Ludowa historia Polski - z prof. Adamem Leszczyńskim rozmawia Radosław Sikorski

preview_player
Показать описание
Ludowa Historia Polski
O 'Ludowej Historii Polski. Rozmowa z prof. Adamem Leszczyńskim
______________
Komentarze europosła Radosława Sikorskiego oraz audycje Wolnego Radia Europa do obejrzenia na Facebooku, Twitterze, YouTube oraz do posłuchania na Soundcloud i Spotify
_______________________
Zajrzyj na:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Profesora Leszczyńskiego to można słuchać i słuchać - ma człowiek po prostu gadane - w pozytywnym rozumieniu oczywiście.

PPABLOO
Автор

Szkoda, że Sikorski skacze z tematu na temat, nie dając skończyć myśli. Te pytania, które zadawał były często bardzo interesujące, ale jednocześnie nie dawał czasu na pełną odpowiedź.

krl
Автор

22:22 "te polskie majątki" .... i zaraz przykład Wiśniowieckich...

OlaTalacha
Автор

Widzę, że Pan Radosław czytał Why Nations Fail (13 minuta). Jedna z najlepszych książek o historii ekonomicznej.

maciejbaranski
Автор

Znakomita rozmowa. Niestety takie tematy długo nie przebiją się do naszego dumnego dyskursu publicznego. Dziękuję Panie Ministrze za komentarz dotyczący pozaekonomicznych czynników emigracji. Ja wychowywałem się w czasach kiedy w szkole na pytanie nauczyciela kim będziemy w dorosłym życiu chórem odpowiadało się "bezrobotnymi", a na pytanie gdzie będziemy mieszkać, że "za granicą". Ja jednak nigdy nie chciałem emigrować i nie myślałem o tym. Pamiętam tylko jak obniżono mi wynik z matury ustnej za Gombrowicza... Teraz mam 31 lat i dobrą pracę, dopiero od kilku lat, za sprawą atmosfery w Polsce (wszyscy wiemy o co chodzi), zacząłem szukać pracy za granicą... pieniądze to nie wszystko! PiS ma nadal twarde 31% i tak już zostanie, inna partia tyle nie zbierze. Rydzyk nadal, jak w moim dzieciństwie, ma rzeszę wiernych. Pod wieloma innymi względami jest jeszcze gorzej niż wtedy. Taki mamy naród i to się nie zmieni.

leszekkrakowski
Автор

Napiszę wprost: Pan Minister ma olbrzymie braki w wykształceniu historycznym, próbuje analizować (oceniać) zagadnienia historyczne używając do tego mentalności kosmopolity z XXI wieku. Jak taki człowiek mógł zostać ministrem spraw zagranicznych naszego kraju? Niepojęte jak prości ludzie nami rządzili.

vdxzkng
Автор

hrabia z Chobielowa geniusz intelektu i wszelkich cnót jestem podekscytowany jak młody rolnik orką. Tacy ludzie powinni siedzieć na Akropolu a nie gdzieś tam w PE czy czymś podobnym. Geniusz i piękny jeszcze no po prostu

swiatpieknychstaroci
Автор

Radzio jest moim ulubionym przegrywem politycznym :)

PrzemyslawGDA
Автор

Rok 2020. Radek Sikorski i jego sympatycy odkrywają inny dyskurs niż liberalny.

Cieszy jednak, że idzie za tym zaciekawienie i fascynacja a nie automatyczny hejt lewactwa.

maciektrybuszewski
Автор

Zamiast pozwolić prof Leszczyńskiemu mówić, Sikorski co chwila przerywa, jakby chciał się popisać, że coś wie... macha rękami... no i ten język... Śmieszne jest porównanie klasy rozmówców sprawiającej wrażenie jakby była odwrotna do tła, które za nimi widać :-) A wystarczyło pozwolić gościowi programu kończyć zdania....

fundacjademok
Автор

Budowanie potęgi RON na eksporcie zboża to od jakiegoś czasu obalona teza. Export stanowił niewielką część krajowej produkcji, o produkcji europejskiej już nie wspominając. Eksportować mogli właściciele dużych majątków z dobrym dostępem do Wisły. Zdecydowana większość gospodarstw, zdecydowana większość majątków ziemskich produkowała na lokalny rynek, a te mniejsze, których było najwięcej - wręcz na własne potrzeby.

Budowanie obrazu państwa polsko-litewskiego na podstawie magnackich, królewskich albo kościelnych folwarków jest niemądre, biorąc pod uwagę, że stanowiły mniejszość struktury gospodarki wiejskiej. Tak jak i dzisiaj, najwięcej jest małych "przedsiębiorstw". Większość szlachty wcale nie była bogata, ot bogatsza od włościan mieszkających w ich wsi, a czasem nawet zdażały się przypadki, że zaradny kmieć był bogatszy od swojego niezaradnego pana.

Interes ekonomiczny szlachty był ściśle związany z interesem państwa, albo przynajmniej z istnieniem państwa polsko-litewskiego. Nigdzie indziej szlachta nie miała takich wolności jak miałaby w Rzeczypospolitej. Rosja była krajem, gdzie szlachcic był nikim wobec cara, więc szlachta nie miała żadnego interesu oddawaniu swoich ziem rosjanom.

A i też trzeba pamiętać, że czym innym jest sytuacja włościan w RON, a czym innym w krajach zaborczych. RON była silnie zdecentralizowana, więc obciążenia podatkowe włoscian były w zasadzie tylko wobec właściciela dóbr, w których mieszkał oraz kościoła. Austria i Prusy miały bardzo rozbudowaną biurokrację, stąd i obciążenie podatkowe włościan wzrosło, dlatego też po pierwszym rozbiorze uciekali do resztek Polski. Ocena sytuacji z czasów przedroziorowych na podstawie okresu rozbiorów jest całkowicie błędne. Także dlatego, że populacja na ziemiach polskich podwoiła się w XIX wieku, co totalnie zmienia reguły gry.

Damianoss
Автор

Świetna rozmowa. Ciekawy temat.
Pozdrawiam serdecznie.

evolv
Автор

Pozdrawiam serdecznie obu Panów. Super temat, proszę więcej.

jadwigakrawczyk
Автор

Biorąc pod uwagę wygląd pokoju (luksusowy), to chyba jednak Panu Radosławowi Sikorskiemu nie było tak źle w polityce. Ciekawe jest też to, że ktoś, kto sam stylizuje się na szlachcica i mieszka w dworku, rozmawia o ludowej historii.

tomasznowicki
Автор

Interesujący temat, pozdrawiam Pana Sikorskiego !

OlaOla-xefb
Автор

Zawsze uśmiechnięty jak gadają źle na Polskę donoszą kłamliwie i sam nadaje oszczerstwa drwisz z Polski i Polaków

krystynarutkowska
Автор

Zabawne że Sikorski w swoim dworku godnym szalchciury mówi o Ludowej Polsce którą w rzeczywistości gardzi ;00 500 plusami itp. a razem ze swoją partią prowadził przez lata polityką rozwarstwenia Polski i wspierania głównie własnych folwarków ( duże miasta itp. ) :)) . Gość bredzi coś o jakiś polskim imperializmi setki lat temu po tym jak obecnie skolonizował własny kraj a za jego rządów " chamy " i " chłopi " odrabiajacy pańszczyzne za głodowe emerytury i niskie płace w państwie PO się im zbuntowali i wagrał PIS :))) . I teraz Sikorski uprawia niemiecką propagandę dyskredytującą historię Polski bo jest zdania że Polsce nie należą się reperacje od niemiec a on stracił kontrole nad niemieckim folwarkiem jakmi dzisiaj jest Polska ( tania siła robocza gdzie niemieckie firmy osiągają najwyższe marże . Faktycznie Sikorski to jest zabawne ta ciągłąść trwa do dzisiaj postkomunistyczny szlachciuro :000 . Skoro wcześniej się chłopi nie buntowali to może jednak przeginacie że chłopi w Polsce w mieli gorzej niż w innych krajach jak by w innych krajach było dużo lepiej a jakieś skrajne patologie były normą by się pewnie wtedy zbuntowali

srajlandiahollysmrod
Автор

gęstość zaludnienia czy ty wiez co to znaczy radziu

lopezdevega
Автор

Generalnie Sikorski jest żenujący na jakich watkach się skupia bo widać że głównie chodzi o dyskredtyowanie własnego kraju zamiast zrozumienie mechanizmów wpływających na sytuacje . Polska była zacofana gospodarczo na skutek rozbiorów odciącia od oceanów i koloni które w tamtych czasach były normą dla zachodnich krajów i uzależniona została od pewnego modelu społeczno gospodarczego dlatego elitom było ciężej z niego zrezygnować nie mieli też realnej władzy nad krajem . Co do kozakó pytanie też czy to kozacy zostali schłopieni przez szlachtę czy też zwyczajnie na to wpłynełą ciężka historia tego regionu która przeorała terytoria Ukrainy . Szlachta wychowana w pewien sposób z pewnością miała opory dużo większe opory potraktować Kozaczyzne tak jak Litwinów kiedyś potem jak już doszło do ostrego rozlewu krwii to już raczej ciężko było się dogadać choć na tym praktycznie polegały ustroje wszystkich krajów na mordowaniu sie i wasalizacji poprzez głównie przemoc więc to raczej było normą mordowac się zmuszajć drugą stronę do uznania twoich warunków . W Polsce król nigdy nie został zabity w tej demokracji szlacheckiej więc i tak było to bardzie lajtowe .. Czasy dwudziestolecia międzywojennego czasy wielkiego kryzysu oraz wojen celnych nie można też porównywać z okresem powojennym i ładem budowanym przez USA i strefą wolnego handlu i tamtejszą koninkturą . Jak byśmy się dostali po wojnie do strefy USA to nawet jak byśmy mieli dyktaturę to i tak USA by ją obalili .

srajlandiahollysmrod
Автор

Na szczęście usłyszałem pod koniec krytykę narodowego katolicyzmu, tak jakby nie było feudalizmu bez struktur Kościoła Katolickiego i negatywnej jego w tym aspekcie roli (XVI-XVIII w.) I napuszczania na siebie rożnych grup religijnych.

ROUNDTOP