Ładowanie akumulatora podczas jazdy - inteligentne układy ładowania?

preview_player
Показать описание
Od kilku lata samochody są wyposażone w inteligentne układy ładowania, a jeszcze nowsze już wyposażone w systemy Start/Stop są jeszcze bardziej "uciążliwe". Sprawdziłem jak wygląda napięcie oraz prąd ładowania. Dodatkowo sprawdziłem czy można pobrać dodatkową energię z akumulatora a właściwie z alternatora podczas pracy silnika przy obniżonym napięciu.

#akumulator #ladowanie #separator
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

No fajnie, fajnie, ale mam małą uwagę, która być może miałaby znaczenie.
Nowe samochody mają jakieś moduły akumulatora i zawsze pierwszy jest ten moduł, który później przesyła dane do odpowiedniego sterownika. Podłączając sztuczne obciążenie bezpośrednio na aku ten moduł tego nie widzi więc nie daje znać sterownikowi, a ten nie daje znać systemowi ładowania dlatego taki pobór był, a napięcie ładowania nie wzrosło, bo idzie to po +
Gdy włącza wentylator, wycieraczki itd to jest to już za modułem więc on to widzi, daje znać sterownikowi, a ten systemowi ładowania i odpowiednio reaguje czyli podbija napięcie itp. Jestem ciekaw zachowania systemu ładowania jakby to sztuczne obciazenie podłączył za modułem ładowania czyli np w zapalniczkę, zamiast jakiejś żarówki, zamiast motoru wycieraczek, wentylatora itp.
W starszych autach bez systemu ładowania tego nie ma, bo jest z góry ustalone napięcie ładowania i ładuje amperażem w zależności od obciążenia w danym momencie.
Nie jestem elektronikiem, czy fachowcem, ale z własnych obserwacji jako kierowca różnych samochodów i hobbystycznie troszkę czasami mechanikując taką zależność zauważyłem.

amatorkombinator
Автор

U mnie w Fordzie Mondeo 1, 6 EcoBust Turbo w benzynie z 2015r - po 15 minutach spokojnego słuchania radia na wyłaczonym silniku wyskakiwał komunikat, że jest niski poziom napięcia. Gdy to zignorowałem i nie włączyłem silnika to po następnych 5 minutach już nie mogłem odpalić samochodu i musiałem prosić przechodniów aby pomogli mi go odpalić na "pych". Samochód był nowy (więc gwarancja) jednak serwis Forda nic nie zrobił i twierdził, że jest OK i nie pomogła wymiana akumulatora na nowy (taki sam jak Fabrycznie VARTA Silver Calcium). Wkurzyłem się i nie chcę już samochodu z inteligentnym ładowaniem. Kupiłem sobie Meriva A z 2006 roku ze zwykłym systemem ładowania i teraz używam go już 6_sty rok i nie mam najmniejszych problemów ze słuchaniem radia na postoju itp. Ładowanie na zimnym silniku mam 14, 6V a potem (latem) gdy wszystko się nagrzeje to napięcie ładowania spada do 13, 8V - zimą do 14, 2V. Rano gdy przychodzę do samochodu to przed uruchomieniem mam 12, 6 - 12, 7V. Jak widać nie wszystko złoto co się świeci. Ford miał fajny silnik i świetnie sie prowadził natomiast wykończyło mnie te inteligentne ładowanie, że ciągle musiałem odpalać na pych a gdy raz po komunikacie o niskim napięciu odpaliłem silnik to po 5 minutach podszedł do mnie policjant i zapłaciłem mandat za odpalony silnik na postoju i na nic przydało się tłumaczenie, że musiałem odpalić aby akumulator się trochę doładował. Straciłem tylko mnóstwo nerwów i kasy i więcej nie chcę patrzyć w tą stronę. Mam mniejszy, starszy samochód ale za to spokojniejsze nerwy a co za tym idzie i zdrowie a chyba nic nie ma ważniejszego.

carburator
Автор

Super podejście do tematu. Fajnie że ktoś zgłębia temat. Mam samochód Renault z 2018 r i po dwóch latach akumulator był mocno rozładowany. Samochód codziennie jeżdżący.

rafaltdm
Автор

Mam audi a3 8p sportback 1.4 tfsi z 2011 z systemen start-stop, ktorego nie uzywam (od razu wylaczam po starcie silnika).
Jakis czas temu pokazala sie informacja, ze akumulator nie doladowany i doladuje go podczas jazdy.Kupilem czujnik do gniazda zapalniczki i tak jak poprzednicy pisza jakies jaja wychodza.Jade autem z wlaczonym radiem, swiatla i klima na 19 stopni i jest 13, 1-13, 2. Tylko puszcze gaz i zaczyna ladowac go wiecej - czasem nawet 14, 8 ale z reguly widze skok 13, 8-14, 2. Wymienialem alternator jakis czas temu myslac, ze to byla jego wina ale dalej to samo.Szlag czlowieka trafia bo w pn zrobilem kolo 200 km na autostradzie a dzis z rana komunikat, ze nie doladowany. Przed odpaleniem auta podpialem do zapalniczki miernik i bylo 12, 3… Nigdy z innymi audi nie mialem takich jazd, ze te inteligentne systemy takie cuda robia.Ciekawe co by bylo gdybym jezdzil na start-stop systemie.Jak daleko bym zajechal podczas jazdy w miescie z takim ladowaniem???

Jasiu
Автор

Dobra analiza, niedawno sam robilem...

ajki
Автор

niestety wiem to z autopsji, inteligentne systemy zarządzania energią uwaliły mi nie jeden akumulator w ciągu 3 do 4 lat, gdzie bez takich innowacji na jednym akumulatorze można było jeździć nawet 8 do 9 lat, w ostatnim jest tak zaprogramowane, że nawet jak doładuję niemal do 100 %, to po uruchomieniu, alternator nie ładuje, ładowanie dopiero poniżej ok.75 % i wzasadzie akumulator nigdy nie jest doładowany jak powinien być i nikt mi nie powie, że to normalne, a z tego co wiem to jest to w większości wszystkich samochodów tej marki, mam nadzieję, że uda mi się to jakoś ogarnąć, chociaż
samochód na gwarancji w serwisie, wydaje się im, że pozjadali wszystkie rozumy, i przeważnie słychać, że ten typ tak ma, ale na pytanie, że start stop nie działa to odpowidź jest, że za słaby akumulator, no jeżeli alternator ładuje tylko do 75%, to normalne, że będzie za słaby,

jacek
Автор

Z tym "entelegentem" to różnych markach różnie wygląda. U mnie np. zwiększenie nadmuchu "obcina" ładowanie. Hamowanie silnikiem (ale tylko bez włączonych świateł) daje pełne ładowanie i to chyba tyle - żadnie jak do tej pory zwiększanie obciążenia nie wzbudzało u mnie pełnego ładowania.
(Citroen)

spioch
Автор

Przejedz się zimą tym autem, to dopiero historia. Nie mówię ze złe. Ale poprostu myślisz ze aku naładowane, a on widzi minus jeden i dawaj ponad 14.

Ravsawicki
Автор

Każdy akumulator powyżej 14, 2 V gazuje. Paruje od gorąca. Cudów nie ma. Trzeba wodą destylowaną uzupełniać nad płyty. W AGM muszą być zamoczone w elektrolicie maty płyt.

mirosawjabonski
Автор

Ciekawy film tylko nie odpowiada na pytanie jaki jest maksymalny prąd ładowania akumulatora w czasie jazdy. Jest to istotne jeśli chodzi o ładowanie na krótkich dystansach. Czy komputer samochodu ogranicza prąd ładowania do nominalnej wartości 1/10 pojemności akumulatora czy "idzie na całość" bez ograniczeń niszcząc akumulator.

andrzejslaczka
Автор

Materiał bardzo mi się spodobał. Mam auto z systemem Start&Stop, akumulator AGM. Mierzylem napięcie podczas jazdy z gniazda zapalniczki. Było dość wysokie bo dochodziło do 15, 8 V. Obroty po włączeniu dmuchawy na biegu jałowym są ok 1000obr/min Proszę podpowiedzcie jak zmierzyć bezpiecznie prąd ładowania.

jakubbaran
Автор

A teraz podbicie napięcie do 15 V. Ile wzrośnie prąd ładowania? Bo

mirosawjabonski
Автор

mam problem z lądów`niem podczass jazdy akt hotelowego., łącznik cyrix nie załącza się w automacie i mimo jazdy nie ładuje akt . Rozumemim ze to może być spowodowane właśnie przez system inteligentnego ładowania . Po włączeniu manualnym tegoż Cyrixa(. łącznika ) prądy przechodzą . Możesz mi to potwierdzić wytłumaczyć . Auto to jest Ducato 2, 3 JTD 150 Km z 2014 roku

MarcinBlaut
Автор

Akumulator rozładowany pobiera tyle prądu ile prostownik daje przy 14, 2 V.

mirosawjabonski
Автор

Dziwny ten system..na starym akumlatorze ladowal mi akumlator 14.3-15.1V.. akumlator miał 7lat..Wymienilem na nowy.Zapisany w BMS (te same parametey aku)i teraz nie jest ladowany..napiecie 12.3 czasami 13.5 na swiatlach ..Po zakupie akumlator mial 12.75V a obecnie po 7dniach czasami ma 11.6V tak ten jnteligentny system dziala ze chyna za chwile kolej y akumlator bedzie do wymiany
.5

danieljakis
Автор

Czy mogę spytać na jakim dokładnie pojeździe był wykonywany ten test? Mam taki sam z rodziny i nie mam „inteligentnego ładowania”?

igorgaweda
Автор

No i cala wiedza 100 lat doswiadczeń producentow jak i zakladow obslugujacych aku, poszla się.... Nowy system inteligentnego ladowania polega na utrzymaniu akumulatora w pernamentnym niedoladowaniu. Od 80 do 90 proc. Wedlug starych szkol, taki akumulator powinien się zasiarczyc do 2 lat okolo. Ale pracuje tu odmienny system poniewaz w trakcie sredniego cyklu np clio4 aku jest ladowany i rozladowany srednio +4A/-4A. Non stop przy napieciu ok. 12.77-12.88 i ostro doladowywany pradem nawet 30A napiecie wtedy jest 14.9 V do 15V nieraz mniej przy hamowaniu silnikiem.
A wiec trwa caly czas przeplyw jonow na płytach. Gorzej jak takie auta sa eksploatowane w trybie emeryt minus, czyli jazda 1x lub 2x w tygodniu. Przeczuwam klopoty bo to, ze aku zostanie dociągniete sporadycznie do 15 V, bedzie to za malo za krotko. Zeby nie wyszło, ze za wprogramowaną "ekogię", znowu bedzie placil uzytkownik wymieniając aku co roku. A aku do start stopu Typu AGM sa srednio o polowę drozszy od zwyklego i ma zyć srednio 10 lat... A ile nowy rozrusznik z wymianą ło chocho....

ajki
Автор

Jaki akumulator jest do tego ustrojstwa? Bo zwykły to to nie jest, mam Peugeota z 2017

MichuMichu
Автор

Mam pytanie:
Posiadam Tipo, akumulator EFB 63ah z systemem StartStop i z systemem IBS ( inteligentne zarządzanie energią z akumulatora). Podczas normalnego użytkowania napięcie podczas jazdy autem waha się od 12, 3V do 15, 4V ale częściej w przedziale 12, 7 do 13, 3V. Kiedy wyłączę na stałe programowo system S&S to ładowanie jest w przedziale 13, 7 do 13, 9V ( tak jakby IBS nie był brany pod uwagę) i tu jest moje pytanie który rodzaj będzie lepiej doładowywał akumulator?

grociu
Автор

Chętnie bym obejrzał test obciążeniowy alternatora takiego normalnego w zwykłym aucie na biegu jałowym, posiadam alternator 180A i chce do multivana zamontować przetwornice sinus 4000, nigdzie nie mogę znaleźć informacji albo wykresu mocy alternatora względem obrotów

emillio