Dlaczego przebudzasz się w nocy? Jest na to wyjaśnienie | dr Bartek KRÓCEJ

preview_player
Показать описание
Wiele osób zadaje sobie pytanie: dlaczego budzę się codziennie o 3 w nocy. Mówi się, że to godzina duchów. Jednak wybudzanie się w nocy ma konkretne przyczyny. Przykładowo, wybudzanie w nocy może być spowodowane nykturią. Budzenie się między 3 a 4 może być też skutkiem tego, że mamy obturacyjny bezdech senny. Wybudzanie w nocy to także skutek refluksu. Praca zmianowa również może powodować wybudzanie o 3 w nocy. Przebudzanie się w nocy występuje też na skutek jet lag, zmiany stref czasowych. Jeśli więc ciekawi Państwa temat, jakim jest budzenie się w nocy a choroby, dlaczego budzimy się o 3 w nocy, to zapraszam do oglądania. Pozdrawiam, dr Bartek Kulczyński, kanał dr Bartek KRÓCEJ.

📧 ZAPISZ SIĘ NA MÓJ NEWSLETTER:

🔴 SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ:

📺 MÓJ DŁUGI KANAŁ:
@drbartekpl

🕛 SPIS TREŚCI ODCINKA:
0:00 | Dlaczego budzimy się o 3 w nocy
0:46 | Budzenie się o 3 w nocy: duchy?
2:25 | Wybudzanie się w nocy a cykl snu
3:03 | Obturacyjny bezdech senny
4:45 | Nykturia
5:24 | Zbyt obfity posiłek przed snem, refluks
5:43 | Zaburzenia na tle nerwowym
6:07 | Stosowanie niektórych leków
6:44 | Zmiana stref czasowych (jet lag)
7:22 | Praca zmianowa

🎓 KIM JESTEM:
Naukowiec, dietetyk, technolog żywności i żywienia (w tej dziedzinie mam stopień doktora). W dorobku mam kilkadziesiąt publikacji naukowych opublikowanych przez wydawnictwo Springer, Elsevier, Taylor & Francis i inne. Przez 4 lata byłem redaktorem czasopisma naukowego „Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii”. Jestem pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie prowadzę wykłady dla studentów dietetyki i technologii żywności. Jestem współzałożycielem Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”. Specjalizuję się w dietoterapii chorób cywilizacyjnych.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ja od 4 lat spie po 2-3 godziny na dobe i zadna z wymienionych przyczyn mnie nie dotyczy. A jak chodze do lekarza i mowie o moim problemie to mi mowia ze w moim wieku tyle snu wystarczy a mam 34 lata i mowia ze nie dadza mi nic co pomoglo by mi pomoc. MIeszkam w USA nie wierzcie w to ze oni tu maja najlepsza opieke medyczna na swiecie. Maja najlepszych lekarzy i sprzet ale tylko dla wybranych.

GNE
Автор

Miłych i nieprzerwanych snów sympatyczny Panie Doktorze❤

drossa-xdus
Автор

Ja budzę się w nocy po jakimś nie przyjemnym incydencie bo wszystko przeżywam za bardzo dziękuję Doktorze.

wandakatarzyna
Автор

Całą noc bez przebudzenia to ja spałem kilka razy w życiu....😳

januszfilar
Автор

Taka nasza natura małe pocieszenie tylko że mając takie problemy ze snem i i to przewlekle to organizm jest przemęczony, nie czujemy się dobrze, brak energii i nie ma na to żadnej recepty .A mówią że sen to zdrowie i co tu zrobić.

reginamarczewska
Автор

Panie doktorze. Bardzo szanuje Panska wiedze oraz fakt, ze dzieli sie nia Pan z innymi. Serdecznie dziekuje! Zycze Panu zdrowia oraz wszystkiego dobrego.

Riddick.
Автор

Bardzo dziękuję za zwiekszenie naszej wiedzy na temat nykturii która może zmuszać do problemów z oddawaniem moczu w godzinach przeznaczonych na sen. Nigdy nic nie wiadomo a wiec lepiej być przygotowanym na takie niespodzianki które mogą zwiększyć problem z odpoczynkiem naszego ciała. Dziękuję bardzo za tak ostrzegające informacje i pozdrawiam.

elizabethbacon
Автор

Wspaniały film pełen ciekawych wskazówek!
Dziękuję dr.Bartku:)

dorotam
Автор

Dziękuję za tak cenne rady których nam Pan doktor Bartek udziela

TheMos
Автор

Bardzo dobrze, krotko i rzeczowo omowiony problem wielu osob ze snem.Dziekuje.

romanaromana
Автор

Dziękuję bardzo za wszystkie ciekawe informacje

margaret
Автор

Dla mnie, z psychologicznego punktu widzenia budzenie się w nocy jest niezbędne. Jeśli prześpię całą noc, to mam wrażenie, że spałem chwilę i rano jestem bardzo zdenerwowany i zmęczony. Jeśli obudzę się w nocy i stwierdzę, że mam do przespania jeszcze kilka godzin, to czuję wielka ulgę. To jedna z największych przyjemności w życiu-obudzić się i wiedzieć, że można jeszcze spać. W młodości, kiedy przesypiałem całą noc celowo nastawiałem budzik na np. 2 w nocy, aby się obudzić i stwierdzić, że można jeszcze spać. Bardzo mi to pomagało i likwidowało sytuację wrażenia, że spałem chwilkę. Powyższe ma zastosowanie tylko wtedy, jeśli na drugi dzień idzie się do pracy. Jeśli jest dzień wolny, nie ma znaczenia, zawsze można dospać.

niewiem
Автор

I zagadka rozwiązana - często budzę się ok. Godz. 3-4 i jestem wtedy cała rozpalona. Dziękuję za dzielenie się cenną wiedzą 😊

ewas
Автор

Jak raz spałem bez przebudzenia to się zmoczyłem . Wolę wstawać !

janmay
Автор

.... i znowu super materiał, dziękuję.

meinegalaxis
Автор

Oj tak to jest wielki problem z tym wybudzaniem .
Dziękuję za dobre rady.🙂

ewa
Автор

5:27 <-- Dodałbym jeszcze wpływ spadku poziomu glukozy w połączeniu z poczuciem pragnienia. U mnie to już norma, przyzwyczaiłem się, bo od kilku lat jadam obfity posiłek dzienny tuż przed snem (nie jadam natomiast tradycyjnych śniadań czy obiadów). Przebudzenie następuje około 3 lub 4 godziny po zjedzeniu posiłku. Zwykle wtedy zjadam trochę słodyczy i to jest moje "śniadanie".

of
Автор

Bardzo dziękuję za tak mądre porady....

AnnaNowak-cy
Автор

Najlepsze godziny na sen i regenerację wszystkich najważniejszych organów wewnętrznych to od 22 do 3 w nocy i wybudzenie po tej godzinie nie jest groźne i szkodliwe..gorzej jak człek kładzie się spać po północy..

jacekjedrasik
Автор

Jeszcze kilka lat temu, mój wacek wstawał przede mną i mnie budził. Obecnie, to ja wstaje pierwszy i muszę(?) budzić mojego wacka do wstawania.😊

BIJOsk