E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral

preview_player
Показать описание
Czym są e-uzależnienia i jak można je rozpoznawać? Jak możemy radzić sobie z phubbingiem i FOMO? W jaki sposób zadbać o cyfrową higienę i osadzić się w życiu analogowym? Jak to zrobić kiedy coraz więcej bodźców pcha nas w stronę świata cyfrowego? Na te i wiele innych pytań odpowiada Joanna, rozmowę prowadzi Joanna Gutral.

1:35 - Czym są e-uzależnienia?
3:40 - Jakie są różnice pomiędzy wzmocnieniem pozytywnym a negatywnym?
5:30 - Gdzie leży granica korzystania z przestrzeni cyfrowej a uzależnieniem?
9:20 - Kto najczęściej się e-uzależnia?
14:14 - Czy lockdown wpłynął na wzrost e-uzależnień?
19:20 - W jaki sposób możemy regulować higienę cyfrową od najmłodszych lat? Od jakiego wieku można się e-uzależnić?
26:05 - Jak rozmawiać o e-uzależnieniach?
28:30 - Czy zanurzenie w świat cyfrowy oddziela nas od świata analogowego?
31:20 - Czy możemy obserwować objawy odstawienne przy e-uzależnieniach?
34:30 - Cyfrowy detoks - jak go zrobić?
40:35 - Jak wyważyć i zbalansować korzystanie z social mediów?
45:38 - Czym jest FOMO i phubbing?
51:45 - Gry komputerowe - jaka jest różnica pomiędzy graniem i spędzaniem czasu wolnego a e-uzależnieniem?
59:40 - Literatura dotycząca e-uzależnień oraz polecenia Joanny Flis


Joanna Gutral – psycholożka, doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS.
Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.


#psychoterapia #euzależnienia #fomo #phubbing
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Piękne określenie Gościni jako kobieta jestem wdzięczna. Pozdrawiam

mglov
Автор

Wysłuchałem z wielką uwagą. Bardzo ciekawy i pouczający materiał, choć zawierający także informacje, które prowadzą do przerażających wniosków.

cezarykujawski
Автор

jest obecnie tyle pokus (między innymi wymienione w audycji zoptymalizowane pod kątem zawłaszczania naszej uwagi serwisy), że przyszły wyścig szczurów wygrają ludzie, którzy jako dzieci nie brali w nim udziału i byli dobrze 'zaopiekowani' jako dzieci przez dorosłych - nie musiały uciekać od swoich problemów i nie osłabiły swojego umysły poprzez nadmierną stymulację mediami, a swoich osiągnięć szkolnych przez ucieczkę przed lękiem w aktywności marnujące ich czas oraz próby budowania swojego statusu przez konsumpcję i serwisy społecznościowe

piotr
Автор

Bardzo dziekuje za ta rozmowe. Nie bylam swiadoma istnienia nazwy phubbing i wielu kwesti poruszonych w tej rozmowie. Niezwykle interesujaco opowiada Pani Joanna Flis a Pani JOanna Gutral jak zawsze swietnie prowadzi rozmowe.

krakowian
Автор

Czy słuchanie na słuchawkach wykładów czy podcastów na YouTube lub Spotify to tez cyfroza i warto ograniczyć czy może jest w porządku ?

tomski
Автор

Polecam film: Dylemat społeczny, z 2020.

DzikiFotograf
Автор

Bardzo dziękuję za podcast, cieszę się, że mogę słuchać i uczyć się korzystając z Państwa wiedzy.
Szkoda, że młodzież nie jest edukowana w tym kierunku, może byłoby mniej uzależnionych ludzi w dojrzałym wieku i łatwiej byłoby im egzystować w realnym świecie .
Pozdrawiam serdecznie😊

sabinaforenda
Автор

Chciałam tylko dopytać o nazwę syndromu dla scrollowania internetu i zapoznawania się z nowymi informacjami (dokładnie 02:57 - 03:00). Można prosić o formę pisaną? Swoją drogą bardzo ciekawy temat, wg mnie na czasie. SWPS jak zawsze nie zawodzi, dziękuję że udostępniacie tak wartościowe rzeczy dla ludzi spoza uczelni ❤️

jagoda
Автор

GOŚCINI o ja... zaczyna się. Zapraszamy na nową odcinkę podkastki.

MaciekMedyj
Автор

Czy elektronik który codziennie używa multimetru jest od niego uzależniony? Czy zawodowy kierowca jest uzależniony od samochodu? Czy e-uzaleznienia to idiotyczna wymówka dla psychologów?

tulonr
Автор

Słucham o E-uzależnieniach na E, to ciekawe. Dzisiaj mowimy o uzależnieniach...

grzegorzknebel
Автор

Skoro "gościni" (0:19), to nie "sztab ludzi" (5:37), ale np. sztab ludziń i ludzi. A w przyszłości może warto nagrać również jakiś odcinek o przyczynach, objawach i leczeniu zaczadzeń ideologicznych.

jakubpytel
Автор

Temat niezwykle ważny ale "gościni" to jakiś koszmar językowy!

juliali
Автор

Tyle istotnej wiedzy a wy komentujcie nieistotny błąd. Żałosne idźcie się dokształcić

mateuszko
Автор

SWPS traci na powadze. Pozornie gościni i psycholożka to nic złego, ale świadczy o wiernopoddańczej postawie Szkoły bez tradycji wobec nowinek z Zachodu. I straszno i śmieszno. Na pewno pretensjonalnie.

joannamat