Jak długo ładować akumulator

preview_player
Показать описание
W przypadku posiadania dostępu do elektrolitu, określenie momentu zakończenia ładowania jest bardzo proste, sprawa się trochę komplikuje gdy posiadamy akumulator bez dostępu do elektrolitu.
W filmie próbuję przeprowadzić ładowanie z wykorzystaniem kilku najpopularniejszych metod dość szeroko rozpowszechnianych.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Zagadnienia niby proste a jak przychodzi co do czego to człowiek się zastanawia. Dzięki

konradchojnacki
Автор

Filmik bardzo przydatny :) Często mamy właśnie tak rozladowane akumulatory

konradchojnacki
Автор

Ladowac z 10 godzin wsadzic do auta jak bedzie zapalal to jezdzic jak za kilka dni przy sprawnym aucie bedzie problem to kupic nowy akumulator i miec problem z glowy. Ja mam kilka aut starych akumulatory jedne 6lat inne 1rok auta raz jeżdżą non stop innym razem 3 miesiące stoją. Zapalają zawsze bez wzgledu na pogode. Jak wysiadam na krótko np do castoramy itp to auto zostaje na pozycyjnych. Nie mam prostownika i go nie potrzebuje a tym bardziej babrac sie w elektrolicie. Ale filmik ciekawy i jak widac teorie rozne a prawdy brak. Pozdrawiam👍

maciejduchu
Автор

Filmik juz ma trochę czasu, ale chciałem wtrącić, że areometr jest wyskalowany do pomiaru w pewnej temperaturze (zapewne 20st.C, powinno to być na nim napisane), w innych temperaturach cieczy trzeba brać poprawkę.

artineogda
Автор

Poprzednie akumulatory wytrzymywały u mnie bez problemu 6-7 lat a ostatni Exide wymieniłem po 10 latach i nie dla tego, że wysiadł a dla tego, że tylko obawiałem się, że może siąść w każdej chwili z powodu jego wieku. Chciałem kupić akumulator Banner, lecz w sklepie były tylko BPower 60Ah 600A rozruchu. Pomimo, że z powodu przejścia na emeryturę użytkowałem go dosyć oszczędnie i bardzo go pilnowałem (tak jak z resztą wszystkie poprzednie) to po dwóch latach eksploatacji pomimo właściwego napięcia nie odpalił mi silnika. Miałem odpowiednie przyrządy do sprawdzania stanu akumulatora, lecz od samego początku były kiepskie wyniki i nawet Prąd rozruchu pomimo zadeklarowanego przez węgierskiego Producenta 600A miał od początku trochę powyżej 400A i pomimo, że mam świetny prostownik Kulon 912 to nie mogłem osiągnąć gęstości elektrolitu wyższej niż 1, 26g/cm3. Myślałem jednak, że to jakaś nowa technologia i ten typ tak ma. Zaprzestałem więc dokładnego, systematycznego testowania tego akumulatora, pilnując tylko aby był naładowany, czysty i dobry styk na klemach. Niestety pod koniec września 2023 pomimo jeszcze letniej temperatury akumulator odmówił posłuszeństwa. Z Prostownika nie pobierał prądu większego niż 1, 5A a szybko uzyskiwał napięcie a prąd rozruchu spadł poniżej 200A. Pojechałem znów do tego sklepu i znów tym razem nie było ani Varty ani Bannera i sprzedali mi z nazwą własną Inter Cars "ENRG" 60Ah 560A, ktory też zamiast 560A pradu rozruchu ma zaledwie 470A co pokazuje Autool BT360 oraz Konnwei KW650. Inter Cars twierdzi, że prąd rozruchu może wzrosnąć po jakimś czasie. Za parę dni to sprawdzę i jeżeli tak nie będzie to spróbuję go zareklamować. Aha wkurza mnie jeszce to, że pomimo, że jest nowiutki to jego opór wewnętrzny ma już prawie 6mOhm gdzie powinien mieć 4-5mOhm.

carburator
Автор

Obejrzałem po jakimś czasie z nowu i dzisiaj polecił bym FOXUR' 8A —po małejbkorekcie trójkąta na rogach podpisał byn nie drogo/nie źle/ i "dość szybko - i już FOXUR (u mnie MALATEC) pasuje idealnie 😜 a radyjko na dokładke też nie zaszkodzi mieć

spioch
Автор

Czy każdy użytkownik akumulatorów w swoim samochodzie musi kupować cały zestaw mierników że by się dowiedzieć jak długo ma ładować swój akumulator ?

krystianjaro
Автор

Wspaniały materiał ! Niestety wiele osób uważa iż napięcia rzędu 14V z hakiem są nieprzekraczalne i grożą zniszczeniem aku. - bo wyczytali to w jakiejś książce - nie baczą na kontekst iż autor pisał o uśrednionym napięciu spoczynkowym ... A tu wszystko pięknie wyjaśnione i zaprezentowane ! BRAWO !

janjanowski
Автор

Dziękuję za film i przekazaną wiedzę. Zastanawiam się jednak nad sensem takiego ładowania. Czy jak naładujemy go do 100%, to czy podczas codziennej eksploatacji będzie to wpływało na jego pojemność? Czy takie naładowanie może zwiększyć jego żywotność? Z mojej wiedzy wynika, że tylko jeden raz po takim naładowaniu skorzystamy tj. przy rozruchu, później mamy do dyspozycji max 14.5V z alternatora

sondasonda
Автор

Wszystko dobrze tylko ta muzyka jest nie potrzebna oględnie mówiąc

kazimierzsiedlecki
Автор

Jeżeli ładujemy prądem 0, 1C to nie ładujemy 10 godzin lecz dłużej, ponieważ akumulator to nie jest kondensator i nie ma 100% sprawności lecz co najwyżej 80% gdy jest nowy, używany akumulator ma jeszcze mniejszą sprawność, czyli musimy ładować minimum 12 godzin dla nowego a dla używanego jeszcze dłużej, stare ledwo żywe akumulatory często potrzebują i 16 godzin.

spmxx
Автор

Cześć. Zaryzykowałem i zakupiłem na próbę ładowarkę automatyczną powermat pw-60 i jestem bardzo mile zaskoczony. Oglądam wiele filmów na ten temat. Kosztowała mnie 135zł z wysyłką z allegro (mam darmowy zwrot jak coś). Zauważyłem że ładuje pulsacyjnie. Na pierwszy ogień w trybie inteligentnych podłączyłem akumulator totalnie wyładowany ze skutera 8Ah, który leżał 1.5 roku. Napięcie początkowe 6v... wprawdzie nie udało się odpalić skuteta ale.... odzyskał napięcie 12.5V. Słychać było, że się gotował. 2 ładowarki z lidla nawet po podaniu napięcia dla rozruchu wg nie działały. Einhell typ 12 (7Amperów) po kilku godzinach napięcie podawał, ale prąd nie płynął. Powermat napięcie ciągle skakało na podpiętym multimetrze. Prąd sam dobierał, zaczynając na 0.05A, kończąc na 0.7A. I kończył na 16.3V. Widać że jest inteligentny. Ładowałem w trybie smart. Przełączając na manual napięcie dalej było pulsacyjne skacząc 14.4-16.5V. Jestem ciekaw jak naładuje w samochodzie secura 72Ah w dieslu, który ma pół roku, ale jeżdżę na krótkich trasach więc pewnie coś tam doładuje i sprawdze czy też skończy na trybie inteligentnym na 16.2V. Trochę się rozpisałem, ale puki co jestem pozytywnie zaskoczony.
Super kanał! Pozdrawiam

tomaszt
Автор

Urzadzenie- obciążenie do Aku mam.
A co zrobić, co kupić, żeby mieć wydruki z ładowania w postaci kolumn: czas, volty, ampery?

ebutuoy
Автор

Prąd ładowania 1/10 pojemności aku np 180ah Prąd ładowania 18 amp do 16 v i wszystko a nie jakieś 10 godzin czy 12 ma dojść do 16 v i koniec w zależności od stopnia rozładowania czas ładowania jest różny, najlepszy jest zwykły prostownik z elektroniką wyłączającą ładowanie do ustawionego progu ładowania

januszjankowski
Автор

Ĵa ładuje jak najdłużej małym amperażem tzn dobe lub dwie ok 3a i często odżywały nawet takie, które nic nie miały prądu

andrzejstolarczyk
Автор

Witam. Co to jest za przyrząd ? Samoróbka czy ktoś to robi ?
Pozdrawiam serdecznie. Dziękuję za film.

marekkusal
Автор

Spotkałem się z następującą metodą ładowania dwuetapowego:
1 etap - ładujemy akumulator prądem 0, 05 C przy stałym napięciu 14.7 v aż do spadku prądu do wartości 0, 1 A.
2 etap - Napięcie 16, 2 v, prąd ładowania 0, 02 C - 0, 03 C, obserwujemy prąd ładowania, od momentu, w którym prąd przestaje maleć, ładujemy jeszcze 2 godziny.

romand.
Автор

Ja przestrzegam dwóch parametrów. Maksymalne napięcie ładowania i maksymalny prąd powinien być podany na akumulatorze jak nie ma to pojemność w (A/h)/10. Czy to błąd jeśli tak będę ładował w nieskończoność? Przecież Vmax ograniczy wcześniej czy później prąd w granice zera. (tak się dzieje w samochodzie)

UT
Автор

Hej. Kilka dni temu ratowałem mojego Bannera PB 72Ah 670A. Powód: Zostawiony samochód na kilka dni z włączonymi odbiornikami do gniazda 12V (o czym zapomniałem) Efekt: Brak możliwości uruchomienia silnika. Na szybko naładowany aby zajechać do roboty ale kontrolka ładowania po odpale świeciła dłużej niz zwykle. Ostatnio miałem kilka dni wolnego i wziąłem na porządne ładowanie... 5 cel ładnie bablowalo a jedna przy biegunie dodatnim spala (niby jakieś mikro banieczki sie tam pojawiały) dopiero przy napięciu 16, 07V coś zaczęła sie dziać w tej jednej celi ale napięcie kilkukrotnie podskoczyło nawet na 16, 25V na czas mniej więcej 30min po czym spadało do 16, 0V tak kilka razy. Elektrolit czysty. BT360 po takim ładowaniu wskazał 570A 4 letni aku. Dac mu jeszcze szanse być może kilka razy ctekiem i obudzi się ta cela? Dodam ze w tej śpiącej celi była gęstość 1, 10 po ładowaniu bezpośrednio 1, 15 w pozostałych 1, 18 a po ładowaniu 1, 23.

bartoshk
Автор

Przeczytałem artykuł traktującego o tym zagadnieniu to chętnie teraz posłucham i obejrzę jak wyglądało to w praktyce. Jestem pod wrażeniem 17, 0V i 2, 29A aż mnie korci aby naładować jeszcze raz swój aku :o) Chyba jutro potrenuję na starym Boschu ale najpierw go powiercę aby dostać się do elektrolitu :-/

darekk