Stan wojenny | Dudek o Historii

preview_player
Показать описание
Wsparcie kanału:
👍👍👍

Wykorzystano utwory:
41:57
Zdjęcie, II Kongres PRON, przemawia Jan Dobraczyński
/Jan Morek /Agencja FORUM

39:09
Zdjęcie "Gazety Krakowskiej" z 1982 roku

Talon na buty

Zdjęcia 9 górników:

Intro: ZitronSound - Wild Western
Outro: Rattlesnake Railroad by Brett Van Donsel 2015 - @BVanDonsel

#historia #polska #polityka
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

jak to dobrze posłuchać kogoś mądrego....balsam dla duszy i umysłu. Dziękuję.

bolek
Автор

Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 😊.

puvel
Автор

W 1981 roku miałem 6 lat. Widziałem czołgi i transportery opancerzone na ulicach. Widziałem, jak zomo strzela takimi kartonowymi granatami z gazem łzawiącym do protestujących. I tak, pamiętam wystąpienie Jaruzelskiego, które wbiło mi się w pamięć tak mocno, jak żadne inne doświadczenie z młodości. Nie chcę więcej wojny u nas, ani polsko-polskiej ani żadnej innej. Tym, którzy pragną mocnych wrażeń zalecam wycieczkę w strony, gdzie już trwają konflikty zbrojne tudzież inne manifestacje przeciwko władzy - Polskę proszę zostawić w świętym spokoju. Pozdrawiam!

padcom
Автор

Pamiętam jak Tata opowiadał mi o stanie wojennym
akurat był w wojsku (przedłużyli mu ze względu na SW)
Przyjechał jakiś polityczny, zrobił "pogadankę" podczas której mówił o "kontrrewolucji solidarności". Zdanie zakończył słowami "A jak będą stawiali opór to będziecie strzelać!" na co ktoś z tłumu żołnierzy "A w którą stronę?"

krzysinhok
Автор

0:00 [intro i sponsor]
0:43 Wstęp: Jaruzelski ogłasza stan wojenny w telewizji
4:30 Ostatnie przygotowania
5:53 Internowanie
9:29 Ograniczenia w komunikacji. Operacja psychologiczna
12:14 Kwestie prawne
15:00 Strajki
21:01 Wojsko rządzi
29:47 Kościół katolicki wobec stanu wojennego
33:10 Reakcja zagranicy
35:08 Podziemna „Solidarność”
38:07 Media państwowe. Cenzura
41:07 PRON
42:33 Załamanie się gospodarki
45:59 Demonstracje 1982 roku
50:45 Likwidacja „Solidarności”. OPZZ
52:31 Dyrektoriat. Walka ze skrajnymi frakcjami w partii
57:28 Stan wojenny w zawieszeniu. Pielgrzymka Jana Pawła II
1:00:20 Poparcie dla stanu wojennego
1:02:39 [koniec]

AeeeIOUY
Автор

Jak zwykle interesujaco, po każdym takim spotkaniu moja wiedza porządkuje się. Bardzo dziękuję

lidiawasielewska
Автор

Z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem wysłuchałem wykładu na temat stanu wojennego. Serdecznie dziękuję.

waldemarzdunek
Автор

Dziękuję bardzo Panu Profesorowi za interesujący wykład o stanie wojennym 👍😃

PawelA
Автор

Czekałem do 13/12 żeby obejrzeć ten odcinek, symbolicznie, właśnie dziś. Jadąc Pendolino przez Polskę, która tak bardzo się zmieniła od 1981r, roku moich urodzin.

pit.kremer
Автор

Panie Profesorze, bardzo dziękuję za rzetelny i ciekawy wykład na temat stanu wojennego. Pamiętam, że w momencie jego wprowadzania mój ojciec wracał od ciotki z Siemiatycz do Warszawy z połówką świniaka i później opowiadał, że tyle wojska na ulicy... Wracał PKS-em. Ale widać, jak bardzo czasy nam się zmieniły, że już chyba nikt nie jeździ po świninę czy cielęcinę, bo zarówno mięso jak i wędlinę na spokojnie można kupić w sklepie. I nikt nie kupuje po 10, 20 czy 30 kg, a co najwyżej po 10, 20 czy 30 dkg :))

JarosławHebel
Автор

Odśnieżone jest wszędzie, tylko w niektórych miejscach nieskutecznie. 😂 Pozdrawiam obywatelki i obywatele

ReksioReksio
Автор

"Wejdą, nie wejdą, wejdą, nie wejdą"...
Siedzibę warszawską Solidarności pacyfikowano przed północą, ktoś z mojej rodziny mieszkał w pobliżu, wyszedł na spacer z psem i widział - reszty dowiedział się rano...
Na Teleranek byłam za stara więc nie wiem, czy był. Telefonu nie mieliśmy, więc nie wiedzieliśmy, że nie działają.
Kiedy włączyliśmy telewizor to Jaruzel już "kłapał" - szok! Dla mnie dziwnie wygląda to nagranie w kolorze, ja to pamiętam w ponurej wersji czarno-białej...

AnkaBujniewicz
Автор

Bardzo ciekawy odcinek. Początek stanu wojennego niby znałem, ale jego przebieg już mniej. Dziękuję za kolejną lekcje historii.

Jacek-Sz
Автор

Barzdzo dobry odcinek, świetne podsumowanie. Dziękuję.

marektkaczyk
Автор

Serdeczne dzięki panie profesorze za obiektywne spojrzenie na tamte czasy.
Byłem naocznym zajść w Lubinie na Dolnym Śląsku, w sumie tam mogło zginąć więcej ludzi.
Pozdrowienia z Niemiec .

stefandiegel
Автор

Bardzo dobry materiał. Dużo istotnych informacji. Szczególnie podobało mi się, że powiedział Pan o tym, czym było spowodowane użycie broni w kopalnii Wujek. Naprawdę rzetelne przedstawienie historii z obiektywnego punktu widzenia.

zajzajer
Автор

Panie Profesorze, niezmiennie ogladam i uwielbiam. Moze cos z II RP? Budowa portu w Gdyni? Reforma Grabskiego? Wierna ogladaczka. Dziekuje!

ewa
Автор

Okres Solidarnosci w latach 1980-81 to byl niesamowity okres w moim zyciu. Mialem wtedy 20 lat. Z uwagi na moje zaangazowanie mialem dostep do literatury tzw. "drugiego obiegu" czyli ksiazek wydawanych poza cenzura.
Sam po czasie zajmowalem sie drukowaniem tych ksiazek i ich kolportazem. (Co nb robilem dalej w latach 80-tych). W tym czasie po raz pierwszy zetknalem sie z ksiazkami Gombrowicza, Hlaski, Orwella, Solzenicyna, Mackiewicza itp. W samym roku 1981 przeczytalem okolo 300 pozycji. Miesiace, ktore uksztaltowaly cale moje zycie.
W momencie ogloszenia stanu wojennego bylem na strajku na Politechnice Slaskiej, co gorsza w wydzialowym komitecie strajkowym. Po 13 grudnia ukrywalem sie przez jakis czas. Najpierw u znajomego ksiedza potem u roznych znajomych. Bylem swiadkiem wydarzen w kopalni Wujek w Katowicach. Zrobilismy tam mnostwo zdjec ktore zostaly nastepnie wyslane na Zachod jako dowod brutalnosci oddzialow pacyfikujacych kopalnie. (Nie jestem pewien ale zdjecia z kopalni Wujek wykorzystane w tym programie moga rowniez pochodzic z mojego zbioru).
Przez caly okres stanu wojennego drukowalem i kolportowalem rozne materialy. Mialem szczescie i nigdy nie bylem zatrzymany przez milicje. Bylem jedynakiem wiec moja mama cierpiala z uwagi na moje zaangazowanie. (Oczywiscie moja mama wiedziala tylko 10% tego co robilem). Niesamowity okres w moim zyciu.

damiancieslicki
Автор

Pamiętam to dobrze. Byliśmy na nartach w górach z naszym szczepem harcerskim gdy rano szczepowy oznajmił nam o tym. Dla dzieci to miało inny wymiar. Wolne w szkole. Cudowna zima. Na sanki i narty codziennie po śniadaniu. Ale dla dorosłych to był cios i udręka. Ludziom też było szkoda żołnierzy grzejących się przy koksiakach. Nawet dawali im jakieś jedzenie czy herbatę. A gliniarzom i zomowcom ani kawałka, byli ignorowani.

eff
Автор

Dziękuję za doskonały materiał! Temat przywodzi mnóstwo wspomnień i refleksji, ale poprzestanę na tej jednej: jeśli jakiś aktor czy artysta poparł stan wojenny, to tracił honor, widzów i szacunek, ale jeśli popierał go hierarcha kościelny, nic mu się nie działo a po upadku systemu dalej sprawował swoją funkcję, miał się dobrze i moralizował...

mikoajmiscicki