Kto psuje popkulturę?

preview_player
Показать описание
👉 Można też wesprzeć powstawanie kolejnych filmów dowolnym przelewem o tytule "darowizna" na konto: 59 1140 2004 0000 3402 7617 3625

Toksyczne wzorce pojawiające się w popkulturze są odbiciem zmian społecznych, czy może chłodną realizacją punktów biznesowych? Czy i gdzie obecnie znajduje się granica między kulturą a marketingiem?

ŹRÓDŁA:
„Let it go” w oryginale:
Kids' TV teaching children wrong lessons about pain:

Autorem logo i motywu graficznego kanału jest Damian Drozdek, którego prace można znaleźć na jego stronie:

Muzyka z intro autorstwa CadereSounds użyta na prawach Attribution License:

-----------------------------------------------------------------------------------
Wojna idei to kanał zajmujący się rozpowszechnianiem wiedzy i ciekawostek z dziedzin takich jak filozofia, socjologia, psychologia i innych tematów społecznych.
-----------------------------------------------------------------------------------
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jak nie pisać historii:
Punkt pierwszy: nie posiadać toksycznej, "silnej i niezależniej" kobiety, która nie ważne co robi, i tak jest doskonała.

jjanzair
Автор

11:40 fenomen tej misji w grze call of duty jest taki że nie musisz oddać ani jednego strzału do cywili

jakuburbanski
Автор

*rey palpatine najgorsza postać star wars*

cabri
Автор

Seria GTA ze względu na swoją tematykę i dużą ilość przemocy od dekad jest przedstawiana jako wzór gry zagrażającej dzieciom. Sam grałem w nią z kolegami w wieku tak około 6 lat i śmieszkowaliśmy z wystrzeliwania się samochodem na rampie albo jeżdżenia czołgiem po ulicach i waleniu z głównego działa do przechodniów. Dzieciaki raczej traktują tego typu rzeczy jako żarty. Prawdziwego zagrożenia doszukiwałbym się właśnie w tworzeniu postaci prezentujących niewłaściwe wzorce charakteru z jednoczesnym przedstawianiem ich w pozytywnym świetle albo jako w jakiś sposób korzystne.

majster
Автор

Trevor zachowuje się w taki sposób, ponieważ symbolizuje zachowania gracza GTA. Masowe strzelaniny, strzelanie do policji z czołgu czy bawienie się ragdollem poprzez przejeżdżanie i wysadzanie przypadkowych osób zdecydowanie bardziej pasują do Trevora niż do Michaela i Franklina.

hubertdec
Автор

Odnośnie GTA:
Warto zwrócić uwagę, że często postacie kładą nacisk na negatywne aspekty bycia przestępcą, na brak spokojnego życia, wieczny stres, problemy rodzinne itd. Taki Michael De Santa czy Nico Bellic to najlepsze przykłady osób które mimo wielkich zysków z przestępstw żałują, że wybrali taką drogę, że nie mogą przestać, że chcieliby być kimś innym, żyć normalnie. Ponadto ich czyny nie są gloryfikowane, a patrzymy na nie pozytywnie tylko dlatego że ich przeciwnikami są osoby o jeszcze gorszej moralności

GetoSama
Автор

Jakiś czas temu odbyłam rozmowę z kolegą na temat postaci Teela poniekąd znanej z serii He-Man. Wyraziłam opinię iż jej najnowsza wersja jest nie dość że jest wizualnie brzydka to jeszcze jest okropnym wzorcem do naśladowania z racji na swoją samolubność, brak wyczucia i egocentryzm. Do tego jest oczywiście przedstawiana jako doskonale dzisiaj znany wzór silnej kobiety czyli wygląda jak facet i jest twardzielką. Kolega którego mózg jest niestety wyprany przez współczesne media natychmiast mi powiedział, że się mylę i że ta postać jest świetna i że postawiłby ją za wzór dla swojej pięcioletniej córeczki, bo ta stara Teela to tylko przeseksualizowana laleczka mająca sprzedać zabawki. A ja o ile pamiętam starą wersje pomimo noszenia obcisłego body, była po pierwsze miła, uczynna, bardzo kobieca i do tego sztuka władania bronią nie była jej obca bez zgrywania się na twardzielkę.
Mnie to smuci, że gloryfikuje się obrzydliwe zachowania bo popełniają je ci "dobrzy" . Aha to jest pozytywny bohater to wszystko jest w porządku.

Herisheft
Автор

Ogólnie się zgadzam ale będę bronił call of duty i misji nic po rosyjsku bo w tym materiale została potraktowana bardzo powierzchownie. Podejście "Yeee tfuu COD zły bo jest misja co się strzela do cywilów na lotnisku" nie uwzględnia jakiegokolwiek kontekstu. Pomijając argumentację producenta o tym że gra jest 18+, a przed samą misją wyświetla się ostrzeżenie które pozwala ją pominąć to należy wyraźnie podkreślić że misję te można przejść strzelając tylko do uzbrojonych przeciwników będąc tylko świadkiem rzezi cywilów. Ten wybór należy do gracza. Dodatkowo postać którą graliśmy dopadają konsekwencję i ginie z ręki wspominanego terroryst jeszcze w tej samej misji. Co najważniejsze późniejsze etapy gry nie przedstawiają tego aktu jako konieczne zło lub przemoc która ma podkreślić charakter protagonisty (jak np. w przypadku Trevora z GTA V) tylko jasno stygmatyzują to wydarzenie jako zbrodnie i co więcej przedstawiają szersze konsekwencje tego czynu. Powstanie będące głównymi bohaterami serii jasno stawiane są po przeciwnej stronie względem terrorysty odpowiedzialnego za zbrodnie. Te postacie które mogą w trakcie gry zostać uznane za autorytet nawet przez młodszego grasza jasno określają się jako osobniki walczące ze sprawcą zbrodni oraz starające się ograniczyć negatywne skutki i wyegzekwować trudną do zdefiniowania sprawiedliwość. Koniec końców zbrodnia w której niejako uczestniczymy ma wywołaś szok i określić skalę zła z jakim będziemy walczyć w dalszych etapach, a nie jak kolwiel normalizować tą sytuację i tworzyć w jej oparciu jakiś autorytet.

pawezebik
Автор

Trafne oceny obecnego stanu popkultury. Negatywne wzorce przedstawiane w bardzo pozytywnym świetle. Zmiany kulturowe owszem zachodzą. Te nowe twory za tym podążają, ale doprowadza to do ekstremum, żeby łatwiej to sprzedać. Chodzi o łatwiejszy i prostszy marketing. Nikt nie patrzy na konsekwencje, nie widzi szerszego kontekstu. Jak zawsze chodzi o pieniądze i maksymalizację zysku. Obawiam się jednak, że odwrócenie trendu pokazywania przez medialne mogule dobrych wzorcow będzie trudne do odwrócenia, gdyż zmiany w umysłach, ich degeneracja, mogła pójść za daleko

wbfwbl
Автор

Wanda Vision oglądało się przyjemnie pomimo dziwnej historii, She-hulk to dopiero jest parodia

promlghardcorevolt
Автор

1. Netflix
2. Disney
Albo na odwrót, sam już nie wiem.

masteryoghurt
Автор

Najlepsze co zrobiła trylogia Disney'a to to, że ludzie przestali pluć na trylogie 1-3 bo głupie Jar Jar i piasek w stopach, a zaczęli przyglądać się genialnemu dojściu do władzy Palpatina.

Zardzewialy
Автор

Co do GTA, grałam w nie jako dziecko i jako dziecko grając w GTA SA z łatwością dostrzegłem problemy pokazane w jej produkcji, jak społeczność pokazana w grze jest niszczona przez ganki, używki i skorumpowaną policję.

jakuburbanski
Автор

Niestety od pewnego czasu najgłośniejsze produkty popkultury skupiają się coraz bardziej na indoktrynacji obyczajowej, co robi się już męczące.

adamszymanski
Автор

Czyli w sumie odpowiadając na tytułowe pytanie to, jakby powiedział to joker "to wszystko wina zepsutego społeczeństwa"

karolbienioszek
Автор

To jest bardzo bardzo potrzebny odcinek.
Teraz prościej mi będzie przekonać innych że coś jest z niektórymi filmami nie tak.
Gratulację dla całej ekipy.

polemizator
Автор

Czyli jak zwykle: gdzie jest granica między odpowiedzialnością firm produkujących, a odpowiedzialnością konsumentów?

tomasrolter
Автор

Misje z torturowaniem człowieka w GTA V robiłem pierwszy raz w wieku 15 lat. Był to dka mnie przykry obowiązek aby przejść grę dalek i nie lubię tej misji. Na pocieszenie przynajmniej ofiara ostatecznie przeżywa.

Filip_Slazak
Автор

ja czułam wewnętrzny sprzeciw, kiedy Anna okazywała poświęcenie i starała się nawiązać dobre relacje z siostrą, i została pokazana jako podrzędna rola, jakaś służka względem księżniczki w ładnej sukience. Anna miała znacznie więcej charakteru i było mi szkoda, że górę wzięła bardziej wyniosła postać. Dla mnie ta bajka była odzwierciedleniem sytuacji w życiu, kiedy pracowici, cisi, ustępliwi ludzie są pomijani podczas gdy nagrody przypadają tym co umieją jedynie błysnąć w towarzystwie

agamemnon
Автор

Dziękuję Panie Szymonie oraz zespołowi 😊

mariuszes