How To Price Your Snacks When Selling At School (2024 Updated Guide)

preview_player
Показать описание
How to price your snacks when selling snacks at school. How to increase prices when in the money printers have gone BRRR and inflation has hit.

Bringing up the price of everything including food. Now that food and snacks are more expensive, that also means your inventory costs have increased. You need to follow this guide to survive this massive inflation or your business will burn because you will run out of cash.

In this video, I will show you how to properly price your snacks in 2023 when selling candy at school to maximize sales and make the most profit without your classmates ever complaining about your prices.

If you are still selling snacks at the old prices, I will show you how to increase your prices to make more profit when selling candy at school.

🔔Subscribe for more EPIC Candy Selling Content (FREE Candy If You Do) 🔔

I post epic candy selling videos several times a week, so make sure you subscribe so you do not miss out on getting rich selling candy at school!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Top Selling Candy At School Videos You Need To See:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
How to sell candy at school? Best way to sell candy at school? how to not get caught selling candy at school? I got what you need. Answers. Professional candy seller. Entrepreneur. I push myself out of my comfort zone to inspire you to do the same. Never forget, I got what you need. #CandyCartel
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Are your Snack Sales after increasing prices going ?💸🤔💸🤔

PapiChuloTV
Автор

This man is the literal legend at selling snacks at school.

pjdoesstuff
Автор

I usually had a few packs of skittles at home and once brought one to school and my friend asked hey can i get those i will give you 3$ and i was like bet and then i started watching your videos on this and i started buying snacks been doing it for 2 months now and im up 1700$ thanks so much man you made me be able to learn how to make a business ❤

phantomboy
Автор

it cracks me up how serious this dude takes selling candy lol.

In all seriousness though, these are really thought out and well-informed videos, keep up the good work! :)

wandereringshadow
Автор

I just started selling snacks at school and am doing very good because of your guides THANK

nyksnln
Автор

We need you back😭. You were my online mentor

OhScat
Автор

Here’s a little idea you should try making like a “meal” set where it has a drink, beef jerky, and some chips. If you want maybe like a dessert item there too, with candies or other things. And depending on what you’re selling in this meal set, the price could be 7$-10$

Dingus.
Автор

Your the reason i started selling snacks in 2021 im glad to see you back posting

PabloEscobars_son
Автор

Can you please create a tutorial on how to initially drive attention to your snack shop because I think one of the hardest parts is getting big at first

NonameNoname-euxr
Автор

Yo, i'm selling in middle school and you gave me the best tips bro, Thanks!

TheReal.Banapple
Автор

You inspired me to sell snacks, probsbly made around 600 bucks so far not counting the cost to buy. My prices are, 2$ for a 2 ounce hot cheetos, 1$ for a small gatorade, candy bars 1.50 $ (that went up in price like crazy) airheads- 2 for 1$, Powerades - 2$ prime 3-4$.

IllogicalThinker
Автор

Just starting middle school this coming year. Gonna try this to try getting as much money as possible before getting a job. Thanks for your easy to understand tutorials!

dutch
Автор

Idk about selling prime at $10 a bottle, many people in my school know that prime is only around 2 or 3 dollars, so I price my bottles around 5 or 6 dollars. But here’s a tip, don’t say your prices. People will automatically tell a price and you can say higher or just right. NEVER GO LOWER. Ask what they are willing to pay for the goods, and then you say your opinion.

amogusus
Автор

Hi Papichulo, I recently started to sell snacks at school but so many people decine my offers and try to steel from me (including my classmates). You on the other hand make It look so Easy, you Just stand there and everyone comes to you while in my case I Need to go to other people... Got any advice?

stefaniamunteanu
Автор

appreciate this video so much. i'm probably gonna start selling snacks soon and was wondering what the best time of day would be the best to sell them? thanks in advance!

PiercelsCute
Автор

This is awesome. Started selling yesterday, and I’m already doing great! Your tips help, you earned a sub

luffylemon
Автор

I remember selling candy in 2015 😂 it was different back then.

jeffbill
Автор

Make a video dedicated on how how you carry product while avoiding getting caught🙏

greninja
Автор

What timing to be on my mind I literally saw the 3 vids from years ago to the fresh release💯

jeygams
Автор

How should I go about buying snacks, without my parents asking what the heck I'm doing with all of it?

theblueytimes