Dalie, mieczyki i lilie - sadzenie kwiatów cebulowych - ogród ozdobny

preview_player
Показать описание
W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Ozdobny” będzie mowa o liliach, a także o sadzeniu dalii i mieczyków. Zapraszamy!
Druga połowa maja to ostatni moment, żeby posadzić pięknie kwitnące rośliny cebulowe, które swoimi kolorami ozdobią nasz ogród latem i wczesną jesienią. Wśród nich są zjawiskowe dalie i dostojne mieczyki.
Dalie nie należą do roślin trudnych w uprawie. Musimy jednak pamiętać, że są to rośliny ciepłolubne, dlatego na zimę należy je wykopać i przechować w piwnicy, garażu lub innym miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Rośliny te kochają słońce, warto więc wybrać dla nich słoneczne miejsce. Nie lubią gleby podmokłej, jeżeli więc mamy taką w ogrodzie, można posadzić rośliny na lekkim wzniesieniu.
Moja mama uczyła mnie, że sadząc dalie zawsze należy zasilić wcześniej przygotowane dla nich miejsce kompostem lub żyznym podłożem. Dlatego wykopałam dla nich wszystkich większe dołki i wsypałam do nich kompost. Dalie, które wcześniej już rosły w donicach delikatnie wyjmuję z pojemnika i przesadzam do gruntu. W przypadku nowo zakupionych karp z kompostu w dołku układam niewielki stożek, wokół niego układam karpy. Jeżeli mają co najmniej 2-4 bulwy i kawałek łodygi, na którym widać początek kiełkującego pędu, to jest szansa, że wszystko będzie w porządku i roślina się rozrośnie. Po posadzeniu zasypujemy dołek i podlewamy.
Ale zanim sięgnę po zraszacz z wodą czas na mieczyki, nazywane też gladiolami. Zamówione przeze mnie bulwy też nie wyglądają zbyt okazale, ale mam nadzieję, że jak posadzę je w zasilone kompostem dołki zdołają wytworzyć piękne kwiaty. Mogą być one w przeróżnych kolorach: białym, zielonym, żółtym, łososiowym, pomarańczowym, czerwonym, bordowym, niebieskim, fioletowym czy różowym. W ich przypadku także czeka nas jesienne wykopywanie i przechowywanie w cieplejszym miejscu, tak samo jak robimy to z daliami.
Warto wiedzieć, że kwiaty mieczyków zawiązują się dopiero po posadzeniu bulw, a nie jak tulipany, narcyzy czy hiacynty już w stadium cebulki. Dlatego liczę na to, że mimo iż przysłane mi bulwy nie są zbyt duże, zdołają jednak pięknie zakwitnąć. Sadzimy je na głębokości trzykrotnej wielkości bulwy, w moim przypadku jest to więc mniej więcej 6 cm. Jeżeli zaraz po posadzeniu gladioli nastanie susza, trzeba pamiętać o podlewaniu. Wysokie odmiany mogą wymagać podpór. W związku z tym, że są wysokie zazwyczaj nie sadzimy ich w pierwszym planie, ja część z nich posadzę pod płotem. Dobrze prezentują się w grupach, dlatego przygotowałam dołki na mniej więcej 5 roślin. Zwróćmy uwagę, aby sadzić je stożkiem do góry i zawiązkami korzeni do dołu.
Latem, oprócz mieczyków i dalii, ozdobą moich rabat będą też lilie.

Uważa się, że liliom należy się w naszych ogrodach miejsce uprzywilejowane, gdzie ich wdzięk będzie najbardziej widoczny. Mogą przez wiele lat pozostać naraz wybranym dla nich stanowisku. Zatem wszelkie starania i trudy włożone w odpowiednie sadzenie zwracają się z czasem.
Dla prawidłowego rozwoju lilii duże znaczenie ma jakość podłoża. W moim ogrodzie gleba jest dość piaszczysta i rośliny te czują się w niej dobrze. Poradniki mówią, że lilie wymagają porowatej, przepuszczalnej gleby dla swych wiecznie spragnionych tlenu korzeni. Ich cebule mają charakterystyczną budowę, składają się z mięsistych łusek. Są one bardzo wrażliwe, nie powinny przez dłuższy czas przebywać na powietrzu, czy być przechowywane w piwnicy. Wszędzie, gdzie się znajdują, o ile nie są posadzone, wymagają wilgotnego piasku lub materiału torfowego, dlatego że nie są pokryte mocną, nieprzepuszczalną łuską jak np. krokusy, tulipany czy mieczyki. Jak w przypadku większości cebul sadzimy je tak, żeby jej wierzchołek znajdował się na wysokości dwa razy większej niż jej wysokość. Zatem dla cebulki o wysokości 4 cm wykopujemy dołek o głębokości mniej więcej 12 cm.
Mimo że moje lilie są już wyrośnięte i zawiązują kwiaty, postanowiłam dokupić jeszcze trzy białe okazy i dosadzić je w okolicach młodych lilii, które same się w tym miejscu rozmnożyły. Przez przypadek nawet wykopałam jedną z nich, niewielką. Posadzę ją razem z tymi, które kupiłam teraz. Żeby wspomóc lilie w przyjęciu się na nowym miejscu, tak samo jak w przypadku poprzednich bulw, do dołka wsypuję nico kompostu.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo przydatne informacje i oczywiście cudowny głos prowadzącej pozdrawiam i dziękuję :)

przemko
Автор

Dziękuję. Akurat będę dziś sądzić bulwy kupionych w tym roku dalii. Film bardzo przydatny, bo nigdy tego nie robiłam. Pozdrawiam🌼🌼🌼

danutaskrzypniak
Автор

Akurat dziś spotkałam tego osobnika czyli poskrzypkę na wierzbie zastanawiałam się co to za chrząszcz to jutro będę robić poszukiwania. Bo mi zwiała. Świetny film. 😊

alicjagrzelak
Автор

Filmik super jak zawsze... Hmmm.... A Pani.... Cudowna😊

tomaszstaszewski
Автор

Świetny odcinek ! Edukujący. Mam tylko niewielki balkon i od zeszłego roku jedną niską lilię w doniczce, i na szczęście z poskrzypką się nie spotkałam, lecz cennych informacji nigdy za wiele.
Nie wiedziałam, że gladiole zawiązują kwiaty dopiero po posadzeniu bulw i że w związku z tym nasze zadbanie o nie podczas sadzenia i potem, daje duże szanse na piękne kwitnienie. Chyba pomyślę o gladiolach, bo bardzo je lubię, a są już chyba niskie odmiany, nadające się do doniczki na balkonie ? Ciekawa jestem jak będą Ci te nowe nabytki kwitły i mam nadzieję, że się potem pochwalisz :).
Dziękuję Izuniu, to naprawdę bardzo udany odcinek :)

malaguena
Автор

Oglądam Pani 'program' i jestem pod wrażeniem jej subtelnego głosu oraz konkretnej, fachowej porady. Dlatego też zwracam się z prośbą o informację w sprawie lilii św.Józefa. Otóż po kwitnieniu byłam zmuszona wykopać cebulki, z uwagi na przeprowadzkę, po czym przechowywałam je w piwnicy. Ponieważ wczesną jesienią pojawiły się zawiązki liści, natychmiast je zasadziłam. W chwili obecnej wiele z nich jest ulistnionych, a ja waham się co robić w sytuacji przymrozków. Czy je pozostawić, czy też okryć liśćmi. Pozdrawiam - życzliwa subskrybentka

niznikm
Автор

Ja zasadziłem mieczyki w połowie kwietnia

fryta
Автор

Jeszcze nie posadziłam może w tym tygodniu😆

ilonaS
Автор

Moje cuda zgniły, spleśniały ..karpy do wyrzucenia.

izabelaskrzypiec
Автор

Dzień dobry, proszę o radę:) czym najlepiej sciółkować pod różami i hortensjami?

marzenasmarzoch
Автор

Dziękuję za wiele cennych informacji proszę mi powiedzieć dlaczego moje lilie kwitną przez 1 góra 2 dni i tyle. Można to jakoś przedłużyć?

kucibaba
Автор

Dobrze wiedzieć jak zwalczać wrazie czego te stwory . Kupię mieczyki najwyżej w donicy posadzę bo miejsce mi się już kurczy.

karolaoblinska
Автор

Witam. Świetny odcinek. A czy Topsin profilaktycznie można zastosować?🙂

magorzatasomczynska
Автор

Czyli za rok mogę moje dalie wcześniej do doniczki i trzymać w domu? Np jak ciepło to na dwór wynosić? Moje. Posadziłam 4tyg temu prosto do gruntu i nic jeszcze nie wyszło 😕 pewnie przez to że im zimno było.

dorotalaskowska
Автор

Dziękuję za filmik 😊 Czy moge posadzic dalie w miejscu poludniowym, gdzie naprawde prazy słonce?

annt
Автор

Co to za roślina w 05:39 z tyłu po prawej z takimi dużymi liśćmi? 😁

ukaszk
Автор

Ja mam cały ogród z allegro, dom i sad, plumeria i swiat kwiatów, kupuj w takich sklepach ogrodniczych internetowych ( co prawda allegro to nie ogrodniczy, ale ja tam kupiłem przepiękne dalie, kupuje tam wyposażenie do ogrodu) Ja sadziłem mieczyki na początku kwietnia gdzieś 1 - 5 i mają już po 30cm nie zmarzły, mam problem z paciorecznikiem: na moim pacioreczniku usychają liście czym to spowodowane? Lilii w ogrodzie mam około 300 - stu z czego 30 odmian

michaw.
Автор

Trochę jestem zdezorientowana co do głębokości sadzenia, raz mówisz o trzech, raz o dwóch wielkościach bulw ... to jak jest ? Czy dla różnych cebul, bulw liczy się to inaczej ? Proszę, napisz parę słów lub przy okazji wyjaśnij na kolejnym filmie, może więcej osób skorzysta, nie każdy ma tak wielkie doświadczenie jak Ty :)

malaguena
Автор

Gladiole bardzo duże cebulę dadzą nam ze3pedy ale drobniejsze za to mniejsze dadzą jeden ale ladniejszy

danutaprorok