TRENING AUTOGENNY SCHULTZA - Odczuwanie ciężaru ciała - WERSJA DLA NIEGO

preview_player
Показать описание
Muzyka Rafał Seremet

Trening autogenny Schultza jest to znany na całym świecie jako technika relaksacyjna, opierająca się na autosugestii. Powoduje znaczne odprężenie organizmu, co z kolei wpływa na jego funkcjonowanie. Twórcą był Johannes Schultz, a sam trening autogenny znalazł zastosowanie przy leczeniu zaburzeń nerwicowych, dolegliwości hormonalnych, w położnictwie czy neurologii oraz przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Ćwiczenia powinno wykonywać się 1-2 razy dziennie przez 12 tygodni, najlepiej o tej samej porze dnia (wskazane: godzina przed snem). Po upływie tego czasu ćwicząca osoba ma opanowane podstawy 6-etapowego treningu. Początkowo czas trwania relaksacji powinien trwać 15-20 minut. Po kilku sesjach można przedłużyć go do 15-30 minut. Nie należy ćwiczyć bezpośrednio po posiłku.

W pierwszej kolejności należy zapewnić ćwiczącej osobie ciche, odizolowane od hałasu miejsce. Musi być przewietrzone, a temperatura dostosowana do pasywnej aktywności fizycznej, tzn. około 20 stopni Celsjusza. Zalecane jest przyciemnione oświetlenie.

Kolejną ważną rzeczą jest obecność w pomieszczeniu odtwarzacza. Odgłosy przyrody, muzyka klasyczna lub medytacyjna znacznie zwiększają rozluźnienie organizmu.

Przyswojenie ćwiczeń jednego etapu trwa około 2 tygodni. W tym czasie ćwicząca osoba uczy się panować nad własnym ciałem i jego elementami. Poniżej przedstawiono cele końcowe poszczególnych etapów.

I etap (1-2 tydzień) – odczuwanie ciężaru ciała, stopniowy bezwład oraz zwiotczenie mięśni szkieletowych.
II etap (3-4 tydzień) – odczuwanie ciepła w całym ciele, zwiotczenie mięśni gładkich, rozszerzenie naczyń krwionośnych. Etap pomija się u osób z chorobami wrzodowymi.
III etap (5-6 tydzień) – opanowanie czynności serca, regulacja jego pracy.
IV etap (7-8 tydzień) – opanowanie czynności płuc, regulacja swobodnego oddychania. Etap bardzo przydatny przy kłopotach z oddychaniem.
V etap (9-10 tydzień) – zniesienie napięcia narządów jamy brzusznej, uczucie ciepła w okolicy splotu słonecznego, regulacja czynności narządów wewnętrznych, poprawa trawienia, rozszerzenie naczyń krwionośnych.
VI etap (11-12 tydzień) – opanowanie regulacji naczynioruchowej w obrębie głowy, uczucie zimna w okolicy czoła.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Sporo się mówi obecnie o treningu oraz ćwiczeniach, aczkolwiek według mnie jeśli ktoś marzy o tym, żeby jedynie schudnąć (a nie wyrobić super mięśnie) tak jak sama chciałam to w zasadzie wystarczy w szczególności zdrowo jeść, czyli nie spożywać wiele przetworzonych produktów przez które głównie tyjemy. Na dodatek oczyścić organizm i pić sporo czystej wody. Osobiście zawsze mówię, że 80 procent to odżywianie, a 20 procent to ruch. Najlepiej polecam sobie poczytać info odnośnie diety Anusi, tam dziewczyna mówi jak zrzuciła ponad 10 kg w taki właśnie sposób, spożywając w głównej mierze naturalne produkty spożywcze, bez robienia jakiegoś większego treningu :)

martakoodziejczak