TURBOCHŁOPIZM, czyli dlaczego nie kupuję koncepcji LUDOWEJ historii Polski

preview_player
Показать описание
W dzisiejszej gawędzie szlacheckiej o tym, dlaczego nie kupuję modnych ostatnio koncepcji "ludowej historii Polski" wg której chłopi byli w nowożytnej Rzeczpospolitej niewolnikami cierpiącymi pod szlacheckim jarzmem.

***

Mój kanał powstał po to, aby szerzyć wiedzę o Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej obywatelach. W swoich filmach opisuje wydarzenia historyczne, sylwetki zapomnianych Sarmatów, staropolskie tradycje, zwyczaje i kulturę.

Jeżeli cenicie sobie moją działalność, możecie wesprzeć mnie finansowo na trzy sposoby:

🏹 Za pośrednictwem opcji "Wsparcie kanału" na YouTube

Niezależnie od wysokości wpłaty każdy Mecenas otrzymuje dostęp do dodatkowych treści. Od marca 2024 jest to przynajmniej jeden dodatkowy odcinek miesięcznie i dwa artykuły pisane wysyłane drogą mailową. Do tego jesteśmy w stałym kontakcie mailowym, Mecenasów z okolic Trójmiasta (lub wybierających się w moje strony) zapraszam na wycieczki po barokowej Kalwarii Wejherowskiej.

Dziękuję za pomoc!

***

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Porusza Pan ważną kwestię - że ludzie dzisiejsi wyjątkowo pochopnie z domieszką pychy osądzają rzeczywistość /poglądy zachowania ludzi ze średniowiecza, czy epok późniejszych - a świat życie było zupełnie inne bardzo surowe - np " bieda" nie oznaczała że się jeździ 20-letnim samochodem lub gorsza żywność, tylko to że ledwo przeżyło się zimę i tak dalej. Z uwagi na brak dóbr i żywności w wystarczającej ilości - świat i ludzie byli okrutni - z naszego punktu widzenia - gdzie po żywność idzie się do supermarketu i nie kosztuje to żadnego wysiłku. Czy wychowanie dzieci - ludzie musieli być twardzi, odporni psychicznie na losowe zdarzenia i trudy życia - i jak oceniamy to z perspektywy dzisiejszego świata gdzie jest masa samobójstw wśród młodzieży i dzieci - bo wg psychologów żyją w stresie itd to należy sobie zadać pytanie to jakby obecnie ludzie odnaleźli się w rzeczywistości - nieustanie zagrożenie najazdu tatarskiego, co rusz wojny choroby itd...to chyba nie powinniśmy oceniać ich metod wychowawczych.

yyyy
Автор

Już od dłuższego czasu śledzę Pana materiały i muszę stwierdzić że chociaż wcześniejsze były i tak na wysokim poziomie to z filmu na film podnosi Pan poprzeczkę 👍🙂 Pozdrowienia z Wejherowa 🙂

slawek
Автор

Niewolnictwo jest naprawdę pojemnym pojęciem. Gdy słyszymy że w niektórych epokach i cywilizacjach niewolnik mógł mieć własność prywatną, i swobodę w zarządzaniu tą własnością, a skonfrontujemy to wolnymi robotnikami pracującymi za śmieszne pieniądze po 12h w fabryce ery przemysłowej. Niewolnik niewolnikowi nierówny. I nie tylko on, bo sytuacja społeczeństw zmieniała się na przestrzeni wieków.

trixoktan
Автор

Porównywanie różnych czasów jest trochę nieporównywalne ale jestem tak stary, że pamiętam jako dziecko opowieści ludzi, którzy urodzili się na przełomie XIX/XX wieku. Zapewniam, że nie były to wspomnienia przyjemne a opowieści jak Pan, Dziedzic traktował teoretycznie wolnego pracownika, jego rodzinę świadczy, że taktował go jako poddanego w pełnym tego słowa znaczeniu, mimoże był to już wiek XX.

Ja-nik
Автор

Salve ! Jeśli trójniak, to miej Asan na względzie także i trybunalski, szczerze polecam, a co do naszych pomieszanych korzeni, to mnie akurat raduje ów wzrost liczebny i jakościowy analiz historycznych z "nieszlacheckiego" punktu widzenia, bo daruj Wasze, ale jak widzę patriotów-kiboli uważających się za spadkobierców hussaryi, to się serce kraje, a i śmiech summa summarum bierze. 🙂 Pozdrawiam gorąco z powinszowaniem świetnej roboty. 🙂

jarosawjez
Автор

W kwestii mobilności i zbiegostwa chłopów, mgliście przypomina mi się, że czytałem gdzieś o przypadkach szlachty zarzucającej sobie podbieranie chłopów - poprzez oferowanie im lepszych warunków i ciche zachęcanie poddanych sąsiadów do ucieczek. Co ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w przeciwieństwie do właściciela niewolniczej plantacji, ziemianin potrzebujący więcej rąk do pracy nie jechał sobie po prostu kupić chłopów na targu. Jest to jedna z istotnych różnic między niewolnictwem a poddaństwem (często niepoprawnie zwanym pańszczyzną, bo pańszczyzna to związana z poddaństwem forma renty feudalnej).

Artur_M.
Автор

Po powstaniu styczniowym moja protoplastka z Tyszkiewiczów-Różanowiczów wyszła za piśmiennego i patriotycznego chłopa.
Takie związki nie były rzadkością, budowały potem warstwy polskiej inteligencji, rzemiosła, kupiectwa.

HannaARTzink
Автор

Jak ja się cieszę, że trafiłem na ten kanał. Merytoryczne złoto.

MrInqui
Автор

Należy też wziąć pod uwagę zmiany w czasie( co innego pozycja stanu chłopskiego w 15 w a co innego w 18- 19)

mariuszbokowski
Автор

dziś jest podobnie, pracowałem i mieszkałem w kilku krajach, jak masz pod sobą grupę ludzi do pilnowania to najlepiej wybrać z nich najgłupszego aby pilnował reszte a szybko z niego wyjdzie osobowość strażnika z obozu koncentracyjnego...

grzesieeeeeeeek
Автор

Dzień dobry państwu koleżeństwu 😎👊 pozdrawiam serdecznie twórcę 👍

krzysiekstaniak
Автор

Super że znowu coś wrzuciłeś. Pozdrawiam z Hamburga.

rafaelschenkel
Автор

Bardzo konkretny materiał i wyważony komentarz. Dziękuję

MrKawa
Автор

Darku, gratulujemy świetnej gawędy (jak ktoś już tu stwierdził "merytoryczne zloto") i bardzo dziękujemy za polecenie naszego filmu.

KurierHistoryczny
Автор

Twoje materiały są super, uwielbiam słuchać Twoich opowieści i opinii, tak jak lubię kanał "Mroczne wieki".

dominik
Автор

Odkryłam ten kanał wczoraj i z największym zainteresowaniem obejrzałam już kilku filmików. Bardzo się cieszę z tego odkrycia. Miło słuchać ciekawych, wyważonych wypowiedzi.

Agatella
Автор

Dość mocne uproszczenie w zakończeniu filmiku, w którym mówi Pan o pochodzeniu od chłopów i problemie dziedzictwa narodowego. "Każda kultura pochodzi od elit" - no, przepraszam bardzo, ale nowoczesna kultura francuska to jednak kultura (z polskiego punktu widzenia) plebejska, czyli mieszczańska. O Skandynawii też moglibyśmy porozmawiać. A tego, że nasz sposób myślenia o świecie jest szlachecki, tego żadne z przedstawicieli "zwrotu chłopskiego" nie neguje, ale tu właśnie widzi się problem.

pawebohuszewicz
Автор

Co do niewolnictwa to trzeba także zauważyć, że również tu było spore rozwarstwienie. Różnicą był jednak brak osobistej wolności. Wśród chłopów mieliśmy zaś warstwy całkowicie niepodległe - takie jak górale, Kurpie etc.

marcinwisniarski
Автор

Wspaniały kanał. Dziękuję z całego serca, za mądre i uczciwe historycznie filmy. Nareszcie ktoś mówi prawdę i w dodatku w sposób bardzo ciekawy

annamincberg
Автор

Czytałem "Pańszczyznę" i książka jest bardzo interesująca. Pokazuje jednak w 90% tylko jedną stronę medalu. Trochę tak jakby wydać książkę gdzie będą przykłady przestępstw w danym kraju i miałaby być ona dowodem na to, że w kraju panuje anarchia, przemoc i zło.

Ktoś mógłby zrobić lustrzane odbicie gdzie opisze wyłącznie losy chłopów którzy odnieśli sukces i książka miałaby świadczyć o tym, że w Polsce chłopstwu żyło się fantastycznie.

WTRZAS