Największe klimatyczne mity

preview_player
Показать описание
Wulkany są gorsze od człowieka, Grenlandia była zielona, a przez zamarznięty Bałtyk można było saniami dotrzeć do Szwecji. Lista klimatycznych mitów jest długa. Dzisiejszy film jest właśnie o nich.

Jeśli podobają Ci się moje filmy zasubskrybuj mój kanał!

Jak działa klimat to cykl filmów poświęcony klimatowi. Partnerem cyklu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska.

Źródła:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dzień dobry. Bardzo lubię pana filmy i nie jednokrotnie otwierały mi oczy na pewne tematy, ale chciałbym żeby odniósł się pan do pewnych rzeczy:
1. Bieżący kryzys energetyczny w Szwecji kupującej brudny prąd z Polski, czy zamarznięty Texas ze swoimi nieruchomymi wiatrakami, czyli zagrożenia uzależnienia się od odnawialnych źródeł energii
2. Testy wybuchów jądrowych w stratosferze w latach 70' i 80' i ich możliwy wpływ na zmiany klimatyczne

szat
Автор

Proponuję na początek przestać jeździć z zapalonymi światłami w dzień

Lechoslowianin
Автор

Ah. Uwielbiam filmy naukowe z serii Gasimy Pseudonauke i Teorie Spiskowe <3 Swietna robota jak zawsze :)

jantomaszewski
Автор

Pana umiejętności w edytowaniu filmów są lepsze niż wielu innych youtuberów.

alichank
Автор

Mieszkam w małej miejscowości w Irlandii. W ramach walki z klimatem tutejsi socjaliści sprawili, że jeździ mnóstwo dodatkowych, państwowych, autobusów. Blokują wąskie i kręte lokalne drogi i są przeważnie całkiem puste. Oczywiście wszystkie z silnikami diesla, jak to autobusy.

fotojacek
Автор

Uprasza się o naukową rzetelność.
Karczmy na lodzie u płd. wybrzeży Bałtyku (i nie tylko) stawiano. Potwierdza to całkiem sporo źródeł historycznych z epoki. Wybrzeże Bałtyku zamarzało na sporą odległość wgłąb morza. Po lodzie szły wyprawy wojenne i na lodzie toczono też bitwy. Nie tylko w XVII w. ale również i w XIII. Zresztą klimat w XIII w. na płd. wybrzeżu Bałtyku był dość nieprzewidywalny. Raz mrozy takie, że na lodzie bitwy toczono, a raz brak śniegu (przez całą zimę) ciepłe deszcze i rozmiękła ziemia całkowicie uniemożliwiająca wyprawy wojenne. Te informacje są w kronikach z epoki.
Olaus Magnus, Carta Marina (XVI w.)
Olaus Magnus, Historia de gentibus septentrionalis
Petri de Dusburg, Chronicon terrae Prussiae (XIV w.)
Die Chronik Heinrichs von Lettland (XIII w.)
I nie. Żaden historyk mający śladowe pojęcie o temacie, nigdy nie pisał o zamarzaniu CAŁEGO Bałtyku. Żaden też nie zająknął się jakoby Grenlandia była CAŁA zielona.
Autor filmu strasznie spłaszczył i wykoślawił temat zmian klimatycznych w ujęciu historycznym. Mam wrażenie, że klimatolodzy nie konsultują się z historykami. Udowadniają swoje tezy o słabym i lokalnym średniowiecznym optimum klimatycznym, a historyk czyta w źródłach co innego. Na domiar tego archeolog często te źródła potwierdza badając np. osady denne jezior - znajdowane są pyłki roślin wymagające cieplejszego klimatu niż mamy dziś.

lelumpolelum
Автор

pozwolę sobie zaproponować odcinek w którym mógłbyś powiedzieć do czego globalne ocieplenie może doprowadzić jakie rejony będą za gorące do życia, które miasta zostaną zalane itp.

lobsangtwain
Автор

Bardzo ciekawy odcinek, świetny montaż i muzyka! 👏

pawed.
Автор

Czekam na film o tym, co spowodowało cofnięcie się pokrywy lodowej z terytorium obecnej Polski i jaką rolę w tym miał człowiek i emitowany przez niego CO2. Jak topniejąca pokrywa lodowa wpłynęła na poziom Bałtyku ?

krzysztofmakowski
Автор

Panie Tomaszu ja z pytaniem odnośnie globalnego ocieplenia. Freeman Dyson jako jeden z pierwszych naukowców stanął na przeciw dotychczasowych poglądów na temat globalnego ocieplenia. Czy mógłby pan rozwinąć temat wspominając jeżeli jest taka możliwość o jego tezach ? Pozdrawiam

albertidziol
Автор

Własnie jestem po lekturze Panskiej ksiazki, bardzo przyjemna i ciekawa jak i cały program. Pozdrawiam

asffsdsaa
Автор

Grenlandia to pierwotnie Kronlandia, wyspa Kronosa, który nie miał zbyt dobrej prasy... Zmiana Kron- na Groni- (później Grön-, co odpowiada ang. Green-) była rzeczywiście chwytem marketingowym: chodziło o skłonienie ludzi do osiedlenia się na nowo odkrytym (czy może raczej nowo skolonizowanym) lądzie.

grzegorj
Автор

Bardzo ciekawy odcinek, czekamy na więcej :)

carloss
Автор

Hej Tomku. Odnośnie pierwszej kwestii - wulkanów. Czy wziąłeś tez pod uwagę podwodne wulkany ? Pozdrawiam

michazieba
Автор

Hej Tomku, odnośnie ostatniego punktu, warto byłoby dodać że zanieczyszczenia siarki nie znikają z atmosfery w magiczny sposób tylko po prostu przenoszą się do gruntów i wód gruntowych. Ktoś może pomyśleć że żeby zapobiegać ocieplaniu klimatu trzeba wyemitować tyle tlenków siarki żeby osiągnąć taki jak opisany efekt

pawekwapiszewski
Автор

A tak na marginesie to polecam naukę historii szczególnie ciekawy jest opis bitwy pod Termopilami 480 p.n.e. należy zwrócić uwagę na poziom morza dużo wyższy niż dziś, albo na takie wydarzenia jak kolaps brązowego wieku i zmiany klimatu które wtedy nastąpiły.

PiotrArtur
Автор

Moja propozycja na odcinek to wyjaśnienie w jaki sposób likwidacja silników diesla miałaby się przyczynić do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Bardzo mnie ciekawi kilka aspektów tego zagadnienia (podejrzewam że nie tylko mnie). Na przykład - do tej pory myślałem, że paliwa ropopochodne to poszczególne frakcje ropy naftowej, a wiec to czy silniki diesla będą istnieć czy nie, paliwo potocznie nazywane dieslem dalej będzie jednym z produktów rafinacji ropy naftowej. I co wtedy będziemy z nim robili nie mając w czym go spalać? Będziemy wylewać do oceanu? Inna kwestia to emisja związków azotu. Nawet jeżeli da się rafinować ropę tak aby zamiast paliwa diesla otrzymywać inną mieszankę węglowodorów (bo diesla nie będzie w czym spalać) to związki azotów byłyby w tych innych mieszankach. A ostatecznie po spaleniu - w atmosferze. Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć wyjaśnienia na powyższe pytania.

AdamAdamski
Автор

Bardzo ciekawy i profesjonalnie zrobiony kanał na yt. Świetna robota 👍

tomaszstaszko
Автор

Muszę po tym filmie dużo rzeczy posprawdzać ponieważ z innymi przekazami spotykałem się od lat i nie sposób jest tak od razu się przestawić. Największy sprzeciw budzi we mnie stwierdzenie, że po roztopieniu Grenlandii poziom oceanów podniesie się o 7 metrów. Wielu naukowców wbijało ludziom do głów, że Grenlandia to przeważnie pływający lód, a lód powierzchniowy nie wpływa po rozpuszczeniu się na poziom wód. Zresztą to jakby się zgadzało bo sporo już z tego lodu zniknęło, a dużych różnic nie zanotowano.Trzeba też sprawdzić źródła historyczne bo pisano, że Szwedzi przeszli z armatami przez zamarznięty Bałtyk i dotarli aż do Częstochowy. Jeśli to nieprawda to czy dopłynęli statkami, czy może szli naokoło? Także z z wulkanami bardzo mi się nie zgadza. Czynnych wulkanów jest tysiące, duża większość z nich znajduje się pod wodą, która pokrywa pon 70% Ziemi. Robiono głębokie odwierty na Antarktydzie gdzie powietrze zawarte w bąbelkach powietrza i uwięzione w arktycznym, prehistorycznym lodzie zdradzało skład ówczesnej atmosfery. Okazało się, że stężenie dwutlenku węgla znacznie bardziej przekraczało ten poziom, który mamy obecnie. Zatem skąd on się wziął jak nie z wulkanów? Itd.

andrzejkadlubowski
Автор

Trochę się bałem, że będzie trochę ryzykownych niejasności jak w starszych wypowiedziach Autora, ale na szczęście wyszło bardzo ładnie. (y) Wkleiłem link do tego na polską Wikipedię – ma cały artykuł o mitach klimatycznych.

mtarnowski