP upadnie przez to?

Odcinek o obwodnicy Warszawy S50/A50/S10:

Odcinek o CPK:

Plan szybkiej kolei w Polsce:

Prowadzący: Michał Włodarczyk i Marcin Rychlak
====================================================
=====================================================
Fragmenty utworów oraz video należą do ich prawnych właścicieli i zostały wykorzystane wg prawa cytatu. (Art.29 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Może niech ktoś coś zrobi, żeby pociągi kolei regionalnych miały torowiska, na których będą mogły się rozpędzić do tych swoich legalnych 160 km/h. No... niech to będzie chociaż 140 km/h;) Ta "wolna" kolej też może (i powinna) być szybka! Skrócenie czasu dojazdu do pracy, szkoły lub na uczelnię w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów mieście, lub w ogóle umożliwienie takiego dojazdu w sensownym czasie, robi olbrzymią różnicę. Ludzie pewnie chętniej by się też wybierali na zakupy, wydarzenia sportowe, kulturalne, itp. I pewnie przy okazji byłoby mniej samochodów, które muszą przecież gdzieś parkować, a w godzinach szczytu dodatkowo zapychają drogi.

mishkamiki
Автор

Oprócz PESY jest jeszcze Polski Newag 😊

marcingnika
Автор

Wątpię, aby PKP miało upaść, bo te połączenia będą przez ową firmę prawdopodobnie realizowane.

fabianniewiarowski
Автор

W sprawie technologi starajmy się jak najmniej uzależniać od innych krajów. Postarajmy się, żeby ten pociąg powstał u nas. Niech zostanie powołana grupa, która zbada nasze możliwości, czy jesteśmy w stanie podołać, czy będzie to opłacalne. Nawet niech trwa to 4 lata. Więc jeszcze będzie czas na budowę i produkcję.

marcinpl
Автор

z Tymi Niemcami bym sie tak nie podniecał. ICE wprawdzie tam jezdżą do wielu miast, ale tych linii dużych dużych predkości (czyli na 300km/h) tak wiele nie jest, a jest to znacznie większy od Polski kraj, zarówno obszarowo jak i ludnościowo. Znacznie lepiej wypada Francja czy Hiszpania, ale to sa kraje o zupełnie innej strukturze ludności od wspomianych Niemiec. Co do serwisowania, to od jakiegoś czasu (chodziacby po doświadczeniach z ED74) jest trend kupowania taboru wraz z utrzymaniem, więc kwestia utrzymania w sprawności technicznej spada na producentów. Wspomniana Pesa Dart to projekt ambitny, szkoda że nikt nie chce w niego zainwestować, niekoniecznie w charakterze pociągu dużych prędkości, ale na przykład uniwersalnego składu elektrycznego czy hybrydowego na linię Warszawa-Gorzów/Kołobrzeg, dzielonego w Pile. Gotowe komponenty do wytwarzania energii elektrycznej są już produkowane na świecie, więc nie trzeba wymyślac koła na nowo, a zdobyte doświadczenia mogłoby zostać użyte do produkcji polskiego pociągu dużych prędkości.

tomekkruk
Автор

5:34 ale, że moje ukochane Trawniki? Oj panie, mamy nie daleko do siebie :D. O tej linii mówi się już odkąd pamiętam.

harfiq
Автор

dawajcie film o zbiornikach retencyjnych :D

powersroyale
Автор

Jest jeszcze NEWAG z Nowego Sącza w dodatku produkuje już skład, który potrafi jeździć z prędkością powyżej 200 km/h więc spokojnie :-)

dominikrychlicki
Автор

"W Polsce dopłaty sięgają 85%" [12:48] - uprzejmie proszę o doprecyzowanie i wskazanie źródła tej informacji. Dziękuję. :)

Liberalismuss
Автор

Nie tylko Pesa, ale też Newag, Cegielski... :)

maciejwojcik
Автор

Robisz bardzo dobrą robotę:) Oby tak dalej. Pozdrawiam

mopajtek
Автор

Winni leży bardziej po stronie polityków. W lata 90-tych po upadku PRL, i wkroczeniu w n-tą RP, podjęto decyzję o budowie autostrad i od tego momentu PKP zaczęło dołować. Co z tego skoro z budową autostrad bywało różnie. A sama PKP też miała sporo za uszami. Zmiana grafiku połączeń to był chyba najmniejszy problem, ale też i sam podział PKP na spółki, spółeczki. Nie rozumiałem tego pędu decydentów do motoryzowania społeczeństwa, tak jakby to miało przybliżyć polaków do cywilizowanych krajów. Gdyby podjęto decyzję o modernizacji trakcji kolejowej, taboru, kto wie, być może dzisiaj sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. No cóż jeżeli czyta się o kolei we Francji, "Japonii", w porównaniu z tym co u nas, to można się zdołować.

ribik
Автор

Więcej inwestycji w osobówki na małe dystanse.

Powiedzmy sobie szczerze - na daleki dystans mało się jeździ. Mało kto będzie codziennie jeździł z Katowic do Warszawy. Z drugiej strony bardzo duża ilość ludzi jeździ z Katowic do Krakowa codziennie - inwestycja w tą trasę się opłaci

Co więcej - potrzeba też większej ilości tras, które nie jeżdżą do stolicy. Dobrze skomunikowana "prowincja" to taka w której są dobre połączenia z okolicznymi prowincjami a nie okolicznymi dużymi miastami. Niech będzie trasa Gliwice-Tarnowskie Góry. Pół godziny do stacji gdzie będzie maks 2 i pół godziny do stolicy brzmi fajnie, ale znacznie praktyczniejsze jest "maks 2-3 przesiadki między dwoma dowolnymi miejscowościami". To jest ambicja i to przyniesie naprawdę ogromne korzyści gospodarcze.

michdem
Автор

Ratunkiem było by stworzenie kosztownych prostych nitek wschód - zachód i północ południe do przeniesienia towarowego transportu kołowego który głównie jest tranzytem i przynosi nam więcej strat jak zysków.

wojciechmakos
Автор

pociąg z łodzi do warszawy jeżdżący 300kmh i jestem zadowolony można tam pracować XD

Lateset
Автор

Zaprojektowanie nowego pociągu będzie tańsze 😂. Zaprojektowanie, wdrożenie do produkcji itd nowego pociągu na nowy system zasilania 25 albo 50kV będzie kosztowało co najmniej 500 ml pln. A w pierwszej iteracji nie uda się zrobić dobrego produktu.

PawelZielonka
Автор

Marzenia marzeniami, ale Pesa nigdy nie wyprodukowała czegoś co by działało bez zarzutu. Lepiej kupić pociąg zza granicy np. u Stadlera lub Bombardiera i cieszyć się, że działa bez awaryjnie, niż kupić wyroby Pesy i zastanawiać się, dlaczego połowa taboru stoi, a nie jeździ.

michazdechlikiewicz
Автор

Zanim obejrzę film spróbuję odpowiedzieć na pytanie. PKP z pewnością nie zbankrutuje, ponieważ po pierwsze koleje dużych prędkości nie będą nigdy jeździć pomiędzy Czachówkiem Południowym a Ząbkami, a po drugie KPD będą miały zaporowe ceny, czyli będą nimi jeździć wyłącznie biznesmeni.... A teraz słucham, co masz do powiedzenia.

george.brzeczyszczykiewicz
Автор

według mnie najważniejsze jest, aby połączyć miejscowości powiatowe połączyć z wojewódzkimi

ekekbek
Автор

Ja myślę że taka siatka wpłynęła by ogólnie na jakość przewozów kolejowych, gdyż odciążone były by linie o znaczeniu regionalnym, gdzie często i gęsto spóźnione pociągi dalekobieżne dezorganizują ruch.

eternalwanderer