10 godzin na prostowniku | Yuasa 65Ah | Mazda | Nierówna gęstość | Co robić?

preview_player
Показать описание

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Po kolei. 1. Poziom elektrolitu w aku uzupełniamy wtedy, gdy jest go za mało, lub gdy poziom w poszczególnych celach nie jest równy. Uzupełniamy zawsze tylko wodą destylowaną (demineralizowaną) tak, by było go równo w każdej celi i do poziomu max lub ciut poniżej. Zawsze, ale to zawsze wody dolewamy przed ładowaniem! Po ładowaniu, nawet jeśli trochę ubyło, nie dolewamy.
2. Ten "brudny" kolor elektrolitu jest dlatego, że Kolega Autor filmu zamieszał tym aku, co spowodowało podniesienie pyłu z dna. To normalne, każdy aku nie nowiutki, z jakimś przebiegiem, wstrząśnięty, taki będzie miał elektrolit. Porada: nie wstrząsać, ew. leciutko. Mieszanie elektrolitu następuje podczas ładowania, rozładowania i wstrząsów w czasie jazdy. Leżący na dnie pył niczemu nie szkodzi, a elektrolit jest czysty. Jak ten aku postoi, elektrolit się oczyści przez opad pyłu na dno. Ergo: aku jest sprawny.
3. Diagnostyka, teoria. Różnica w gęstości pomiędzy celą najlepszą a najgorszą, wynosząca do 0, 03 g/cm3 oznacza, że aku jest sprawny, różnica powyżej tej wartości, że już niekoniecznie jest sprawny, że już coś może mu dolegać. Tu różnica między 1, 25 a 1, 28 jest 0, 03, aku jest OK. Czy zostawić go tak? NIE! Szkoda. Można wyrównać gęstość, czyli przywrócić mu dobry stan techniczny każdej celi, czyli usunąć istniejące eksploatacyjne zasiarczenie i znacznie przedłużyć mu żywotność, podnieść pojemność i sprawność. Z reguły łatwo udaje się tę gęstość wyrównać, a nawet jeśli nie, to zmniejszyć różnicę czyli prawie wyrównać. Aby ten aku usprawnić, należy tak działać, aby gęstość wyrównać, albo co najmniej tak podziałać, aby gęstość w najgorszej celi była co najmniej 1, 27, ale postarać się o 1, 28. Gęstość w dobrych celach może dojść nawet do 1, 32 bo to prawidłowa gęstość w pełni naładowanego aku. Prawidłowa gęstość to 1, 28 minus 0, 01 i plus 0, 04 czyli od 1, 27 do 1, 32.
4. Aby wyrównać gęstość w celach wystarczy sprzęt który Kolega ma, odrobina cierpliwości, czas około 4 do 7, góra 10 dni i aku jest usprawniony. Jeśli ktoś jest zainteresowany jak to zrobić, to opiszę prostą metodę która uratowała już niejedno aku, nawet z różnicą do 0, 05 g/cm3.

adamnowak
Автор

Brązowy elektrolit świadczy o opadzie mas czynnych. Takim intensywnym ładowaniem tylko skrócisz żywotność tego aku.

maciejstankiewicz
Автор

Jedynym sposobem na wyrównanie gęstości w takim akumulatorze bez pogorszenia jego i tak kiepskiego stanu jest długotrwałe utrzymywanie go pod ładowarką w trybie podtrzymania (13, 2-13, 6V). Potrzeba na to około 14 dni, ale nie musi być ciągłe, więc jeżeli używasz normalnie auta, to po skończonej jeździe każdego dnia, podłączasz ładowarkę do akumulatora w aucie (bez odpinania klem) i ustawiasz jakiś podstawowy tryb i tak do rana za każdym razem. Po doładowaniu na przykład do 14.4 V, ładowarka przejdzie w tryb podtrzymania i będzie dawać jeszcze jakiś znikomy prąd (często impulsowy), który zrobi robotę, tylko trzeba czasu. Oczywiście oprócz ładowarki MW-6SC6B...

kwiatek
Автор

Nie ma potrzeby rozładowywać, jak gęstość się utrzymuje przy 1.26 -1.27g, a w skrajnych 1, 24g to jeździć i raz na miesiąc podłączyć ładowarkę na 2-3godziny, po 5-6latach i tak Aku. do wymiany.

andrzejwardzinski
Автор

Ładuj go 0.5A ale bardzo długo. Przy takim kolorze elektrolitu wycofuje swoją radę.

zbyszekbenek
Автор

Brudny elektrolit to już raczej po potokach.
Ja w Skodzie Rapid 5letnia Varta 59Ah ma gęstość 1.15 ale czysty elektrolit i będę go męczyć jak będę miał czas. Póki co kupiłem taniego 4maxa efb i zobaczymy ile pożyje.

patrix
Автор

POdobnie miałem także z Yuasą w CRV-ce środkowe super skrajne gorzej. Już pisałem jak ratowałem ten aku ale kolor elektrolitu już taki sam brunatny więc już moje eksperymenty zakończyłem. Gęstość w skrajnych na poziomie 1, 25-1, 26 i teraz tylko go doładowuję w trybie AGM. Póki działa to już tylko trzeba o niego dbać aby nie przedobrzyć z ładowaniem wysokimi napięciami. Trudno, taki jego urok i póki działa to działa. Swoje katorgi przeżył i czas dać miu spokojnie pracować.

irekszepietowski
Автор

pomiar gęstości, napięcia spoczynkowego pry takim kolorze elektrolitu nic nie da, podjedz do sklepu co by ci opornicą sprawdził czy napięcie nie będzie i spadało zacznij się rozglądać za nowym akumulatorem

grzegorzg
Автор

Już kiedyś o tym pisałem potwierdzam, te akumulatory są specyficzne. Dwa razy się pokusiłem o ładowanie napięciem powyżej 16V i żałuje, za każdym razem stan akumulatora był coraz gorszy w pomiarach- odczuwalne też przy odpalaniu auta. Najlepiej znosi ładowanie tak lekko powyżej 15V max. Noco w trybie cold pod koniec procesu ładowania daje pulsacyjnie około 15, 4V I ja tak ładuje. Jak zrobisz taki eksperyment jak z Vartą, to uważam że aku będzie na śmietnik. Co ciekawe serwis manual każe ładować te Yuasy w trybie stałego napięcia 17V i prądem 12A - czas ładowania zależny od gęstości wyjściowej elektrolitu. Jest na pewnym forum wątek dotyczący Mazdy i akumulatora w tejże i ma on coś koło 150 stron - o czymś to świadczy, oczywiście nie najlepiej. Są osoby co wymieniają Yuase po 2 latach. Zostaw ten akumulator w spokoju bo zamiennik praktycznie jest jeden z dostępem do elektrolitu, EXIDE EL604 o ile dobrze pamiętam model -, zresztą też pakowany przez ASO w razie problemów w okresie gwarancji brandowany przez mazdę.

grzegorzj
Автор

Niedługo napiszesz doktorat o ładowaniu akumulatorów, ale spoko bo sam się mogę czegoś nauczyć.

arturp
Автор

Wysycanie tego akumulatora nic nie wnosiło. Poza czystą elektrolizą płyt, co skraca resurs akumulatora.

karolus
Автор

Problem. W dwóch krańcowych celach gęstość jest 1.25 w pozostałych 1.27/28 po 20godz ładowaniu. Co to może być?

jankesken
Автор

A z ciekawości, jaka jest data produkcji tego aku?

Przemas
Автор

Ja Ci powiem tak: prze sa dzasz. Fix rozwalisz te akumulatory nie jazdą a ładowarkami. Ochłoń trochę. Zrobiłeś 12 czy 14 startów Mazdą, spadło napięcie do 12, 5V (a dziś nawet 12, 9) i od razu wziąłeś go na warsztat robić gęstość. To są naprawdę dobre parametry (1.24 czy 1.27). Wystarczy podpiąć ładowarkę i podładować. A gęstość to się robi może ze 3, 4 razy w roku. Skoro przy napięciu w Mazdzie 12, 5 panikujesz to co możesz powiedzieć na temat aku w Daci która ma 11, 9V. Lepiej weź tamten aku na warsztat. Naprawdę wyluzuj trochę. Pozdrawiam.

sokolek