Największa tajemnica bitwy pod Grunwaldem (Kamil Janicki o historii)

preview_player
Показать описание
Większość tajemnic związanych z bitwą pod Grunwaldem narosła z najbardziej oczywistego względu: po prostu przez upływ czasu. Kluczowa zagadka ma jednak innych charakter. Chodzi o pytanie, na które brakowało odpowiedzi już w dniu starcia, 15 lipca 1410 roku. A polscy i litewscy uczestnicy bitwy dołożyli wręcz starań, by prawdy nigdy nie udało się ujawnić.

Autor materiału: KAMIL JANICKI

Ilustracja tytułowa: ekspozycja w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, fot. K. Janicki

#historia
#średniowiecze
#historiapolski
#grunwald
#jagiellonowie
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Mysle Kamilu, ze żadne z nas by się nie obraziło gdybyś rozłożył na części pierwsze przebieg bitwy pod Grunwaldem, nawet gdyby film trwał 2 godziny. Pozdrawiam

magicfingers
Автор

Dziękuję za każdy odcinek, z zainteresowaniem słucham każdego z nich.

soniafaszczowy
Автор

Panie Kamilu, bardzo dziękuję nie tylko za tę historię, od jakiegoś czasu słucham przygotowanych przez Pana materiałów i nie mogę zrozumieć dlaczego w yen sposób nie uczy się historii w szkołach?

danusia
Автор

A na poważnie. Dziękuję za ciekawy materiał. Dowcipy taktyczne dla zasięgów.

WojtekB-ktmz
Автор

Bardzo ciekawa opowisc. Jeszcze bardziej podziwiam przebieglosc króla i jego orientacje w politycznych realiach.

elik
Автор

Piękna i dobra robota !
Z dwustu pięćdziesięciu krzyżaków, nie przeżyło ponad dwustu ! ...
Dzięki temu, możemy jeszcze i dziś, mówić po polsku

rudylis
Автор

Mam osobistą sympatię do tej bitwy, bo mam urodziny 15 lipca. Zawsze lubiłam historię i świetnie mi się zdawało egzaminy z historii. PIęknie dziękuję za ciekawą opowieść. Pozdrawiam. ❤

elzbietadrazek
Автор

Świetna opowieść i analiza! Gratulacje!

krzysztofdembowski
Автор

Dziękuję. Słucham Pan od dłuższego czasu. Uważam Pańską pracę za WAŻNĄ dla Polaków. Cieszę się, że tacy Polacy- zajmujący się samą istotą polskości- jeszcze istnieją. Składam szacunek Pańskiej pracy.
Prowadzę od 12 lat Chiński Kanał Informacyjny w który wprowadziłem nagrania ponad 18 000 felietonów z których części nie widać, ponieważ żydostwo zlikwidowało mi kanał na YT 11.11.2017, gdy było w nim ponad 6 500 felietonów.
Niskie ukłony

chinski-kanal-informacyjny
Автор

Dziekuje za poprawe humoru. Końcówka, dobry przekaz. Piotrunia, wygladasz pan hot!

korneliareil
Автор

Mszczuj ze Skrzynna - fajne imię i nazwisko dla kogoś kto jedzie do Niemiec, Francji czy Anglii😂😂😂 Brzęczyszczykiewicz niech się chowa.

Mjak-ydog
Автор

Nie wiem, kto zabił Ulryka, ale ja mam alibi.

lesawszpala
Автор

Dzięki za ciekawy i dobrze przedstawiony materiał

leszekradwanski
Автор

Z jakiegos powodu malo kto wie, że te
dwa miecze byly eksponatem muzealnym jeszcze przez wieki po
bitwie. Zniknely w dziwnych okolicznosciach w czasie zaborow.
Podobno zostaly zniszczone .

piotr.leniec-lincow
Автор

Ja przypuszczam że powód zatajenia, ,sprawcy,, mógł być bardziej prozaiczny. Wielcy mistrzowie byli otoczeni wielkim szacunkiem a nawet czcią - prawie święci. Oczekiwano że zginą w honorowej walce, a tu, ,zaciukali,, go piechurzy atakując liczebną przewagą ze wszystkich stron (nie po rycersku). A wiec nie ma się czym chwalić, ani ten (czy ci) który to zrobił, ani ten (król) który na to przyzwolił. Krzyżacy też oczywiście nie mieli się czym chwalić, że nie upilnowali wielkiego mistrza i wystarczyło kilku - kilkunastu ludzi żeby go posłać do piachu razem z przybocznymi. Generalnie - krzyżacy najchętniej chcieliby zapomnieć o tej klęsce.

WojciechB
Автор

Bardzo ciekawa i co wazniejsze bardzo prawdopodobna teza. Zdaje się że egzekucji 50 jenców krzyzackich co spotkalo się z symetryczną odpowiedzią po krzyzackim kontrataku dokonano takze choćby pod Plowcami. Bardzo ciekawa analiza dająca nowe spojrzenie na sprawę.

jerzybaczyk
Автор

dziekuję za ciekawa lekcje historii...pozdrawiam

OpiekunEkspozycji
Автор

Fakt, że zginęło proporcjonalnie tak wielu dostojników zakonnych sugeruje, że Jagiełło doradził takie nierycerskie rozwiązanie swoim dowódcom. W wyobraźni mam scenę jak w namiocie przed bitwą oczywiście nieotwarcie mówi, że dla dobra sprawy mogą przymknąć oko na ich próby poddania się. Utracone korzyści z okupu zostaną im wynagrodzone później. W razie pytań wszyscy mają natomiast później wychwalać braci zakonnych, jacy byli dzielni i chcieli zażarcie walczyć do końca.

filipkossakowski
Автор

Polecam zapoznanie się z poznaniem historii Janusza z Tuliszkowa, który po bitwie pod Grunwaldem został Starostą Gdańska. Pomijany często w historii, przez to że na Soborze w Konstancji nie popierał papieża, a cesarza. A wiadomo kto pisał kroniki.

tomcik
Автор

Fajny odcinek, ale dużo większą tajemnicą Grunwaldu jest to, dlaczego stoczono bitwę w dacie mającej Polakom dać receptę na bimber.

adrianmartynowicz