Dlaczego warto uczyć się łaciny?

preview_player
Показать описание
3 powody, dla których warto uczyć się łaciny: jest to język martwy, rozwija intelekt i daje dostęp do łacińskich wydań fundamentalnych publikacji.

Wakacyjne kursy łaciny, greki i arabskiego prowadzić będzie latem łódzka Szkoła Języków Wschodu i Zachodu „Rhesis". Poza klasycznymi zajęciami 2 lub 5 razy w tygodniu będzie można podszlifować znajomość tych języków on-line. Szkoła proponuje też dodatkowe wykłady poświęcone historii, literaturze i sztuce, filozofii czy teologii.

Szkołę prowadzi stowarzyszenie „Dom Wschodni -- Domus Orientalis". Jego celem jest promocja chrześcijańskich tradycji wschodnich w świecie Zachodu oraz budowanie mostu między Polską a Bliskim Wschodem. "Zależy nam na realizowaniu wezwania św. Jana Pawła wyrażonego w Liście Apostolskim »Orientale lumen«, by przywrócić »Kościołowi i światu pełny obraz powszechności Kościoła, wyrażanej nie przez jedną tylko tradycję«" - podkreśla ks. Przemysław Marek Szewczyk, jeden z założycieli stowarzyszenia. "Dlatego stwarzamy przestrzeń poznania i spotkania z Wschodem -- głównie chrześcijańskim, choć siłą rzeczy nie tylko -- poprzez kontakt z religią, kulturą, przeszłością i teraźniejszością Bliskiego Wschodu" - dodaje ks. Szewczyk.
Nazwa szkoły pochodzi od greckiego słowa „rhesis", które
(za słownikiem Zofii Abramowiczówny) oznacza „mówienie" i „mowę", ale też „wypowiedź". W starożytnej Grecji używane było na określenie deklamowanej przez aktora kwestii. "Słowo to ukrywa się w polskich wyrazach takich jak »retor«, czy »retoryka«. Stało się ono nazwą naszej Szkoły, bo zagłębiając się w tajniki łaciny, greki czy języka arabskiego, chcemy zrozumieć samą naturę tej ludzkiej zdolności, która odróżnia nas od pozostałych stworzeń, i jest znakiem poszukiwania przez człowieka, zwierzę rozumne, sensu świata. »Rhesis« nie jest szkołą komunikacji w obcym języku, jest miejscem, gdzie można odkryć język jako taki, misterium ludzkiej mowy" - podkreślają twórcy szkoły.

„Rhesis" organizuje w wakacje kursy greki, łaciny i arabskiego. Uczestnicy mogą wybrać kurs intensywny (5 razy w tygodniu), normalny (2 razy w tygodniu) i weekendowy (sobota/niedziela). Zajęcia prowadzone będą w Łodzi (ul. Więckowskiego 13), Tomaszowie Mazowieckim (par. NSJ, ul. ks. Popiełuszki 2) i... on-line.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Ten drugi powód, który Ksiądz podał jest bardzo, ale to bardzo istotny. Nie wiem, czy nie jest to najistotniejsza kwestia. Otóż obecnie króluje, także w świecie nauki marksizm anty-kulturowy. jednym z celów tej ideologii jest ogłupienie człowieka. Być może dlatego nie uczy się w szkole logiki, filozofii, czy właśnie łaciny, a naukę matematyki okrojono. Smutne to bardzo. Pozdrawiam i dziękuję za filmik :)

sylwiamazurek
Автор

Ciekawe ile osób odwiedzi ten film gdy łacina będzie już w szkole we wrześniu 2020

milordmariusz
Автор

Zastanawia mnie tylko dlaczego bycie językiem martwym jest dobrym powodem do nauki tego języka. Szczerze mówiąc, w najwyższym stopniu znam dwa języki obce (angielski i czeski), ale na co dzień mam styczność z językiem angielskim (w sensie dostępu do publikacji, głównie internetowych). Czy obecnie łacińskie wydania fundamentalnych publikacji nie są tłumaczone na język angielski ? Poza tym dla mnie zawsze było dylematem : czy uczyć się języka angielskiego (co cały czas robię) ze względu na jego największą przydatność w komunikacji międzynarodowej, czy tego który bardziej mi się podoba (np. czeski, włoski, rosyjski)... nie zmienia to jednak faktu, że miałem przez rok łacinę na studiach i chętnie bym kiedyś się znów jej pouczył.

danielolewski
Автор

Lepiej uczyć się klasycznej chińszczyzny, cała podstawa cywilizacji euroazjatyckiej bazuje na klasycznym języku chińskim.

TalaySeedam
Автор

jak dla mnie, powód że łacina jest językiem martwym jest bez sensu

janekk_
Автор

siema bracia i siostry, lacina jest warta nauki, i oczywiscie greka star....a, a pozatym z latiny pochodzi wiele jezykow np hiszpanski, wloski, meksykanski[zblizony do spanish], moj Ojciec《biologiczny), nie wszechmocny, uczyl sie na studiach weterynaryjnych w Lublinie laciny no i coś mi pozostalo, i dlatego tu jestem, pozdro dla wszystkich kumatych obudzonych z matrixa.

petersmithnyc
Автор

Zgadzam się z pańskim zdaniem. Sam lubię uczyć się łaciny, a tyle ile dzięki temu językowi zawdzięczamy to mało kto wie.

omykowpolska
Автор

Czy ksiądz poleca jakieś książki, kursy do nauki łaciny?

zielsoN
Автор

z całym szacunkiem ale łacina jest językiem Kościoła pomimo zniszczenia jej wartości poprzez, ,nauczanie'' współczesnych, ,doktorów'' Kościoła. II Sobór Watykański wyraźnie zastrzegł, że w obrzędach Kościoła Rzymskiego zachowuje się czcigodny i święty język łaciński. Łacina jest NIEREFORMOWALNYM JĘZYKIEM LITURGII ZACHODNIEJ I JAKO TAKA NIE JEST MARTWA. Języki narodowe w liturgii są poważnym nadużyciem i grzechem wołającym o pomstę do nieba. Wystarczy sięgnąć po QUO PRIMUM TEMPORE Piusa v z 1570 roku i inne dokumenty na które tu wyliczanie nie ma miejsca aby zobaczyć co współczesny, ,Kościół'' zrobił z liturgią i Jej świętym językiem. mgr lic. św. (doktorant) Teologii Andrzej.

andrzejpiwnicki
Автор

Ja się zastanawiam nad nauką łaciny. Znam polski, angielski i chciałbym się nauczyć jeszcze jednego języka. W gre wchodzi łacina, rosyjski albo może perski.

zielsoN
Автор

Zdawałam maturę z łaciny(92r.), ale od czasu do czasu lubię sobie coś przypomnieć z łaciny, czy odmawiać niektóre modlitwy po łacinie

dorotaj-i
Автор

Jerzyk naszych ojców to głównie coś podobnego do polskiego.

kirmarks
Автор

W zupełności NIE zgadzam się, a łacina jest dla mnie jedynie traumą i powodem fatalnej kondycji zdrowia psychicznego.

cityrocker
Автор

Niewarto. Na ry ku pracy łacina nie jest wymagana

KS
Автор

Po trzech latach tłumaczenia tekstów łacińskich z różnych epok potwierdzam wszystkie trzy argumenty wypowiedziane przez tego nieogolonego pana z odstającymi uszami.

jankowalski
Автор

Lacina ktora jest przydatna w bardzo waskim gronie jest obowiazkowa w podstawowce. Zamiast uczyc ludzi rozwiazywania problemow i wyszukiwania informacji, jestesmy binaryzowani i przebodzcowywani. Wszystkich do jednego wora, wszyscy musza umiec to samo. Fabryka robotow, do formy (szkoly) i jazda "takie same, takie same, takie same... takie same" a potem ocena jakosci (testy/egzaminy) to wadliwe a to dobre, oceniac i penalizowac bo ktos odbiega od "obiektywnej normy". Patologia zasadzona na patologii. Nie ma to jak zrobic z logiki K#^%E!!!

MAzurekkk
Автор

Językiem naszych ojców jest język Staro Polski, wcześniej słowiański i prasłowiański, łacina to zachód

amaterasutsukuyomi