United States Army Air Forces. Narodziny potęgi.

preview_player
Показать описание
W wyniku II wojny światowej Stany Zjednoczone Ameryki uzyskały status czołowego supermocarstwa globu. W 1945 roku Amerykanie dysponowali nie tylko największymi, ale i najnowocześniejszymi oraz najpotężniejszymi siłami zbrojnymi na świecie. Jednym z symbolów nowej potęgi stały się USAAF - United States Army Air Force (USAAF), ogromne lotnictwo, którego ciężkie bombowce strategiczne zdolne były osiągnąć i porazić każdy cel. Do historii przeszło wiele doskonałych samolotów tej formacji - B-29, B-24, B-17, P-51, P-47, P-38 i inne, a także oszałamiająca ich liczebność na polu walki. USAAF walczyło w II wojnie światowej w wymiarze globalnym, od Grenlandii po Australię.

Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee:

Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuję za podcast. Jednak słyszę tutaj sprzeczności w tym odcinku do odcinka z Japonią, droga do Pearl Harbor. Mówili Panowie tam że USA nie dążyła do wojny, a tutaj na odwrót. Dziękuję za odpowiedź :)

hayah_corleone
Автор

W którymś odcinku mówiliście że amerykańskim okrętom podwodnym udało się to co nie udało sie niemieckim ubotom. Kampania okrętów podwodnych us navy to byłby wspaniały temat na któryś z odcinków.

arkadiuszsiwkiewicz
Автор

Super robota, dzięki wam od nowa poznaję historię o IIWŚ :D oby tak dalej !

styku
Автор

Panowie robicie świetną robotę, za każdym razem wyczerpując temat. Doskonałe merytoryczne przygotowanie do każdego odcinka. Powodzenie w dalszej pracy!

dawidtrojanski
Автор

Dziękuję! Zabieram się za słuchanie 🛩🛩🛩

Ludwik_Dron
Автор

Dziękuję za kolejny świetny odcinek. Chętnie bym posłuchał o roli lend-lease w sowieckim wysiłku wojennym. Pozdrawiam serdecznie 🙂

mariuszpalak
Автор

To Panowie jak juz był odcinek o Nalotach nad Berlin teraz o US Army Air Force to moze teraz o P-51, P-47 albo o B-17 ? A odcinek jak każdy u was .. petarda !

punisher
Автор

To była szkoła włoskiego teoretyka lotnictwa gen. Giulio Douheta, który twierdził, że w przyszłej wojnie lotnictwo będzie tym rodzajem broni, który samodzielnie ją wygra

tylkoprawdajestciekawaii
Автор

9:02 W kwestii lingwistycznej: angielskie "corps" wymiawia się z francuska, czyli - w uproszczeniu - bez 2 ostatnich liter. To, co słyszymy, pasowałoby do "corpse", czyli zwłok.

telemasz
Автор

Niema to jak poranek ze wspaniałą opowieścią. Pozdrawiam. Wierny Fan.

piotrswiercz
Автор

dziękuję za podkast bardzo fajny materiał

szymonzwara
Автор

Panowie jest szansa na odcinek o późnych godzinach 31 sierpnia 39 r oraz pierwszych godzinach wojny? Jak to wyglądało od kulis? Robicie świetna robotę

pywak
Автор

Świetny odcinek. Jakkolwiek wiele z faktów i ciekawostek jest mi znanych, jest tu wiele nowych bardzo interesujących.
Może panowie zrobią odcinek o pakcie trzech, o którym tutaj wspomnieliście?

andrzejhorbowy
Автор

Hejka może coś o cesartwie japońskim powiecie chętnie bym posłuchał . Wydaje mi się by ciekawym tematem a w waszym wykonaniu to będzie istna petarda . Róbcie dalej kozak podkasty czekam na następny odc

ceskysoused
Автор

No to może omówicie C47 jako element systemu amerykańskiego lotnictwa? Były odcinki o poszczególnych maszynach, ale o tej konkretnej nie znalazłem.

ArturSzymański-re
Автор

USA miały (i mają nadal) wszelkie predyspozycje do bycia militarnym hegemonem. To nie żaden fenomen, iż Ameryka tak szybko rozwinęła swoją potęgę, tylko przewidywalna konsekwencja.
Pozostaje otwartym pytanie, dlaczego tak wielu chciało z ta potęgą otwarcie rywalizować?

grotx
Автор

Ja bym miał prośbę by odejść od okresu wojennego i zrobić materiał o latach siedemdziesiątych w amerykańskim lotnictwie bojowym.Jak w dziesięć lat stworzyli tak kultowe maszyny jak F14, F15, F16 i F18.

ireneuszs
Автор

Fajne słuchowisko. A może coś o amerykańskiej broni podwodnej?

Robert_Barszcz
Автор

Super odcinek oby takich więcej 💪
Czy planujecie odcinek o pułku Drilewangera?

mr.boombastic
Автор

Dobrze że przynajmniej historia uwolniła się od tych sowieckich matact kłamstw czy przemilczeń, szkoda że tak późno choć z drugiej strony ciągle mogliśmy tkwić w tym bagnie .

starypryk