Pogátsa Zoltán: Ez nem jó kormányzás, ez rossz kormányzás | 24.hu

preview_player
Показать описание
Kína nyerte meg a 2023-as évet és Kína fogja megnyerni a 2024-es évet is - állítja évzáró beszélgetésünkben Pogátsa Zoltán közgazdász, a Soproni Egyetem docense. A Della vendége szerint a sikeres távol-keleti országok nagyrészt ugyanazt a modellt követik: ezek autoriter, állami-fejlesztő rezsimek, amelyek hatékonyságát Orbán Viktor is elirigyelte, adaptálni azonban nem tudta. Helyette a latin-amerikai országokra jellemző struktúra felé mozdult el a magyar kormányzás.

Pedig vannak más térségei is a világnak, ahonnan a good practise begyűjthető lenne: a hozzánk hasonlóan sokáig a közepesen fejlettek csapdájában vergődő államok, mint Írország vagy Izrael, a humán tőkébe - oktatásba, egészségügybe - fektetve tudtak egy polccal feljebb kerülni. Nálunk ez nem része az agendának, ami mögött a politikai tőkeszerzés és a vagyonfelhalmozás lehetőségének hiányán túl a társadalom nyomásgyakorlásának elégtelensége áll. Bár Pogátsa Zoltán szerint akár még politikai előnyt is hozhatna egy jól sikerült fordulat, de amíg ezt nem követeli ki a társadalom - vagyis nem válik döntő szemponttá a választások során a humán tőkébe fektetés - addig ezeken a területeken nem számíthatunk előre lépésre.

A közgazdász szerint annak ellenére tudott sikereket is felmutatni az Orbán-kormány az elmúlt 13 évben (például a foglalkoztatásban, bérpolitikában), hogy tulajdonképpen nem kormányoztak jól.

A felvételt december 18-án rögzítettük.

#24ponthu #della #podcast #pogátsazoltán #24hu
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Egyszer hallanám, hogy amikor felsorolja GDP arányosan milyen kevés pénz megy oktatásra, egészségügyre, közszolgáltatásokra, megemlítené azt, hova megy több! Hátha kiderülne mekkora összegek vesztik el közpénz jellegüket!

endreneroka
Автор

A Holdról is látszik, hogy itt óriási korrupció van, ne általánositsunk, életemben nem volt ilyen mértékű, /80 éves vagyok/ ilyen pocsék egészségügy sem, a Rákosi korban volt ilyen szemét életérzés.
.

annavas
Автор

Azért kormányzásnak nevezni azt ami van eléggé ... bűzlik.

VladiFx
Автор

Bírom ezt a srácot. Nem azért, mert a fő dolgoban egyetértek vele, hanem mert élmény hallgatni hogy menyire tájékozott a szakterületén aktuális témákban is.
És tud beszélni: mondatokat, gondolatokat idegesítő ő-zés és feszengés nélkül egymásba ölteni.

theremay
Автор

De arról miért nem esett szó, hogy Orbán kormány óta ~50%al romlott a forint. Minden évben nőtt a reálbér, de az .€-hoz képest is?

gresident
Автор

*Ha Pogátsa úr megint Japánban jár, ajánlom figyelmesen megnézni a durván kilengő korfát és az elveszett generációt!*

g_z_kk__
Автор

A magyar lakossag 25%-a funkcionalis analfabeta a felmeresek szerint. Sok sikert barmilyen jellegu felzarkozashoz!

peterperenyi
Автор

Hallgattam egy beszélgetést PZ-vel a múltkor. Abban kifejtette, hogy az államnak pénzt kell nyomtatni, hogy a zöld céljait elérje. Amikor megkérdezték tőle, hogy az infláció nem probléma-e, azt mondta:az infláció csak akkor veszélyes, ha az állam felelőtlenül költi el a nyomtatott pénzt. Ja, akkor minden rendben, gondoltam magamban. Pl kormányunk is erről a felelősségről híres. Pl 23-ben 6%-os hiánnyal működik államunk, de azért reptérre van pénz. Nyomtatni kell arra is zsozsót, oszt jónapot.

ww
Автор

Jó lesz itt minden. Majd kína innen fogja
az oroszokhoz exportálni az autós termékeket.
Nekünk meg maradnak a környezeti károk meg
az áramszünetek vízhiány stb, stb.

ferencgaspar
Автор

Az oktatás, egészségügy soha nem volt ilyen rossz állpotban az elmúlt 30 évben. Csak ha a 90-es évek általános/középiskolai képzését nézzük, ég és föld a mostanihoz képest. Annak idején pl. városias környezetben lehetett szülni is, hosszas utazás nélkül, stb. Szerintem összehasonlíthatatlan mértékű a színvonal romlás.

jutubariel
Автор

Nem unják még a szakértők azt, hogy "Nincs munkanélküliség!" DE! Van! Csak most közmunkásnak, közfoglalkoztatottnak, takarítónőnek nevezzük, akik a gazdagok hatalmas villáit takarítják. Akiknek meg elegük lett, kimentek külföldre! Nagyon nagy munkanélküliség van, csak fenntről nem látszik!

csillaszabo
Автор

28:20 Ez 2017-ig igaz volt, azóta viszont a reálkeresetek folyamatosan csökkennek. Pontosítok: a növekedése csökken azóta, előtte 2012-ben viszont abszolút mértékben is csökkent.

vacziimre
Автор

Érdemes lett volna Pogátsa úrnak beszélgetnie japán kollégáival a japán mindennapokról, ha már egyszer ott járt, akkor talán összetettebb képet tudna alkotni az országról, mint most, amikor úgy látszik, a csupán álmaiban létező japán modellt isteníti. Fogalmam sincs Japánban mi emlékezteti Skandináviára. Csak hogy néhány dolgot említsek: a felsőoktatás fizetős Japánban, így az egyetemet végzettek diákhitellel a nyakukban kezdik a felnőtt életüket; az egészségbiztosítás fizetése kötelező mindenkinek, még az egyetemi hallgatóknak is, ami az ellátás árának a 70 százalékát fedezi, a többit az orvosnál kell kifizetni; sokan élnek olyan lakásokban, ahol nincs fürdőszoba; hajléktalanság valóban nincs, lehet köze van hozzá annak, hogy illegális a koldulás, így kénytelenek elmenni a dolgozni, aztán az éjszakát internetkávézóban vagy munkásszállón tölteni; az infrastruktúra valóban kiváló, de a Shinkanzen piszok drága, sokan nem engedhetik meg maguknak (nyáron az egyhetes JR bérlet, ami csak turistáknak jár, 85 ezer forint volt, de azóta úgy tudom, hogy emeltek az árán 69%-ot); köztéri szemetes nagyon kevés van, azért van kevés szemét, mert hazaviszik a szemetüket az emberek (amiből sok van, mert rengeteg csomagolóanyagot, illetve egyszerhasználatos műanyagot használnak), így az önkormányzatoknak nem nagyon kell szemétszállításra költeni; a munkavállalóknak 8 óra leteltével nem illik hazamenni a munkahelyről; a nők gyermekvállalás utáni munkaerőpiaci lehetőségei siralmasak; az éves szabadság 10 nap. Egy olyan baloldali embernek, mint Pogátsa úr, a felsoroltak közül melyik pont szimpatikus?
(megjegyzem utazási célpontnak valóban kiváló helyszín, a közbiztonság kiváló, az éttermek olcsók, az ÁFA 8-10 százalék között van, olcsó a benzin, a vonatok pontosak, az emberek kedvesek, minden sarkon van egy ingyenesen használható WC, rengeteg olcsó üdítő automata van )

andrastoth
Автор

Sajnos én látom hogy hogy maradunk le mindenről de a legnagyobb baj az hogy a képzettek kivonulnak a tanításbol/bár tanítanak tovább pl: fenntartható vissza fejlődés csoport nem szeretném bántani őket gyűjtik a tudást és ennek a tudásnak van befogadó népessége nálunk 😮

jozsefujvari
Автор

Pogátsa Zoltán igyekszik minél tömörebben megfogalmazni a lényeget, de a szövegértéssel hadilábon állók nem értik meg sehogysem.

laszlofarkas
Автор

Japánban azért van annyi sárga rendszámos "kis autó" - kei car, mert sokkal kevesebb rajta a súlyadó, útadó, biztosítás, stb., meg sok helyen mentesülnek a parkolóhely birtoklási kötelezettség alól. Köze nincs ennek a "szerénységhez".

mgabor
Автор

Tehát mágnesvatutat kellene építeni magyarországra.. zseniális. Szerencse hogy ez is csak dumálni fog élete végéig..

FaragoSanyi
Автор

A magyar egészségügy, az oktatás, a közlekedés, és szinte minden már is direkt azért van olyan szinten, amilyenen van. Ugyanis! Mit féltenek az emberek a legjobban? Igen, az egészségüket. Ha alacsonyan tartjuk, vagy éppen egyre alasonyabb színvonalra "kényszerítjük" (alacsony fizetések, túlterheltség, romos kórházak, stb....), akkor fogyni fog az ottani dolgozók száma, és nem is lesz utánpótlás. Tehát egyenes utat nyit a magánkórházaknak. Mindezt annak ellenére, hogy a Fidesz - a közleményeiben - mindig ellenezte, még a Gyurcsány időszakban is, az egészségügy privatizációját.
Ennek ellenére Ők nem hivatalosan, hanem suttyomban, haver jópajtás alapon csinálják a privatizációt! Mint ahogy most nemrégiben - 2023 végefelé - nyitott 287 milliós állami segítséggel a volt SZDSZ-es Kóka János érdekeltségébe tartozó Doktor24 Medicina Zrt. is egy magánkórházat.
Most hogy az autópályakoncesszió a Mészáros Lőrinchez került, most már lehet majd 3x-os áron autópályát építeni, mint ahogy a jelenlegi autópályadíjak is magasabbak, mint Németországban, Ausztriában, és Svájcban. Ennek ellenére hol van a színvonala!?!
Továbbá, hogy a Tiborcz István megvette a Waberer's többségi tulajdonát, így most "majd lesz ok", hogy esetleg fejlesszenek, de ennek az árát természetesen a kisemberek fogják majd kifizetni.
Hasznot természetesen majd csak a Tiborcz-nak, és a Holdudvarukhoz tartozóknak fog jelenteni, mert ugye a MOL is bevásárolta magát a Waberer's-be 15%-al, így már biztosra vehetjük, hogy a Waberer's olyan áron fogja kapni a fuvarozás egyik legnagyobb költségét jelentő üzemanyagot, amilyenen a többi vállalkozónak esélye sem lesz hozzájutni, tehát a piaci monopólia garantált!
Mivel sokkal könnyebben fognak alacsony fuvardíjakkal elvállni egy-egy fuvart, és mégis magasabb fizetést adni a dolgozóknak, mint a versenytársak, akiknek a valós, magasabb piaci üzemanyagárakkal kell dolgozniuk, mégis magas fizetést kell adniuk a dolgozóknak. Ez csak úgy lehetséges, ha minimalizálják a fuvarokon megvalósuló profitot.

attilakocsis
Автор

Azért az oktatás bezuhanása elég jól mérhető, kedves Zoltán. elég csak a PISA eredményekre vagy az elnyerhető ERC Grant-kre gondolni. Vagy a meredeken zuhanó nyelvvizsgák számára... Az éves reálbér-emelkedésről szóló elméletét pedig lehetőleg adja elő tanárok, ápolók, kulturális dolgozók és kiskereskedelmi alkalmazottak előtt...

jozsefdeneskovacs
Автор

A Mekk Elek kormánynál már a feltételezés is sértő - kormányzás nem az ő asztaluk, de improvizálni tökéletesen tudnak a baj, hogy egy kérdésben sem rögtön ! Tíz nekifutás minimum !

westunion