The Penny Paradox: Costing More Than It's Worth!

preview_player
Показать описание
As of recent estimates, it costs more than one cent to manufacture a penny. The production cost is typically around 2 to 2.5 cents per penny. This cost includes the materials used, mainly zinc (with a thin copper coating), and the production processes. The U.S. Mint has been reporting for several years that it costs more to make pennies than their actual face value.

Thank you for supporting and subscribing to my channel!
LIKE & FOLLOW ME ON:

#penny #pennies #usmint #cost #expensive #production #process #facevalue #zinc #copper #coating #trend #trending #trendingshorts #viral #viralvideo #shorts #knowledge #theknowledgecurator1 #fyp #foryou
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Nobody is taking about it because it would highlight the fact the our money has no actuall value since we stopped using the gold standard. If everyone knew that their money doesn't actually have any value and could be considered worthless at the drop off a hat there would be mass panic.

stephenmadl
welcome to shbcf.ru