„Rozwój handlu obiektami z okresu PRL-u w ostatnim dziesięcioleciu” - wykład

preview_player
Показать описание
Jest koniec 2012 roku. Przy poznańskim rynku powstaje Kolekcja ForForm – galeria oferująca sztukę i design 2. połowy XX wieku. Rynek PRL-u kiełkuje. Publikacji jak na lekarstwo. Spotkanie autorskie po wystawie Polski New Look, Barbara Banaś opowiada o ćmielowskich figurkach i wskrzeszeniu RM58 przez firmę Vzór. Ceny figurek na Allegro szybują powyżej dwóch tysięcy złotych, pojawiają się pierwsze falsyfikaty.

Marzec 2013. Pierwsza Aukcja Designu w warszawskiej Galerii Sopockiego Domu Aukcyjnego – rynek sztuki testuje ceny. Pójdzie? Nie pójdzie? Wszystko jeszcze w jednym kotle: plakaty, zegary, siedziska, porcelana, ceramika. Nie brakuje sceptyków kręcących nosem. Ta figurka 1 500? Czy to nie przesada? Ten serwis? 1 300? Czy świat oszalał? Czyjaś babcia miała taki na parapecie lub na strychu – utrzymują zdziwieni cenami klienci.

Mija pięć lat. W listopadzie 2018 podczas Aukcji Desy Unicum figurka „Damy z lustrem” z Ćmielowa osiąga cenę 11 000 zł, dwa lata później figura „Dziewczyna na plaży” z Chodzieży zostaje wylicytowana za 22 000 zł.

O rynku sztuki i handlu obiektami z okresu PRL-u opowie Witold Dobaczewski – historyk sztuki z doświadczeniem muzealnym, kurator pierwszej wystawy mebli Kowalskich w powojennej Polsce. Pracownik nieistniejącej już Kolekcji ForForm zajmującej się designem i sztuką 2. połowy XX wieku oraz galerii Artykwariat.

prowadzenie: Witold Dobaczewski

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Dizajn. Odsłona poznańska”.
--
W filmie występuje mężczyzna, siedzący przy stole, na tle drewnianej boazerii w jednej z zamkowych sal. Prezentuje slajdy ze zdjęciami mebli, grafik, czasopism oraz różne mapy. Ma na sobie czerwoną koszulkę i szarą marynarkę. Uwagę zwraca laptop, który jest widoczny na pierwszym planie.
Рекомендации по теме