11 znaków, że DEMENCJA jest blisko. Jak zapobiegać.

preview_player
Показать описание
--
---
---
---
↓ SPIS TREŚCI
---
0:00 Wstęp
1:27 Zaburzenia pamięci
2:53 Problemy słownictwa
4:24 Dezorientacja
5:27 Depresja
6:30 Nasilenie agresji
7:59 Lęk i niepokój
8:33 Gubienie przedmiotów
9:38 Niewłaściwa ocena sytuacji
10:11 Izolacja społeczna
11:05 Sen
12:15 Anozognozja
13:53 Przestrzeganie odpowiedniej diety
14:58 Aktywność fizyczna
15:24 Trening mentalny
15:53 Odstawienie używek
16:18 Zadbanie o układ sercowo-naczyniowy
16:38 Zakończenie
---
↓ PIŚMIENNICTWO
---
---
Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Czasem na demencję kogoś to inni mają wpływ większy niż sam chory.Tworzac komuś piekło na ziemi.Wtedy chory zaczyna się izolować i zamykać w sobie.

irenamickiewicz
Автор

Dziękuję za dzisiejszy wykład o demencji. Skończę w tym roku 84 lata. Myślę demencji obserwując niektóre osoby z mego otoczenia. Sporo z zaleceń Pana z celu zapobieżenia demencji już stosuję i mam nadzieję że uda mi się być do końca życia sprawną umysłowo. Przepraszam za ten przydługi wywód, ale obserwując Pana programy myślę o Panu jak o swym lekarzu pierwszego kontaktu. Dziękuję i życzę powodzenia w poczynaniach.

jadwigawronska
Автор

Moja babcia przez całe swoje życie wcinała ogromne ilości słodyczy, głównie czekoladę, chałwę. W ogóle jeśli chodzi o jedzenie, nie odmawiała sobie niczego. Poza nadwagą nie miała żadnych problemów. Żaden cholesterol, żadna demencja. Świetna kondycja umysłowa do końca życia. Babcia żyła 96 lat.

princessecharmante
Автор

Dobrze czuje się we własnym towarzystwie, nie lubię plotek i small toków. Wolę siedzieć z nosem w snartfonie, oglądać tv, czy coś czytać niż gadac z narzekającymi i obarczającymi mnie swoimi problemami ludźmi.

yvn
Автор

Ja wiele lat temu schowalam klucze do ... zamrazarki, ... ale bylo to zupelnie nieswiadomie, po prostu przyszlam z zakupami i wkladalam je do zamrazarki, a klucze wyslizgnely mi sie z reki 😂 Chcac ponownie wyjsc z mieszkania - nie moglam znalezc kluczy i przerazenie mnie ogarnelo, ze zgubilam, ale zaczelam sobie przypominac co sie wydarzylo po kolei i doszlam do wniosku, ze nie moglam zgubic skoro jestem w mieszkaniu. Od tamtego dnia zawsze zamykajac drzwi - odkladam klucze na swoje miejsce najpierw. Serdecznie pozdrawiam.

ewadawid
Автор

Panie Doktorze, bardzo proszę o wyjaśnienie różnicy między demencją a chorobą Alzheimera. Dziękuję za wszystkie filmy, ogromną wiedza. Pozdrawiam serdecznie

katarzynahejnicka-bystron
Автор

Ja zawsze modle sie zeby Pan Bog nie zabral rozumu na starosc!

annahubczak
Автор

Zawsze w dziesiątkę informacje od Pana Marka! A teraz pora na czarny humor: pyta lekarz swego pacjenta co wolałby pan mieć gdyby był możliwy taki wybór - Parkinsona? Czy Alzheimera?
Pacjent mu na to: no jasne, że Parkinsona! Co mi tam, jeśli nawet uronię z kieliszka tych parę kropli wina niż miałbym zapomnieć gdzie schowałem całą butelkę!🤣

saragrant
Автор

Witam, moja mama w wieku 70ciu lat zaczęła mieć objawy wskazujące na początki demencji. Całe życie żyła zdrowo, żadnych używek, sama sobie gotowała posiłki, żadnych gotowców, każdego dnia obowiązkowy spacer, w słońcu i deszczu. Miała genialną pamięć, w pracy była szybsza z odpowiedzią od komputera i odpowiedź była zawsze w 100tu procentach prawidłowa. Mama już nie żyje ale pod koniec życia nie poznawała mnie i swoich wnuków. Straszne. Teraz o moim kochanym bracie. Mój brat jak nasza Mama również żył zdrowo. Dzień zaczynał od ćwiczeń, dzień bez jazdy na rowerze i basenu czy jeziorze to dzień stracony. Kiedy był młodszy w czasie urlopu był ratownikiem nad morzem i na krytej pływalni. Jadł sporo ale wszystko spalał bo rowerzysta i pływak z niego pierwsza klasa. Jadał tylko w domu, żona jego dobrze gotowała, smacznie i beztłuszczowo. A jednak i jego dopadła demencja. Bratowa mówiła, że już od dość dawna zaczynał mieć pewne problemy, problemy opisane przez Pana Marka Skoczylasa. Teraz już nie wie kto ja jestem, nie poznaje swoich dzieci. Zaznaczam, że mój brat nigdy nie pił alkoholu i nie palił żadnego świństwa. Ma obecnie 74 lat. Ja mam 70 lat i strasznie boję się, że i mnie ta choroba dopasc może. Boję się tak bardzo, że aż boję się bać.

grazynamalcherek
Автор

Moja podopieczna ma 95 lat.Wie i zna daty urodzin dzieci, wnuków, prawnuków. czasami nie wie co jadło rano, Ale jest wspaniałą kobietą

mirosawazienkiewicz
Автор

Jest to straszna choroba. Opiekowalam się Mamą, która miała demencję, dlatego doskonale wiem, o czym Pan mówi. Bardzo się boję, że sama zachoruję. Wszystkiego dobrego życzę

annanowicka
Автор

Samotność ma ogromny wplyw na człowieka. Lęk, obawa, z tymi stanami latwiej radza sobie osoby zyjace w udanych relacjach. Mlodzi ludzie tez maja z tym problem, takze latwo o tym mowic i krytykowac kiedy ktos ma udana relację. Mezczyzni tez mają lęki.

ewakowalska
Автор

Mam bardzo dobrego znajomego i jestesmy kumplami od blisko 30-lat tak ze jestesmy na ty nagle zaczal mi mowic na pan i to nie byl jakis glupi zart.Zaczal sie tez dziwnie zachowywac, przygladac mi sie jakbysmy sie dopiero poznali. Nie ujawnil mi tego przedtem ale dowiedzialem sie ze jest on po drugiej dawce.

mackeyswenson
Автор

Dziękuję za opisanie początków demencji .Dopasowałam je do zachowania taty, tak ok z przed dziesięciu lat .Było jeszcze zbieractwo, alkohol i nazwę to odhamowanie, obnażanie się.To co Pan opowiedział, również wszystko istniało. Na dzień dzisiejszy tato nie wstaję z łóżka, potrzeby fizjologiczne nie są kontrolowane .Mowa stała się niezrozumiała nazwę ją stękającą. Badania wykazały zawansowany zanik korowo-podkorowy mózgu .Choroba okropna i trudna nie tylko dla pacjeta. Pozdrawiam Iwona

iwonakolodziej
Автор

Moja mama ma 82 lata i choruje już ciężko na demencje. Choroba rozwinęła się błyskawicznie w ciągu ostanich kilka lat. Prawie wszystko o czym pan mówił spełniło się. Nasze życie rodzinne zmienilo się w koszmar.

leszekstoncel
Автор

Dziękuję za ten wykład Panie Doktorze bo właśnie te objawy demencji zauważyłam u bliskiej osoby . Unika kontaktów z rodziną, I wszelkich kontaktów, pali i brak jakichkolwiek zainteresowań . To wygląda jak by zaszły zmiany w myśleniu . Bardzo pomocny wykład dla opiekunów 👌 dziękuję serdecznie 🤗💖🤗

celinagritzner
Автор

Znajoma starsza osoba 10 minut po jedzeniu mówiła, że ją rodzina głodzi i jeść nie daje...

melblue
Автор

Dziękuję za wspaniały wykład. Dzięki panu dowiedziałam się, że moja 90- letnia matka od lat ma pogłębiającą się demencję a nie lAlżhaimera ( chociaż już się zaczyna, bo przestaje poznawać bliskie osoby. To co ona wyprawia, to jest koszmar: bluźni, wyzywa, rzuca czym się da, 10 min temu jadła posiłek, po czym twierdz, że nic nie jadła i ją głodzą, nie chce pić wody, herbaty, ale piwa nie odmówi etc. Opieka nad nią to dla mnie kara i gehenna. Marzę o tym, żeby to się wreszcie skończyło. Nienawidzę mojej obecnej sytuacji. Nieważne, że to moja matka, ale KIEDY TO SIĘ WRESZCIE SKOŃCZY.

alicjapawowska
Автор

Zanim na problem nadejdzie pora
Warto posłuchać Pana Doktora
Zrób to, co możesz, sobie pomożesz
Chorych członków rodziny wspomożesz
Postaraj się wieść zdrowy tryb życia -
Tu wszystko jasne, nic do ukrycia...

annasuska
Автор

Dziekuje za wspaniały wykład, cenna wiedza .Czynnikiem wpływającym na dobra sprąwnosc umysłowa
jest właściwe krążenie mózgowe, o które można zadbać robiąc masaże limfatyczne szyji i głowy, gdyż okazuje
się ze tak jak dziurawe jelito może być mózg dziurawy jak ser szwajcarski i to nie zależnie od wieku, nawet w młodym wieku
mózg może byc dziurawy a w starszym nie.Niesymetryczne krążenie mózgowe jest przyczyna autyzmu, migreny itp
i to wszystko można wyrównać masażami limfatycznymi o których wspomiałam wyżej .Gra jest warta świeczki i
warto zadbać o właściwe krążenie mózgowe .Pozdrawiam Pana i oglądających

krystynasaapa