Duży czy mały prostownik?

preview_player
Показать описание
W tym odcinku będziecie mogli zobaczyć test akumulatora BPower Supreme 62Ah, który będzie tłem dla problematyki doboru prostownika pod kątem jego mocy. Bardzo często sprzedawcy i kupujący poszukują prostownika odpowiadającego zasadzie, że natężenie ładowania nie powinno być większe niż 10% z wartości określającej pojemność akumulatora. Fachowcy bardzo często określają tą wartość jako 0,1C.
W tym odcinku do naładowania akumulatora BPower Supreme 62Ah użyję prostownika, który w opisie ma 6A, czyli spełnia zasadę 10% oraz drugiego prostownika, który na etykiecie ma 2x więcej czyli 12A.
W trakcie tego eksperymentu akumulator BPower Supreme 62Ah 610A rozładowałem 3x alfabatem i ładowałem na przemian ładowarką Kulon 912 aby przygotować akumulator do testu.
Tak przygotowany akumulator pozostawiłem rozładowany po 3cim cyklu i podłączyłem do niego kolejno; najpierw prostownik 6A Stefpol EST-301WA oraz prostownik 12A Stef-Pol EST-303. Drugi prostownik ma dwa zakresy, więc test przeprowadziłem na dwóch osobno, najpierw na zakresie I później na zakresie II.

Zapraszam i pozdrawiam
Robert Mazurek
@mrAkumulator

Świat Akumulatorów
Szczecin ul. Gryfińska 106 609-302-803 Mieszko
Szczecin ul. Santocka 42 609-309-969 Waldek
Mobilny Serwis Akumulatorów 505-135-136 Marcin

#ProstownikStefpol #ŁadowanieAkumulatora #AkumulatoryBPower
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mały zrobił 1, 29 nie 1, 28..., 16V w nowym akumulatorze nie jest konieczne do wysycenia akumulatora. Napięciem wysycającym jest już napięcie od 15, 5V. Zauważcie że na tym małym 6cio amperowym stefpolu wysycanie w zakresie od 15, 5V do 16V trwało 6, 9 godziny. Czyli w zasadzie wysycany był tylko napięciem poniżej 16V a prąd w tym czasie wynosił ok 1, 3A co stanowi jego 2% pojemności. Czyli wysycany był w miarę stałym prądem skutecznym a nie napięciem powyżej 16, 2V ;-) czaicie? Zauważcie że w każdym z tych przypadków aku na etapie wysycania traktowany był pradem w okolicach 1, 3A czyli 2%centowym.

I teraz jeszcze w podsumowaniu jest przekłamanie co do gęstości końcowej. Mały stefpol nie zrobił 1, 28 tylko 1, 29 a duży na I biegu zrobił też 1, 29 g/cm3 czyli można powiedzieć że te urządzenia do tej wielkości akumulatorów są równie dobre a drugi bieg tego większego prostownika byłby przydatny do większych np 100A akumulatorów żeby pogonić trochę ładowanie i wymusić wyższy prąd wysycania by zachować skuteczny prąd wysycania takiej setki...

piotrsch
Автор

Niby prosty test a zawsze można się dowiedzieć coś nowego, coś ciekawego - i o prostownikach i o akumulatorach.

inspektorelektron
Автор

Bardzo fajny filmik. Krótki, treściwy, konkretny, super.👍👌czekam na większą baterię😁

sokolek
Автор

Bardzo ciekawie są Pańskie filmy, prowadzone profesjonalnie i z piękną dykcją -to wielka przyjemność oglądanie takich wykładów.

dariopiec
Автор

Robert wszystko ok z napięciem końcowym ale zwróć uwagę przy jakim prądzie. Dane z tego filmu dla prądu 1, 5A: walizka 15, 7V, est 303 I zakres 15, 2V, II zakres 16, 4V. Kulon zielony czy szary a nawet marpol 20A ze względu na charakterystykę ładowania zawsze osiągną zadane napięcie ale prąd niekoniecznie spadnie do 0, 5-1A, bo zależy to od stanu aku.👍

hobbysta
Автор

Gęstość 1, 32 nie jest pożądana, a raczej szkodliwa dla akumulatora, czyż nie?

nttpl
Автор

Witam. Bill Darden podaje, że można ładować dwukrotnie wyższym natężeniem prądu niż przyjęte u nas przyjęte 10 procent od pojemności.Choć osobiście tego nie praktykowałem.
Z praktycznego punktu widzenia prostownik czy ładowarkę lepiej zakupić mocniejszą, w końcu jest to zakup na lata, a nie pod konkrety akumulator który właśnie się posiada.
Ciągle wiele osób boi się napięcia 16, 25 przy akumulatorach kwasowo- ołowiowych w technologi Ca/Ca, jest to bezpieczne.Nie ma już na rynku akumulatorów w technologi antymonowej Sb/Sb które by to zabiło.Są hybrydy Ca/Sb, ale takie napięcie im już nie zaszkodzi.

Tomasz_LSK
Автор

Łapka w górę tak dla zasady na dzień dobry ;)

micglanc
Автор

Dzięki za test Piotrze. Czekałem na ten test z utęsknieniem. Ładowanie prostownikami dowodzi jednak, że większy amperaż nie jest raczej korzystny dla kondycji akumulatora. Już wiele osób słusznie tu zauważyło, że Stefpol 303 na II zakresie miał za duży prąd po przekroczeniu 16V. Bardzo ładnie zachowała się 6 A walizka oraz I zakres 303. Także myślę Piotrze, że do tej poprawnie reklamowaliście i zalecaliście prawidłowe zakresy mocy ładowań poszczególnych prostowników. Na potwierdzenie, że do aku 62Ah ładowarka b.duża np Stefpol 305-15A albo 25A ładowałaby szybciej nie ma najmniejszych wątpliwości. Jedyne co by przeszkadzało to prąd wysycania po przekroczeniu 16V, gdzie w mocniejszych prostownikach byłby na poziomie 3A i więcej, co mogłoby spowodować w konsekwencji nadmierne gazowanie elektrolitu (wasze poprzednie testy wielu prostowników są dowodem na to) i jego ubytek wody. Mając dostęp do korków nie ma sprawy- dolewamy destylat, ale co przy zamkniętych jak Bosch? Kilkanaście ładowań i cele odkryte. Co do ładowania 24 godz. to jest dobre dla aku bez dostępu do korków, gdy jednak możemy dorwać się do nich- spróbowałbym ładować do momentu osiągnięcia prawidłowej gęstości (umownie 1, 28g/cm3). Podejrzewam, że walizka zrobiła gęstość już w 16-tej godzinie. Dla mnie wnioski z tego testu są proste: prostowniki dobieramy tak by ich rzeczywisty a nie szczytowy prąd nie przekraczał 0, 1C akumulatora, a w przypadku mocniejszych kontrolujemy szczególnie końcowy etap ładowania zwracając szczególnie uwagę na prąd wysycania i czas. Bo przecież można ładować akumulatory kwasowo-ołowiowe prądem bezpiecznym 0, 2C, niektóre źródła podają nawet 0, 3C i zdarza się 0, 4C. Całość jednak opiera się o nie przekraczanie prądów w odpowiednich fazach ładowania (algorytmach). I tu czekam również na kolejne testy ładowarek i mam nadzieję, że będą to w końcu G15000 i G26000. Jestem ciekaw jak poradzi sobie elektronika przy automatycznym doborze prądu wg ich algorytmu, jaki będzie relatywny czas ładowania, czy szybsza będzie tylko I faza?
Jeszcze raz dziękuję za test i życzę kolejnych udanych odcinków. Pzdr:)

tomaszjar
Автор

Dawno, dawno temu gdy na świecie nie było jeszcze ładowarek były sobie proste prostowniki, a i tak nikt nie miał pojęcia o gęstości elektrolitu i żarówki były w modzie:) Jeszcze raz super Piotrze.

tomaszjar
Автор

Praca cykliczna tu pomogła, nawet tym małym dało by się to osiągnąć, jedynie może czas byłby wymagany dłuższy. Zdrowia dla Was :-)

arkadiuszweiss
Автор

No tak, ładowanie napięciem 16, 6v przez 2/3 czasu ładowania czyli ok. 16 godz.- akumulatora do którego nie ma możliwości dolania wody destylowanej, czym się skończy? I co pan na to panie Robercie? Czy to na pewno dobra ładowarka?

wadysawpiat
Автор

Muza mistrz ! bardzo dobre porównanie choć wiadomo że nie należy przesadzać także z mocą ładowarki. Mam do czynienia z aku w pracy codziennie. Po wielu latach tęgie głowy w firmie doszły do wniosku że szybkie ładowanie jest dobre ale bardzo skraca żywotność baterii dlatego od niedawna ładujemy słabszymi (dłużej a spokojniej co formuje akumulator w dobry sposób rozdzielając odpowiednio na poszczególne cele). Oczywiście każda z cel do zestawu dobierana jest na podstawie oporności wewnętrznej. Co nie zmienia faktu ze klient i tak kupi szybką ładowarkę bo mu się to opłaci w biznesie. Pozdrawiam

piotrmularczyk
Автор

Ciekawy materiał. Może w przyszłości jakiś test na AGM czy żelowym akumulatorze? Założyłem sobie panele słoneczne i staram się by było 10% ładowania względem pojemności baterii. Po tym teście myślę, że można dac 20%, panele nie zawsze dają pełną moc, więc chyba taka konfiguracja nie zaszkodzi.

Kenny
Автор

Dzięki za ten test kupiłem stefpola 303 za 130 zł u mnie w sklepie pozdrawiam wszystkich widzów Bardzo ciekawy kanał

kolo
Автор

Szybkie ładowanie jest wygodne. Akumulatory dzisiejsze technologicznie różnią się od tych z przed lat. Jedo się nie zmienia! Długie ładowanie małym natężeniem zwiększa długość życia akumulatora. Nigdy wymieniony akumulator nie będzie służył tyle co oryginał. Przy normalnej eksploatacji. Nie mylić z usterkami

marekmioduszewski
Автор

A jaki to ma sens? W aucie i tak będzie ładowany 14, 4V. Po osiągnięciu tego napięcia proces automatycznie się zatrzymuje i nie obciąża instalacji, silnika i nie zjada niepotrzebnie paliwa. Nie ma sensu testować laboratoryjnej pojemności, która w aucie będzie tylko po załadowaniu i do pierwszego uruchomienia silnika. Całą tą "dobroć" w postaci gęstego elektrolitu akumulator najpierw zgubi i już nigdy więcej za swojego życia nie osiągnie.
Akumulator kupuje, zazwyczaj o najmniejszej pojemności w danej obudowie, wkładam do auta, zazwyczaj po czterech latach w zimie jestem zmuszony do ładowania i przed piątą zimą wymieniam na nowy. Prostownika używam raz na pięć lat...
Super prądy rozruchowe były istotne, nawet bardzo istotne przy silnikach z zasilaniem gaźnikowym. Bardzo ważna była prędkość obrotowa przy rozruchu. Bez niej silnik nie wytworzył podciśnienia i nie zaciągnął paliwa z gaźnika. Przy wtryskach jest tak, że jak uda mu się zakręcić, to powinien zapalić.
Rozumiem sens pokazywania dobrego produktu, i to ile można z niego wycisnąć, ale dla użytkownika są to parametry praktycznie bez znaczenia. Stąd tylu nalepkowych oszustów.
Pozdrawiam.

kcal
Автор

Proszę o jasny materiał jak ładować akumulatory bezobsługowe, odpowiedz na tym kanale jest taka sama : do gęstości 1.28. Większość konsumentów przy kupowaniu aku nie mysli, aby kupic z dostępem do elektrolitu. Przykładowo stefpol 303, chcę raz na dwa miesiące doładować aku . Czy jak włączę od razu na II stopien to ile ma pracować? Czy po powiedzmy 8 godzinach ładowania 2A nie będzie za duzo? Sam mam ładowarkę foxura 8v i po trybie ładowaniu repair mój nowy aku ma 12.85 a po montażu w aucie jest 12, 55 V .Mierzę po dwóch tygodniach 12, 52V.

TheTRYTYTKA
Автор

Jeden z bardzo ciekawych testów, podsumowałbym tak, kupta ludziska sobie tzw inteligentną ładowarkę która rozpozna typ i wielkość baterii, właściwym prądem ją naładuje i w odpowiednim momencie przejdzie w stan podtrzymania. Są takie urządzenia i nie kosztują majątek, w granicach do 400 zł. Osobiście używam M+S niemiecki. Mniemam że są podobne Polskie.

ewkajulek
Автор

proponuje rozładować obciążeniem 3-10A ( taki pround zwykle pobiera lampka pozostawiona w aucie) :)

Kosmakozyra